| vlady434 a întrebat:

Salut TpU! Probabil este o intrebare des intalnita, dar... cum as putea sa (mai) cresc in inaltime? Am 18 ani si aprox. 175 cm. Fac sala de 5 luni, am inceput sa ma dezvolt in partea superioara si nu vreau sa ajung sa arat ciudat, gen spate mare si scund. Sunt putin mai inalt decat tatal meu, deci cred ca mi-am cam atins "apogeul" cresterii. Am citit tot felul de studii, conform carora alergatul si mersul de bicicleta, ajuta oarecum intinderea osoasa (nu stiu daca sunt 100% adevarate). Tractiunile sunt bune? Miscarile de stretching ajuta? Si daca da, care ar fi acele miscari? Vreau un sfat sau o parere concreta, va rog! Multumesc anticipat!
P.S. : Stiu, inotul si basketul ajuta, dar nu ma pasioneaza.

9 răspunsuri:
| GabrielICG a răspuns:

Stai calm man, la fel sunt si eu 18 ani si 175 cm sau oleaca mai mult si nu ma plang laughing plus ca mai cresti pana la 21 de ani.

| vlady434 explică (pentru GabrielICG):

De acord, dar intrebarea mea se referea, la cum pot sa stimulez putin cresterea? happy Pentru ca, avand in vedere ca fac diferite exercitii care solicita spatele, imi e putin "frica", ca din cauza asta nu cresc.

| GabrielICG a răspuns (pentru vlady434):

Incearca Bodyweight, eu asta fac momentan si am muschi laughing, incearca sa mai faci si yoga, poate te ajuta,

| WarHammer02 a răspuns:

Cum a spus si colegu' man stai calm 1, 75 e foarte ok iar pana la 23 mai cresti 5 cm! Bafta

| Ryansho a răspuns:

-Daca faci sala nu ridica greutati deasupra capului
, pentru ca
afecteaza coloana.
-Stretchingul ajuta la întinderea coloanei.
-Daca nu te fascineaza inotul si basketul poti încerca voleiul.
-Si da tractiunile sunt bune te ajuta sa cresti cativa cm
-Încearca sa te întinzi inainte si dupa ce faci tractiuni.

Sper ca te-am ajutat!

| mihai4000 a răspuns (pentru Ryansho):

Trebuie sa aiba grija si cum executa tractiunile.

| mihai4000 a răspuns (pentru Ryansho):

E foarte greu ca dupa 18 ani sa mai cresti pentru la acea varsta ti se inchid oasele, o solutie ar fi sa ai un program strict ca la armata, te-ar ajuta big grin

| vlady434 explică (pentru Ryansho):

Nu ridic deasupra capului si nici squat-uri nu fac. Orice fel de intindere sau exista anumite intinderi?

| vlady434 explică (pentru mihai4000):

Prin "program strict ca la armata", la ce te referi? happy