| AlecsAnndru a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala adica nu insensul de alergaturi si sarituri..etc, ma refer la sensul cu gantere si aparate pentru muschi. Intrebarea mea este daca fac sala nu mai cresti in inaltime? Fac 16 ani acum pe 12 aprilie, si de inaltime nu sunt inalt, am 1, 55 - 1, 56 cm. Afecteaza cresterea in inaltime sau nu?

Răspuns Câştigător
| Geitigy a răspuns:

Atata timp cat ai o alimentatie sanatoasa poti practica linistit sala ca nu te afecteaza cu nimic!
dar eu iti sugerez sa practici si inotul sau sa te inscrii la basket happy Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Geitigy):

E stupid sa adaugi "funda?" dupa un raspuns.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Poate e gay si vrea sa se arate si nu are funda...nu fii rau

9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu are a face. daca genetic esti structurat sa fii scund aia e. daca nu, o sa mai cresti.

| Cosmin86 a răspuns:

AlecsAnndru : tu iei in serios la capitolul "muschi" sfatul cuiva care adauga "FUNDA" dupa raspuns?

daca iei asa ceva in serios MERITI SA RAMAI UN COPIL FIRAV SI PAMPALAU.

| Diavolcata a răspuns:

Concluzie

Antrenamentul cu greutati ("trasul de fiare"), nu afecteaza cresterea in inaltime. Ar trebui sa fii mai ingrijorat despre afectarea ligamentelor, articulatiilor si tendoanelor. Dar, atat timp cat folosesti greutatile potrivite (cu care sa poti face 10 repetari cu forma corecta), nu sunt probleme.

Daca iti faci griji despre "fortele" care apasa asupra oaselor atunci cand te antrenezi cu greutati, si crezi ca iti vor afecta cresterea, gandeste-te la urmatorul fapt:

Fortele de compresie care actioneaza asupra picioarelor si coloanei vertebrale sunt mult mai mari cand alergi sau sari decat sunt atunci cand te antrenezi cu greutati.
Deci da afecteaza la o varsta frageda. Funda big grin?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Diavolcata):

Tu te contrazici singur?

intai "nu sunt probleme, nu afecteaza" si la final concluzia e ca "afecteaza".

Daca nu intelegi NIMIC, de ce dai copy/paste? ca sa ceri o "FUNDA?" tampita?

Răspuns utilizator avertizat
| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Daca aveai 10-12 ani, atunci era bine sa mai astepti. Asa, la 16, nu mai conteaza. Oricum, cred ca o sa mai cresti pentru ca 1.55 e inaltime de hobbit.

| SebyChiper2002 a răspuns:

Da mai cresti dar daca faci si inot

Întrebări recente