| Deknar a întrebat:

imi puteti zice si mie cum sa ma pregatesc pentru admiterea la liceul sportiv mai ales pentru proba 2000m?

8 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

In primul rand te duci pe stadion si vezi cat alergi 2000m, daca esti sub timpul de referinta este bine si nu trebuie sa faci mare lucru decat sa te mentii. Daca esti peste timpul de referinta, presupunand ca admiterea este undeva prin iunie.

2 saptamani faci doar alergari lungi 1h puls 145-160 de 4 ori pe saptamana zile neconsecutive, in zilele dintre ele faci ori doar stretching ori o alergare usoara de 20-max30 minute usor puls pana in 140

Dupa astea 2 saptamani de acumulare in km faci de 2 ori pe saptamana alergari lungi in una poti sa cresti intensitatea pana pe la puls 170, cealalta o mentii medie 150-160 la care mai adaugi un antrenament de sprinturi de 5-6 x 400m (1 tur de pista) la capacitate maxima cu un tur plimbare sau alergare foarte usoara intre bucati. mai faci asta 2 saptamani apoi faci din nou testul de 2000m

PS. Recomand sa-ti cumperi un ceas cu monitorizare cardiaca pentru a alerga la intensitatea corecta.

| Deknar explică (pentru Nickname1890):

PS: Nu stau la oras.

| Nickname1890 a răspuns (pentru Deknar):

Si ce daca nu stai la oras? nu poti sa masori anumite distante si sa alergi?

| Deknar explică (pentru Nickname1890):

Ma refer la pistele de pe stadion

| Nickname1890 a răspuns (pentru Deknar):

Nu are importanta, daca masori o distanta si stii exact cat alergi ca sa te poti cronometra nu are importanta ca e pe pista sau nu. Intr-adevar pe pista timpul iese in general ceva mai bun datorita suprafetei ce absoarbe socurile etc. dar conditia fizica nu tine cont ca o faci pe pista sau pe asfalt.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Trebuie să îţi menţii o condiţie fizică foarte bună.
Eu îţi recomand să mergi fie pe un stadion, fie într-un parc şi să practici alergări seara. Încearcă să scoţi timpi cât mai buni şi să rezişti cât mai mult.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa TPU-ul si iesi afara si alearga pana capeti conditie fizica astfel incat sa ajungi sa ti se para un nimic cei 2km

| adywow a răspuns:

Salutarehappy
Mergi undeva pe stadion sau undeva unde stii exact ca sunt 2000m si incerca sa-ti stabilesti un tempo al alergarii happy
Fa asta pana ajungi la timpul dorit

Întrebări recente