| Ionut111117 a întrebat:

Am 15 ani si 1.72. Azi mi-a cumparat tata o gantera de 10kg dar am inceput sa ridic 8kg. Deoarece 8kg mi se pare ok.Fac 1 set de exercitii la o mana si 1 set la cealalta mana si tot asa. Ce exercitii mi-ar putea opri cresterea?

1 răspuns:
| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Exercitiile fizice nu-ti opresc cresterea si din contra, te dezvolta. Coloana vertebrala iti creste in functie de genele tale, singurul lucru ce ar trebui sa te ingrijoreze este executia exercitiilor. Fa-le corect astfel incat sa lucrezi muschii, nu articulatiile! Fii atent la executie mai ales la exercitiile de spate in special la zona lombara. Pentru biceps de exemplu poti face
- Flexii cu ganterele - 12 x 4 seturi
- Ciocane - 12 x 4 seturi
- Flexii cu gantera pe picior - 12 x 4 seturi
Iar daca esti la inceput, fa-ti un program de antrenament, ca doar nu o sa faci toata saptamana biceps. Un exemplu bun ar fi
Luni - piept & biceps
Marti - Pauza
Miercuri - Triceps & Antebrat
Joi - Pauza
Vineri - Umeri & Trapez
Sambata - Spate
Duminica - Picioare & Abdomen
Succes!