| MihaiAlexandruMarcu a întrebat:

Salutare. Despre fotbal și când se da fault pentru obstrucție. Dacă adversarul da mingea pe lângă mine și eu rămân nemișcat, adică nu am timp de reacție și el se oprește in mine, eu rămânând nemișcat, se da fault? Adică neavând intenția de a-l bloca sau opri sa alerge după minge.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se da fault atunci cand vrea arbitrul.
De regula ar trebui sa se dea fault doar atunci cand si aparatorul se misca in directia de deplasare a atacantului, cand aparatorul sta pe loc normal n-ar trebui sa se dea, poate chiar ar trebui sa se dea fault in atac.
In peste 65 de ani, de cand ma uit la fotbal, am vazut ca unii arbitri judeca diferit situatiile de acest gen, respectiv au dat fault la atacant chiar si daca aparatorul nu s-a miscat.

| Drimmero a răspuns:

Teoretic nu ar trebui sa se dea fault la asa ceva, tu ca fundas ce ar trebui sa faci? Sa te teleportezi, sa te dai din calea mingiei? Nu poate fi vorba de fault daici,, dar multi arbitri dau fault la chestii de genul total eronat, din partea ta nu exista nici cea mai mica intentie de a faulta.