| Ciuuf a întrebat:

Sunt chiar foarte scunda...am 1.50 si sunt in clasa a VII-a!
Ce pot sa fac sa ma mai inalt un pic?

Fundoi!

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,pai,probabil,si eu la varsta ta aveam tot cam aceeasi inaltime, poate mai inalta cu 2-3 cm.In orice caz, am mai crescut, si tie ti se va intampla la fel.In primul rand, vorbeste cu parintii tai despre acest lucru.Eu consider ca sportul te-ar ajuta foarte mult pentru o dezvoltare mai rapida.De exemplu, poti practica inotul sau baschetul. Daca parintii tai sunt de acord, te poti inscrie la cursuri de inot, sau poti incepe sa joci baschet.Nu neaparat la o sala speciala,poti juca baschet sau voley chiar si cu o prietena sau cu mama ta acasa[daca stai la tara].winking Tot ce iti trebuie este o mingewinking. Conteaza foarte mult si alimentatia,deci,incearca sa ai in meniul tau zilnic cat mai multe vitamine si minerale[calciu, zinc, potasiu, fier]. Calciul este cel mai important pentru dezvoltarea oaselor, cresterea in inaltime.Si,de asemenea, conteaza si inaltimea membrilor familiei tale.De exemplu,daca parintii tai au fost inalti,exista o mare posibilitate ca si tu sa cresti inalta,insa, daca au avut o inaltime medie, probabil si tu vei avea aceeasi inaltime. Oricum, asta nu este neaparat o regulawinking.Nu-ti fa griji, cu siguranta vei mai creste. Sper ca te-am ajutat!happy

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Practică înot/volei/baschet/handbal, sunt sporturi de înălțime.
Pa, pa.

| Brâncuşi a răspuns:

Bună, sunt multe alte probleme pe lumea asta mult mai grave, mi-e unul chiar îmi plac fetele mai scunde sunt mult mai vesele şi gindaşe, cu timpul o să mai creşti ai dabia 14 anişori până la 22 în care te opreşti din creştere faci 1, 67 mă asigur ce asta, nu mai fi supărată.
O seară bună!

| Ramona000 a răspuns:

Este inaltimea ta ff buna dar daca vrei sa mai te inalti fa inot te si dezvolta mai bine

| ema1ih a răspuns:

Si bunicul si tatal meu au patit la fel (si acum i se intampla si fratelui meu laughing ), erau cei mai scunzi din clasa, si pe la 17-18 ani au crescut brusc si au devenit cei mai inalti din clasa, acum tu fiind fata probabil pe la 14-15 ani o sa te inalti si tu brusc. Fiecare se dezvolta in ritmul lui. Vara mea de exemplu era cea mai inalta din clasa (a7a-a8a) si dupa de la 14 ani nu a mai crescut si a ramas asa ( acum are 20 de ani ). Deci tot ce trebuie sa faci este sa astepti si o sa te inalti cand o sa te astepti mai putinwinking

Acum Depinde si de parintii sau bunicii tai, daca ei sunt scunzi, atunci sunt mari sanse sa nu te mai inalti prea mult (si atunci poti juca baschet pentru ca te ajuta sa te inalti), dar daca ei sunt inalti, nu iti fa grijiwinking

| GGUESS a răspuns:

Sa stai toata ziua agatata de bara laughing))

| GGUESS a răspuns:

De la inot iti va creste bratele laughing si vei fi spider-man laughing

| DraCuShoara a răspuns:

Mult sport!big grin

| Mihailan a răspuns:

Daca iti doresti chiar sa te inalti ai putea sa faci basketball. Dar inaltimea nu e asa de importanta.