| Midway a întrebat:

Vreau sa iau proteine. La ce sunt benefice si ce efecte secundare au? Mentionez ca dupa terminarea proteinelor nu o sa ma las de sala (nu ma luati cu "sa nu iau" si prostii, spuneti-mi doar la ce sunt benefice si la ce efecte secundare sa ma astept). Funda

Răspuns Câştigător
| ionel_7321 a răspuns:

Hai sa iti explic eu frate cum sta treaba.Nu conteaza ca tu faci 324 de flotari, 453 de abdomene atat timp cat esti schelet. Poti lua proteine fara nicio grija deoarece muschii sunt alcatuiti din proteine (actina si miozina). Deci daca chiar vrei sa iei un supliment nutritiv, proteinele ar fi cele mai indicate deoarece din asta este alcatuit corpul tau, din proteine, iar necesarul zilnic este de 1, 5/2 g proteina/pe kg corp zilnic. Si apropo, proteinele nu au absolut niciun efect secundar aspupra organismului cat timp te tii de sport. Doar ca proteinele pe care ai vrea sa le iei sa nu tina locul unei mese, cel putin 3-4 mese pe zi sa ai.Iti urez multa bafta in ceea ce faci!

10 răspunsuri:
| oOoRubyoOo a răspuns:

Pai efecte benefice? E usor sa iei o lingura de praf si sa ai deja 24gr proteine, e foarte greu sa mananci 3 copane de pui sa iei acele 24 gr proteine.

Secundare.Ca orice lucru concentrat si facut in laborator(chiar daca din surse "naturale") corpul trebuie sa elimine excesul, nu poate folosi cat vrei tu.Gandeste-te ca asa toti ar fi campioni Olimpia la bodybuilding pur si simplu ar consuma mai multe proteine/carb/grasimi + mai multe suplimente si toti ar creste nu?
Din pacate corpul are o limita, limita la cat poate creste in masa forta pe o perioada de timp, limita la cati nutrienti poate folosi din cat ii dai tu(insa fiecare om difera).

Eu am luat suplimente si chiar foarte multe, de la proteina gen Optimum Nutrition Gold Standard, Syntha 6 si alte balarii la multivitamine, carbohidrati, weight gainere, glutamina, arginina. Dupa toata experienta mea cu toate porcariile am ajuns la concluzia ca mancarea este peste...insa nu neg faptul ca imi e mai usor sa imi fac un shake proteic cu niste fulgi de ovaz si sa ies pe afara sa ma distrez decat sa stau o ora sa imi prajesc niste peste cu niste cartofi fierti.

Singurul supliment care chiar l-as recomanda sunt enzimele digestive in special daca esti intolerant la lactoza sau pur si simplu vrei sa ajuti corpul sa absoarba mai usor nutrientii.

| MenInShadow a răspuns:

Ei bine, eu iti spun ce a facut un prieten de-al meu care a luat proteine.
Este adevarat, ele maresc muschii... El a luat proteine mai multe, si pot spune ca si acum este mult mai bine facut de cat mine, adica patratele, si muschi la maine calumea, insa... el face maxim 100-120 abdomene, el care a luat proteine(steroizi), si eu care nu am luat nimic, pot face si 400-500 daca ma abitionez, si la fel si la flotari, el face 20, eu fac 30-40.
Asta cred ca este diferenta, iti umfla muschii insa nu cred ca are mari beneficii asupra fortei. Un alt efect secundar la care sa te astepti este: Daca iei prea multe proteine, mai tarziu, muschii ti se vor micsora si vei arata mai rau decat daca nu ai fi luat.
Insa daca spui ca nu te vei lasa de sala dupa ce vei lua, nu este o problema asta, doar sa nu iei in exceswinking
Baftawinking

| Dkgray a răspuns (pentru MenInShadow):

Explica-ne te rog de ce ai pus in paranteza ''steroizi'' dupa cuvantul proteine? Tu nu consumi proteine? Asa in general ma refer, indiferent din ce sursa ar proveni acestea.

| MenInShadow a răspuns (pentru Dkgray):

Multi pronunta in loc de steroizi, "proteine" si eu unul asta am inteles. De ex, sunt multi care zic "am luat proteine si d'aia mi s-au umflat muschii asa" cand ei au luat steroizi, asta am zis euwinking
Nu stiu daca el a vrut sa zica proteine adevarate sau steroiziwinking

| Dkgray a răspuns (pentru MenInShadow):

Nu au nici o legatura proteinele cu steroizii. Din pacate e o confuzie des intalnita ''in popor''. Proteinele sunt niste substante complexe, esentiale fiintelor vii care intervin in multe procese importante in organism.

| MenInShadow a răspuns (pentru Dkgray):

Da, dar nu am nici o dovada, sau sa-mi fi zis ca el stie diferenta dintre proteine si steroizihappy eu am luat formula aia de proteine, drept steroizi, pentru ca, asa cum ai zis si tu, este cea mai des intalnita expresie...

| Seby80 a răspuns (pentru MenInShadow):

Steroid = Hormon; Proteine = Baza musculaturii (se gaseste in carnea de porc, vita, etc). Intelegi? big grin

| Dkgray a răspuns:

Nu ne-ai dat nici o informatie despre tine. Faci sala sau alt sport? Ce varsta ai, inaltime, greutate? Cu ce scop vrei sa iei suplimente? Strict despre concentrate proteice vezi linkul:
http://www.getfit.ro/......teice.html

| georgel1989 a răspuns:

Nu are nici o problema daca iei proteine si vitamine, stai linistit numai sa nu iei in supradoze. O sa cresti in greutate. Nu confundati steroizii cu proteinele, steroizii au destule efecte secundare si sunt doping si proteinele sunt doar niste sustinatoare de efort.

| Toader_Alex_1989 a răspuns:

Poti sa cumperi proteina, dar sa aiba o concentratie de peste 60% proteina, nu au efect negativ sunt un supliment nutritiv, mai ales pentru sportivi, culturisti etc. RUby si MenInShadow sunteti pe langa acest topic, cum sa zici ca ajungi olimpia daca iei proteine zi de zi laughing aia au 6 mese pe zi, plus suplimente si substante anabolizante hormoni, testo, clenbuetrol etc. + armata de medici, iar aia cand nu sunt in concurs ajung la 140 de kg si cand sunt la concurs slabesc pentru a ajunge la 105 de ex. Ok revenind poti lua proteine atat timp cat si faci un sport, asta cu flotarile le faci macar corecte. Cum sa zici ca proteina = steroid, la noi in Romania e interzisa comercializarea, e pe lista "neagra" unde sunt si drogurile daca te prinde amenda si dosar penal in cel mai rau caz puscarie!