| MihaiAlexandru11 a întrebat:

Salut,tpu.As vrea sa știu și eu cum pot sa îmi iau necesarul caloric fara sa plătesc prea mulți bani pe alimente.Am 1.73 cm si 70 de kg, iar varsta de 16 ani.Fac exerciții calistechnice de aproape 2 ani.As vrea sa știu cum pot sa ating un surplus de măcar 2500 de calorii,dar câteva sfaturi de mese ieftine, deoarece nu îmi prea permit sa consum mulți bani.Multumesc anticipat, pentru răspuns!

Răspuns Câştigător
| user937483737banned a răspuns:

O alternativa ar fi sa inlocuiesti carnea cu soia, linte, naut daca nu iti poti permite destul de multa.
In rest orez, ovaz la greu si sa nu iti bati capul de pe acum cu kcal.

7 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Deocamdată cresti in inaltime. Peste cativa ani vei arata ca un tanar barbat.
Momentan esti unde trebuie ca si inaltime, greutate.
Dar daca tii neapărat sa te mai ingrasi, poti manca la una din mese o franzela cu salam, ca santieristii? Ceva bun, ieftin si cu aport caloric crescut.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Gatesti acasa, in loc de mese luate in oras.
Surse de proteine: linte, naut, hrisca. Cauta retete pentru fiecare.
paste gatite diferit: cu legume, cu branza etc
Batoane de cereale, ti le poti face tu cu miere, fructe uscate, nuci, alune (gasesti forme de silicon cu forme dreptunghiulare.)

| MihaiAlexandru11 explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri!

| SkandallKamataru a răspuns (pentru ioana748):

Franzela cu salam da-i drumu de aici rolling on the floor

| ioana748 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Zi,ca nu-i i buna, mai ales calda?

| SkandallKamataru a răspuns:

Ceva mai de buget: Ovaz, oua, Linte, naut, fasole, soia, si pudra proteica soia/zer (pentru prajituri recomand zer)
Iti poti face singur la cuptor sau chiar si pe aragaz prajitura din ovaz, lapte, ou si pudra proteica (1-2-3 cupe in functie de cantitate) si stii exact cat contine per total calorii/proteine/carbo prajitura, si asa iti dai seama cat contine si pe suta de grame (o poti lua cu tine peste tot ca nu se strica, si o poti manca intre mese ca e buna in draci nutritiv).

| alina2k18 a răspuns:

Alimente bogate in proteina animala, f slabe in grasimi si cu pret bun per kg :
Skyr kaufland 11% proteina, 8 lei/500 g = 55 gr proteina.
Branzica slaba Covalact 0.5 grasime, 6 lei/200g = 34 g proteina.
Ficat pui 7lei/500 g = 100 g proteina
Piept pui 14 lei/500g =100 g proteina
Conserve sardine [ fara ulei ] 3.5-4 lei, ton in apa 6-7 lei ai 25 g proteina.
Oua - 22 lei/30 bucati, faci tu socoteala.