Întrebare recomandată | Pavelescu_Bogdan_1996 a întrebat:

Salut tuturor.Am 17 ani, 1.81 si 74 de kg.Am inceput sa practic culturismul serios de aproape un an, faceam si acum2 ani dar cu greutati mici.Am 35 in brat, sunt destul de definit..Ma adresez aici oamenilor care se pricep in acest sport:Ce suplimente imi recomandati? Am folosit pana acum Pro gainer dar mai mult m-a ingrasat si acum folosesc creatina monohidrat.

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Zi-ne si ce alimentie ai. daca ai o alimentatie buna, nu ai nevoie de suplimente ( care sunt practic mancare concentrata )

| greyhound a răspuns:

Gfx-8 sau WPI+Dextroza+Creatina, dar numai dupa ce-ti pui la punct alimentatia, daca este cazul

| Pavelescu_Bogdan_1996 explică (pentru greyhound):

Am 5-6 mese pe zi, bogate in proteine plus ca beau multa apa happy

| Wehes a răspuns:

Sa inteleg ca esti mezomorf?
De la ce firma e creatina ce o iei acum?!

| alexxis0712 a răspuns:

Nu mai baga Pro Gainer... nu sunt bune

| johnstone a răspuns:

Pro Gainer este un concentrat bunicel dar se poate sa nu fie tocmai potrivit pentru tine. Concentratul il alegi in functie de metabolism, tip somatic si planul nutritional. Pro Gainer are 19.8g de proteine / 100g, si multi carbohidrati. Iti recomand pe viitor sa iei concentrat cu un continut ridicat de proteine si continut scazut de carbohidrati. Personal recomand WPI, Gold Whey Standard. Pe langa concentrat ai nevoie de un vitamine si minerale, iar pe partea asta poti sa iei Animal Pak. Mai ai nevoie si de un carbohidrat cu absorbtie rapida (Dextroza) pe care o administrezi imediat dupa antrenament impreuna cu concentratul proteic. Creatina iti recomand sa fie Natural Plus.

| Cosmin86 a răspuns (pentru johnstone):

Natural plus? au produse destul de slabe.

| johnstone a răspuns (pentru Cosmin86):

Puritate 99% marca Creapure, singura forma testata si aprobata medical. Este supliment nutritiv exclusiv al companiei AlzChem AG, Germania. Tipii astia doar creatina fac, atat.

| Pavelescu_Bogdan_1996 explică:

Ar fi bine sa bag si aminoacizi? m-am gandit la whey amino 3000.

| Wehes a răspuns (pentru Pavelescu_Bogdan_1996):

Daca esti Mezomorf eu merg pe 100 % Whey Gold Standard.
Si pe creatina asta :
http://www.megaproteine.ro/Creatina/ON-Creatina-2500-200-CAPS/

| slet24 a răspuns:

Iso whey si trebuie sa ai 5 mese pe zi, o sa te ajute sa ajungi binewinking