| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Vreau sa-mi recomandati un program pentru sala de forta, 16 ani 1.76 inaltime si 69-70 kg.
si sa-mi explicati cum se fac si la ce aparat, in termeni mai "populari" am fost doar 1 data la sala.
este si un instructor dar vine foarte rar.
astept raspunsuri big grin

Răspuns Câştigător
| dZZanK a răspuns:

Pentru inceput urmeaza un program circuit.
Pietp:Impins din culcat
Fluturari de gantere
Spate:Tractiuni la helcometru
Hiperextensii
Biceps: Flexii cu bara dreapta sau EZ
Triceps: Extensii din culcat
Abdomen: Crunch
Picioare: Presa
Genoflexiuni cu gantere
Ridicari pe varfuri
Poti sa faci acest circuit de 2 ori pe saptamana cu 2-3 zile pauza intre.

Ai grija si la alimentatie:
-mananca odata la 3 ore
-ai grija sa mananci cat mai multe proteine(oua, lapte, branza, CARNE,...)
-mananca la maxim 1h dupa antrenament

Succes!

| anonim_4396 explică (pentru dZZanK):

O sa fac asa big grin o sa ma uit pe youtube sa vad cum se fac apoi o sa le fac si eu.
problema e cu alimentatia.
sunt din mediul rural si ma scol in jurul orei 6 -6.20 mananc un iaurt de obicei, apoi plec la scoala, ies in jurul orei 2 si ma duc la sala si stau aproximativ 2 ore, apoi fac in jur de 1 ora jumatate pana acasa deci nu pot manca odata la 3 ore.
si chiar nu stiu ce sa-mi cumpar de mancare inainte sa ma duc la sala, 1-2 mere ar fi ok?

| dZZanK a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e bine.

Micul dejun e cea mai importanta masa. Incearca sa mananci albusuri de ou sau lapte cu fulgi de ovaz.

La scoala mananca doua sandwichuri.
Dupa ce vi de la scoala poti sa iei pranzul iar dupa 2-3 ore sa mergi la sala.
Ca sa scurtezi drumul, du-te cu bicicleta sau gaseste ceva.

| Dkgray a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu asa cantitate mica de mancare n-o sa ai progrese notabile.
Micul dejun poate contine oua, branzeturi, iaurt, conserva de peste, paine integrala, mamaliga, legume.
La scoala poti sa iti pui in caserole niste orez, cartofi sau legume cu piept de pui sau peste facute la cuptor(le pregatesti seara), branzeturi fermentate, nuci, alune de padure etc.
Poti manca mere inainte de sala, contin fructoza care o sa-ti dea putina energie fara a-ti ridica nivelul de insulina considerabil.
Un antrenament mai lung de o ora este de cele mai multe ori contraproductiv, ramai intre 45 de minute si o ora.