| ano00000NiMmm a întrebat:

Salutare TPU! am 14 ani și vreau sa ma apuc de sala, nu ma pricep deloc și nu știu cum sa mananc sau cum sa ma antrenez. Orice sfat este foarte bun, mulțumesc.

3 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

1. Poți începe cu exerciții precum flotări, genuflexiuni, planșe și tracțiuni, pentru a-ți dezvolta forța și coordonarea.
2. Concentrează-te pe alimente nutritive precum legume, fructe...
3. Să mănânci alimente bogate în proteine: ouă, carne slabă, iaurt grecesc, fasole, linte
4. Să dormi suficient

Nu știu dacă scopul tău e să slăbești sau să faci mușchi, dar dacă vrei la sala de forțe, ai acolo antrenori la care poți apela

| Violleta2022 a răspuns:

La 14 anisori sala este interzisa copiilor, fiindca le inhiba hormonii de crestere.

Sala este recomandata dupa 20 de ani, pana la 80-90 sa tot faci sala.
Pentru cei ca tine, la 14 anisori este recomandat un sport, care sa-ti stmuleze cresterea si dezvoltarea.

| LisaJulie a răspuns:

Fructe, salate de fructe si sucuri naturale facute acasa!