| Flavius_4580 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu un program de exercitii in forta pentru acasa? -as vrea ca intr-o luna sa se vada ceva help me thx

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

"proteinele sunt un supliment nutritiv" sunt si in mancare.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate.

Eu as mai reduce din "multe fructe" si 30 % fast food mi se pare prea mult happy

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. muschii nu se fac cu exercitii, se fac cu alimentatie + odihna + exercitii ( doar exercitii, fara mai multe mese bogate in proteine NU faci mare lucru )

2. acasa nu face nimeni muschi

3. muschii cresc lent, intr-o luna abia te incalzesti

| Flavius_4580 explică (pentru Cosmin86):

Dar de ce acasa nu poti face muschi am gantere pentru ambele maini si pentru oo mana se poate face si acasa dar mai multe repetari nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Flavius_4580):

Mainile au doar grupe mici. Eu prin muschi inteleg grupele mari, care reprezinta 80 % din masa musculara ( piept, spate, piciaore ), bratele sunt nesemnificative pe langa astea.

Si pentru brate ai nevoie de exercitii de baza.

Apropo, mai multe repetari = rezistenta, pentru muschi maxim 8-10 repetari, cand poti mai multe, maresti greutatea.

Ce exercitii de baza ai pentru triceps si umeri acasa, spre exemplu?

| Flavius_4580 explică (pentru Cosmin86):

Pai nu stiu frate ca n-am un program fac si eu ce pot adica nu lucru la oo singura grupa de muschi si asta am inteles ca nu-i bine dar fac flotari 30-40 fac cu ganterle in diverse pozitii si inventate de mine de asta am nevoie de un program

| Flavius_4580 explică (pentru Flavius_4580):

-Aa si apropo Alimentatia Prin ce se rezuma adica sa mananc mult sau?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Flavius_4580):

Stai ca am gasit ceva pentru tine :
http://www.getfit.ro/......acasa.html

Iti explica destul de bine.

| Czr_Cezar_1992 a răspuns:

Are dreptate cosmin. Alimentatia e cheia. totusi iti reomand exercitii la bara(tractiuni si alte minuni) si flotari daca vrei neaparat sa faci sport acasa.

| Flavius_4580 explică (pentru Czr_Cezar_1992):

Stiu la ce se rezuma alimentatia asta ma cezare am si eu proteine explicami si mie

| Czr_Cezar_1992 a răspuns (pentru Flavius_4580):

laughing Proteinele sunt un supliment nutritiv... ele sunt material pentru muschi ca sa creasca. dar ca sa se intample asta ai nevoie de carbohidrti lenti, ai nevoie de multe fructe, multe legume, ce poti manca fara sa gatesti mananca crud. consuma mai putine fast-food-uri si dulciuri. aminteste-ti ca grasimea este caramida si zaharul este muncitorul care duce mai repede caramida la destinatie(deci nu combina zahar si grasimi). in principiu 70% bucatarie 30% fast food.

| Czr_Cezar_1992 a răspuns (pentru Cosmin86):

laughing iti place sa faci pe istetzu? nu era vb de proteina ca si compus chimic. era vorba de praful ala cu gust de ciocolata pe care il are ficioru asta acasa. Fructele in combinatie cu cereale integrale sunt o alimentatie de baza... si 30 % fast food e raportat la cum merge ziua de azi, iti zic din propria experienta, fiind toata ziua la facultate cam rar mananc acasa.

| Flavius_4580 explică (pentru Czr_Cezar_1992):

Bine multumesc Cezar!

| Flavius_4580 explică (pentru Czr_Cezar_1992):

Te credbig grin

| Flavius_4580 explică (pentru Cosmin86):

Am inteles mersi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Czr_Cezar_1992):

Mi-am dat seama despre ce era vorba, stiu si eu ce sunt prafurile ( cu gust de ciocolata sau alt gust sau chiar fara niciun gust ), doar ca nu vreau sa se inteleaga ca proteine = doar supliment, proteinele din mancare sunt cele mai bune.

P.S. : si eu stau toata ziua la servici si mananc fast food o data pe luna, poti manca sanatos si in "deplasare", nu doar acasa

| Cosmin86 a răspuns (pentru Czr_Cezar_1992):

"proteinele sunt un supliment nutritiv" sunt si in mancare.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate.

Eu as mai reduce din "multe fructe" si 30 % fast food mi se pare prea mult happy