| EdiShadow a întrebat:

Am 17 ani 1.67 si 65 kg. M`am apucat de sala de 1 luna de zile. Cineva imi tot zice ca nu o sa ma mai inalt, ceea ce eu imi doresc.Nu fac exercitii pentru trapez si presa, picioare si mai ales cele care imi pun presiune pe coloana. Este ok? Imi afecteaza cresterea.? Multumesc big grin

6 răspunsuri:
| SirGilbert a răspuns:

Nu!
Sala nu-ti afecteaza deloc cresterea, cu exceptia exercitiilor care preseaza coloana.
Spor si o dezvoltare cat mai frumoasa!

| psycho771 a răspuns:

Daca vrei sa mai cresti, stai cate minute poti pe zi cu mainile pe o bara orizontala, agatata practic. sau incearca aceeasi chestie, dar prinsa cu genunchii de bara si cu capul in jos. stiu ca suna aiurea (si eu am crezut ca sunt luata peste picior cand am auzit), dar o colega facea asta la scoala si a mai crescut 2 cm (are 1.74). succes la aratat bine! happy

| EdiShadow explică:

Rectific acoloo, ceea ce nu imi doresc, adica vreau sa ma mai inalt sa nu raman scund.

| DarkMan21 a răspuns:

Eu am un prieten si acum un an a inceput sa joace baschet si era mai scund ca mine si acuma este mai inalt eu ti-as recomanda sa te apuci de baschet ca se zice ca te inalta

| EdiShadow explică (pentru DarkMan21):

Inteleg, pe mine ma intereseaza daca imi afecteaza cresterea nimic mai mult.