| AK47 a întrebat:

Scopul meu este sa pun masa musculara, deci incerc sa fac undeva la 6-8 repetari cu greutati mari.
- cat ar trebui sa fie pauza dintre serii
- cat ar trebui sa fie pauza intre exercitii pentru aceeasi grupa musculara
- cat ar trebui sa fie pauza intre exercitii pentru grupe diferite (cand trec de la biceps la piept)

Multumesc

2 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Paua ti-o iei tu in functie de cum te simti, daca nu reusesti sa iti dai seama ia 2 min sau 2:30 pauza. si daca vrei sa fortezi, fa o singura grupa pe zi

| FitnessTrainer a răspuns:

Pauza dintre serii: 45 sec-1 minut si jumatate
Pauza dintre exercitii poate merge pana la 2 minute (daca faci un minut, un minut jumate e ok), la fel si pauza dintre grupe.

Nu te stresa cu chestii de genul asta. Sper ca nu te apuci sa-ti cronometrezi timpul de pauza dintre seturi. Cand simti ca esti pregatit, treci la setul urmator (pastrezi intensitatea oricum, nu stai 5 minute in pauza dintre serii)