| BogdanAlex07 a întrebat:

am si eu o problema. Tin sa mentionez ca este prima data cand apelez la un site de acest gen. Am 16 ani, sunt din Bucuresti. Astazi am fost la sala, am lucrat spatele. Am ajuns la exercitiul ramat orizontal (cel care stai in fund si tragi cu "funia" la piept), "funia" fiind din metal, cei care sunt in domeniu stiu. Am facut cateva serii cu spatele cat mai drept, si la un moment dat m-am balansat putin pe spate, moment cand am simtit o injunghietura in zona coloanei. Nu am mai putut sa fac nimic, durerea fiind destul de mare cand incercam sa fac ceva. Acum stau in pat si ma doare spatele cand ma misc, de exemplu si cand ma aplec. Astept seriozitate, consider ca este o problema destul de grava, multumesc.

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Nu trebuie sa te lasi de sport decat daca e grava treaba. Moment in care daca nu te duci la doctor si o tii in dureri risti operatie de hernie sau paralizie totala a membrelor inferioare. Nu imi bat joc de nimeni. Sfaturile le dau pe un ton critic, dar nu in bataie de joc. Noi nu avem cu ce sa te ajutam daca tu ai dureri de spate. Durerile nu le rezolvi pe vorbe ci pe un control specializat. Daca imi fac analizele le fac la o clinica. Daca spun aici ca am sange rosu nu ma poate ajuta nimeni sa aflu ce contine sangele meu. Ca o comparatie. Nu te duci la doctor pe ideea ca te lasi de sport, doar un control de rutina. Poti merge cu ai tai si sa ii ceri doctorului sa te verifice in particular. Fara ai tai de fata. Este dreptul tau la confidentialitate si obligatia sa sa o pastreze cu unele exceptii.

9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ramat la aparat. este suficient atat sa intelegem. ti-ai belit coloana. suna urat, dar cam asta ai facut. du-te la un ortoped. s-ar putea sa iti fi dislocat vertebre. cel mai bine e sa fii sigur. du-te la doctor, acesta te va pune sa faci o radiografie. better safe than sorry.

cat despre mortalkombat are si el dreptate, nu e bine sa faci sala pana in 18 ani, probleme la ligamente, tendoane, nefiind dezvoltate, fiind cartilaginoase, posibile probleme hormonale, dar aia e o regula prea generala. copiii din generatiile astea cresc mai repede. nu mai e limita aia de 24 de ani in care corpul creste si se dezvolta complet. consider ca e sub 21 de ani in generatiile astea. daca femeile la 14 ani arata ca alea de 20, si barbatii se dezvolta mai repede.

| BogdanAlex07 explică (pentru JohnnyBi):

Pfff si daca ma duc ce Dumnezeu o sa imi spuna la doctor? sper ca nu trebuie sa ma operez sau ceva

| BogdanAlex07 explică (pentru JohnnyBi):

Si ce nu voi mai putea face in sensul asta? Trebuie sa ma las de sport? Am 16 ani...

| BogdanAlex07 explică (pentru JohnnyBi):

Si ma doare doar pe dreapta, pe stanga nu pare sa am probleme. Ai idee? Sunt chiar speriat, nu iti bate joc te rog. Multumesc! Nu prea imi vine sa merg la doctor si sa le spun alor mei...iti dai seama ca o sa imi interzica sala

| BogdanAlex07 explică (pentru JohnnyBi):

Multumesc mult, apropo e mai ok astazi, nu mai e ca ieri, s-a mai ameliorat, sper sa imi treaca!

| JohnnyBi a răspuns (pentru BogdanAlex07):

Nu trebuie sa te lasi de sport decat daca e grava treaba. Moment in care daca nu te duci la doctor si o tii in dureri risti operatie de hernie sau paralizie totala a membrelor inferioare. Nu imi bat joc de nimeni. Sfaturile le dau pe un ton critic, dar nu in bataie de joc. Noi nu avem cu ce sa te ajutam daca tu ai dureri de spate. Durerile nu le rezolvi pe vorbe ci pe un control specializat. Daca imi fac analizele le fac la o clinica. Daca spun aici ca am sange rosu nu ma poate ajuta nimeni sa aflu ce contine sangele meu. Ca o comparatie. Nu te duci la doctor pe ideea ca te lasi de sport, doar un control de rutina. Poti merge cu ai tai si sa ii ceri doctorului sa te verifice in particular. Fara ai tai de fata. Este dreptul tau la confidentialitate si obligatia sa sa o pastreze cu unele exceptii.

| Cosmin86 a răspuns:

Eu prefer sa-mi lucrez spatele doar cu tractiuni ( 3-4 tipuri ) si ramat cu gantera, e suficient si ai coloana protejata.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanAlex07 explică:

Nu doream un raspuns de genul nu ai ce cauta la sala, totul a decurs ok pana acum, fac sala din noiembrie anul trecut... si fizioterapie... adica cum ma pot asigura ca nu e ceva grav? Sa astept oare cateva zile sa vad daca trece?