| Andrei200621 a întrebat:

Salut TPU. Zilele astea am picat intr o depresie si Mai in fiecare seara ma culc tarziu la 3 4 si imi Mai si curg lacrimi cand ma gandesc. Sunt in ultimul an de liceu. Invat la un liceu cu program sportiv. Totul a inceput cand eram in clasa a 4a ( acum 8 Ani ), am prins o dragoste enorma pentru fotbal. Era visul meu de cand era mic sa ajung
la un nivel mare si chiar eram devotat pe atunci. Era o placere sa vin la antrenamente. Dupa 2 Ani echipa sa desfiintat si am fost luat de o echipa Mai buna. Fiindca nu jucam meciuri deoarece pe postul meu era cineva Mai bun am decis sa imi schimbi pozitia si inca regret aceasta decizie. M am facut portar. Eram pitic dar tot ce voiam era sa joc in meciuri. Am prins multe meciuri insa dupa asta COVID ul a aparut. In momentul ala cariera mea s-a dus pe apa sambetei. Antrenamente nu se Mai faceau si cand se facea, faceam la misto fara niciun chef. Adica eram lenes si imi pierdusem intelesul. Apoi cand vii la liceului sportiv trebuie sa practici un sport obligatoriu. Si asa m-am trezit eu fara niciun rost la Liga elitelor la u17. Evident ca nu eram titular, eram mic de statura si incepeam sa pun kilograme pe mine. Nici la antrenamente nu Mai mergeam. Adica eram resemnat. Si asa sunt eu acum dupa 2 Ani fara antrenamente, gras si lenes. Eu acum fac liceului doar sa iau diploma si bacu sa plec. Insa in inima mea fotbalul a fost mereu si cand ma gandesc acum si plang, si ma uit la fotbalul mondial cand vad cate un pusti ( in special la Barcelona) si ma gandesc cum am putut sa imi bat joc de visul pe care il aveam de mic copil.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Copile, esti la inceput de viata, ai doar 17 ani iar viata de adult nici nu a inceput de aceea iti spun ca poti sa fii ce vrei, cu vointa si ambitie!
Plansul si nedorimitul nu duc nicaieri, decat la depresie si boli psihice, ceea ce nu-ti fac bine la varsta asta.
Nu-i nimic ca esti grasut, poti sa scapi de greutatea aia, cu vointa, mai ales ca esti fost sportiv, deci stii cum este sa muncesti la antrenamente, pe care ti le poti face singur.
Poti lua BAC-ul cu o nota mare, apoi poti merge la o Facultate de Educatie Fizica si Sport, unde poti deveni profesor/antrenor si poti sa-ti vezi visul cu ochii, alaturi de copii pe care ii vei antrena.