| StefanNarcis a întrebat:

Am si eu cateva intrebari,rog raspunsuri cat mai detaliate.
-Este bine sa faci strecing cand ai febra?
-Daca pe timpul verii,pe langa sala,fac si inot,adica merg la piscina in fiecare zi,muschii se vor supra antrena sau ceva de genul? Stiu ca la inot iti soliciti toti muschi
-Daca dupa antrenament,nu mai am posibiltatea sa mananc, are ceva daca mananc inainte si ce ar trebui sa mananc dupa?
-De ex daca eu fac piept miercurea..si sambata am asa o energie si ma apuca pe mine sa fac flotari, e bine sa fac sau sa fac doar in momentul cand fac piept?
-

Răspuns Câştigător
| TeoJoy a răspuns:

Strecing-ul e bun cand ai febra musculara. Te scapa de ea. Daca intr-o zi ai facut mult sport si te-ai ales cu o febra musculara frumusica, fa ceva strecing DAR NU FOARTE MULT SI FORTAT, risti sa faci intindere. Faci cat poti
Este chiar indicat ca pe langa inot, sau oricare alt sport, sa faci si sala. Dar ai grija sa nu exagerezi, sa faci totul intr-un mod cat mai "armonios", sa ai un program fix.
E ok daca mananci inainte, dar nu mancaruri grele la stomac, pot aparea dureri foarte mari si nimic ce ti-ar putea provoca greturi. Daca nu poti manca dupa antrenament, mananci inainte o salata cu rosii, castraveti, cascaval, ou fiert, piept de pui si ceva sunca (nu foarte multa), te satura si are si un gust tare bun. Dupa e bine sa mananci fructe, sau orice e "zemos", orice te hidrateaza. Nu e bine sa bei multa apa dupa antrenamente, deci fructele iti sunt de ajutor. In rest nu te infometa, manca echilibrat, la ore fixe pe cat posibil, ca stomacul sa se poata adapta la program. La ora 14:00 de ex ai putea avea o masa de cereale, la 17:00 masa de fructe si tot asa. Fa-ti tu propriul program.
Faza cu pieptul si flotarile e fix alegerea ta. E bine sa faci exercitii oricand. Faptul ca ai un orar bine stabilit e super ok, dar nu e nevoie sa lasi asta sa te priveze din a mai face altfel de exercitii in timpul liber. Nu are legatura.
Mult succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru TeoJoy):

Tu ai vreun pic de experienta in domeniu? Sau vrei sa puna muschi cu "rosii, castraveti, ceva sunca"?

1 răspuns: