| Eduard_Arghir_1997 a întrebat:

Salut, vreau ai eu sa stiu ce exercitii de la sala sunt periculoase, adica imi afecteaza coloana, cresterea, etc. Eu am aproape 16 ani si peste 1.80 m. Ce exercitii imi recomandati sa nu fac, sau nu stii, dati-mi niste sfaturi legate de sala ca abia m-am apucatlaughing

4 răspunsuri:
| NDC12 a răspuns:

Sunt destule exercitii care iti pot afecta coloana DACA NU LE FACI CORECT (am scris cu majuscule ca sa intelegi mai bine), daca nu le faci corect te poti accidenta.Sala nu opreste cresterea, daca vrei sa mergi la sala du-te si nu mai cauta scuze de genul "Mi-e frica ca nu o sa mai cresc". Nu, tie ti-e frica de munca.

| TeckTonik997 a răspuns:

Nu pune greutati in spate, de ex. nu fa genoflexiouni cu bara in spate pentru ca iti apasa pe coloana si "se spune" ca nu mai cresti. Oricum ai 1.80 deci nu ai de ce sa te ingrijorezi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru TeckTonik997):

Si eu de ce am crescut fara probleme peste 10 cm, dupa ce am facut genuflexiuni cu haltera pe umeri? ( haltera pe care am incarcat-o si cu 80 kg ).

| andreyesexy a răspuns:

Sa nu tregi de fiare si incearca ceva mai relaxant cum ar fi gimnastica basket-ul fotball-ul voley golf si incearca sa faci chesti care sunt legate mai mult de alergat care tin de muschii picioarelor nu de cei ai mainilor