| xZIonutZx a întrebat:

( scuzati categoria, aceasta este mai populata), Deci eu am 17 ani 1, 68 (sunt scund crying ), 55 kg, si as dori sa ma bag la sala, intrebarea si as avea cateva intrebari cum ar fi : E bine sa ma bag la sala ma ajuta la dezoltare?, Pot aparea efecte adverse daca ma bag la sala ( sa raman scund, sa-mi afecteze cresterea ). Si Daca da un program de incepatori pentru sala multumesc!

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html
iti iei de aici un program.
in privinta inaltimii, vezi la sala unde te duci daca au spalier sau bara pentru tractiuni. dupa ce termini un antrenament te agati cu mainile de bara aia (Sau spalier) si stai atarnat pana iti cedeaza mainile (obosesti). ori asta, ori pe langa sala fa inot (desi la 17 ani din inot nu mai cresti foarte mult, dar e ceva mai bine decat deloc)

| florynmondialul a răspuns:

Uite aici gasesti tot, dar absolut tot ce ai nevoie:http://www.culturism.ro/antrenament/

| Gekkō a răspuns:

Salut Ionut, a face sala nu e o problema, dar nu in exces. Poti face sala, dar trebuie sa si mananci sa ai proteine.
Cunosc un baiat care tot face sala si exercitii pentru muschi, dar el nu prea mananca mancare sanatoasa si din astea, numai cipsuri, sucuri etc.
Ca muschii sa ti se dezvolte, trebuie sa ai proteine.
Eu nu fac sala si nu ma pricep cu programe, dar in ceea ce priveste inaltimea ta, ai putea creste linistit. Si stii cum?
Sarind coarda, sau sarind, sa face exercitii de intindere. Asta face ca incheieturile, cartilajele sa se intinda (practic, sa cresti mai mare putin).
Asta o poti face pana pe la varsta de vreo 23 de ani maxim. Dupa aia, cartilajele se inchid si nu mai poti creste.
A putea sa te inalti cam vreo 4 - 5 cm linistit.

Succes!

Întrebări recente