| R4ulTripon a întrebat:

Ce se va intampla cu o persoana foarte slaba care foloseste pudra proteica, timp de un an sa zicem, fara sa faca si niste exertitii fizice?

Răspuns Câştigător
| StefanChriss a răspuns:

Depinde de cate grmde de proteine/kg corp. In cel mai bun caz, nimic, muschii au nevoie de efort pentru a depune acele proteine, pentru cresterea in masa. In cel mai rau caz, daca consumul este unul foarte mare si nu te hidratezi, pot aparea leziuni renale, pentru ca fortezi rinchiul sa filtreze o cantitate prea mare de proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru StefanChriss):

Pentru a le "depune"? De cand se "depun" proteinele? laughing)

| StefanChriss a răspuns (pentru Cosmin86):

De cand enzimele din stomac și intestinul subțire transforma proteinele si formeaza peptide. Aceste lanțuri de aminoacizi sunt utilizate ulterior pentru repararea microfisurilor din fibrele musculare, care apar in timpul antrenamentelor. Asa creste masa musculara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru StefanChriss):

Stiu foarte bine cum creste masa musculara (stiu de prin 2004), dar una e sa spui ca "se depun" si alta e "se descompun in aminoacizi si repara microfisurile din fibrele musculare".

Invata sa te exprimi, mai ales cand raspunzi unui incepator.

5 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Absolut nimic.

| Nirgomax a răspuns:

Dacă ei doar pudra proteica fără sa mănânci nimic, dar dacă mănânci și iei și pudra s-ar putea sa mai iei in greutate, asta sigur dacă ești in surplus