| Nechifor_Andrei_1998 a întrebat:

Salutare, lume! Am 16 ani, sunt ectomorf, fac sala de aproximativ 4 luni. Am reusit sa depun in jur de 4 kg de cand am inceput si cu toate acestea am dilema legata de suplimente. In urma unei comenzi de vitamine de pe un site de suplimente, un consilier m-a sfatuit sa nu incep un asemenea regim. In sala, un antrenor mi-a recomandat gainer de la Pro Nutrition. Intrebarile mele sunt :
1. De ce natura sunt nutrientii din gainere/suplimente(sursa lor)?
2.Au efecte adverse ireversibile?
3. Oricare ar fi raspunsurile la primele doua intrebari, ce supliment ar trebui sa consum?
As fi fericit daca raspunsurile ar proveni din partea unor persoane cu experienta in domeniu.
Va multumesc!

3 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Eu iti recomand sa faci exercitii calistenice, cred ca e mai sanatos. E doar o opinie persoanala, tu te informezi mai mult si alegi cum consideri.
www.youtube.com/watch?v=mvJHw64fxgQ

| c0ntsimplu a răspuns:

In primul rand nu ai nevoie de suplimente.
In al doilea rand ai un meniu foarte slab daca zici ca ai pus 4 kg Masa musculara in 4 luni.Eu personal am pus 4 kg intr-o luna, dar am o dieta foarte bine pusa la punct pe care o respect...6 mese pe zi...
Cand am venit prima data la sala impingeam 45 la piept, iar trei luni am ajuns la 85...
Deci du-te la un nutritionist si pune-ti la punct treaba cu dieta!
Bafta

| Rukataki15123 a răspuns:

Eu zic daca esti ectomorf sa iti cumperi un gainer, nu-ti lua de la pronutrition, ia-ti de la myprotein ca e firma cunoscuta peste tot in lume si am luat si eu si sunt foarte bune.Un gainer undeva sa aiba pe suta de grame vreo 30-40 g proteine sa zic asa si iti e de ajuns. Efecte adverse au numai gainerele alea la 5 kg si 120 lei, adica cele de proasta calitate.