| xRaveN a întrebat:

De alaltaieri m-am apucat de sala, undeva aproape de mine. Sunt foarte entuziasmat big grin, dar am o problema. M-am documentat si am inteles ce sa mananc si ce nu, ca trebuie sa ma odihnesc destul etc., dar cand intru in sala sunt prea multe aparate, nu am idee ce sa fac. Este cea mai aproape sala din apropierea casei mele, dar un antrenor personal este 300 de lei pe luna si nu prea vreau sa ma bag (poate daca era pe ora, dar nu pe luna), si de aceea apelez la voi.

Incep antrenamentele cu vreo 10 minute de alergare (pista sau banda) si inca vreo 10 de bicicleta, le termin cu 10 minute de bicicleta, e in regula asta?

Referitor la aparate si exercitii, mi-ati putea spune cum sa ma obisnuiesc mai usor? Este in regula daca merg 3 zile? Sau 4 (luni marti, joi vineri)? Cam in cat timp se vor vedea rezultatele (1.89 80 kg - nu sunt gras, dar nici la fel de slab pe cat as dori)? Se va corecta si postura (am stat destul de mult timp la calculator si s-a cam deformat...)? Imi puteti recomanda un program, cu informatiile de mai sus? (pe 4 zile preferabil)

2 răspunsuri:
| Cosmin4Fit a răspuns:

RaveN, cel mai important este sa ai o perspectiva pe termen lung.

Fa-ti un program pe o luna, si RESPECTA-L.

In felul acesta, nu te mai lasi atras de "celelalte aparate".

Depinde mult si de ce vrei sa faci:

Daca vrei masa musculara, atunci 3-5 seturi, 8-10 repetitii cu greutati medii spre mari. Asigura-te ca iti lasi grupele de muschi respective sa se odihneasca, daca azi lucrezi piept, vei lucra din nou piept abia poimaine.

Daca vrei sa slabesi, atunci aerobicul e prietenul tau ( banda de alergat, bicicleta, repetitii multe si usoare cu greutati mici ). Important este aici sa reusesti sa faci un exercitiu cel putin 30 min fara oprire. Deci cred ca e mai bine sa faci azi 30 min banda, maine 30 min bicicleta, etc in loc de 10 minute si schimb.

Dar tine minte. Odata ce ti-ai stabilit programul, respecta-l. Si nu te mai uita la ceilalti, nu ascutla sfaturile tuturor, ci doar al antrenorilor. Roaga-i sa-ti dea un program si dupa nu te dezlipi de el un an de zile, te asigur ca vei vedea schimbarea happy

Succes!

| Catti a răspuns:

Citește asta. Ai planul pe zile si pe exerciții :

http://www.culturism.ro/......tenta.html