| FuNNy50 a întrebat:

Sunt nou aici. Am 15 ani, 1.74m inaltime si 62kg. Fac atletism de circa 3 luni, categoria viteza. Acum in Mai este un concurs la Cluj, antrenoarea m-a inscris la 100+200 metri. Am ceva dureri in zona inghinala dar probabil de la balansari, imi vor trece, nu sunt mari. Problema e ca e primul meu concurs ai am emotii mari, mi-e frica sa nu ma fac de ras, mi-e frica ca poate nu am start bun, poate fac prea mare pasul dupa ce pornesc din start, mi-e frica ca poate nu termin printre primii 8 si poate nu prind loc la Bucuresti la vara, ceea ce imi doresc mult. Am muncit destul de mult, in vacanta 2 antrenamente pe zi, dupa scoala de fiecare data la antrenament. Chiar imi doresc sa ies printre primii 5 la 100m si printre primii 8 la 200m. Probabil ca pot asta, dar am emotii si nu pot scapa de ele, e primul meu concurs de acest gen. Ce sa fac sa scap de emotii? Multumesc anticipat de raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Salut, cunosc sentimentul, si nu poti face mare lucru ca sa scapi de el. Trebuie sa incerci sa vezi concursul ca pe un simplu antrenament in forta maxima. Trebuie sa iti vezi de culoarul tau si atat, nu te intereseaza ce fac ceilalti pe celalalte culoare. Trebuie sa alergi ca si cand ai fi la un antrenament si incerci sa dai tot ce poti.

Chiar daca pierzi, nu inseamna ca te faci de ras, este primul concurs mai ai mult de invatat si de progresat. Nimeni nu ajunge campion din prima. Important este sa te tii de sport sa iti pui tot sufletul la antrenamente si o sa vezi ca in timp o sa ai rezultate din ce in ce mai bune.

Acum practic ce poti face ca sa scapi de emotii, sunt cateva lucruri dar iti spun de pe acum ca nu te vor scapa complet de ele, poate te vor ajuta sa le mai diminuezi putin.

1. Ziua dinainte de concurs pune-ti o muzica relaxanta, intinde-te in pat si inchide ochii, relaxeaza-te. Si stand asa dupa ce reusesti sa te detasezi complet si sa te relaxezi incearca sa vizualizezi in minte cursa de care iti este frica. Complet din momentul in care te indrepti spre block-start pana dupa ce o termini.

2. In ziua concursului inainte si in timp ce te indrepti spre linia de start si te simti coplesit de emotii, respira adanc. Inspiri pe nas si expiri luung pe gura.

Inainte sa te asezi in blockstart, ia-ti un moment de cateva secunde, inchide ochii si vizualizeaza linia de finish.

Poti si chiar e indicat sa vorbesti cu tine in gand sa te incurajezi permanent. Toti marii sportivi fac asta.

1 răspuns:
| Anndi98 a răspuns:

Stiu cum e sa ai emotii.Eu am avut la simulare.Asculta muzica. Eu ascult de obicei si ma ajuta. thinking