| Kys2000 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala, am 65 kg la 1, 80. Am vazut niste proteine care iti dau undeva la 1300 de calorii https://gymbeam.ro/gainer-serious-mass-5450-g-optimum-nu trition.html doar dintr-un shake, credeti ca o sa ma ajute sa ma ingras + mancarea pe care o sa o consum o sa ajung undeva pe la 2000-3000 de calorii pe zi, e suficient?
Acuma vreau niste pareri de la cineva care stie sau a fost in situatia mea, nu vreau raspunsuri ''cautati un nutritionist ca el stie mai bine sau ia-ti un antrenor''.

6 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Eu zic sa te informezi tu putin singur despre nutritie, nu de alta, dar ai zis "undeva pe la 2000-3000 de calorii pe zi" ca si cum nu e mare diferenta de 1000 intre ele laughing

2000 de calorii + sala, ca barbat, ajungi anemic.
3000 de calorii + sala, ca barbat, ajungi sa arati ca Bobonete.

De asemenea, nu e deloc normal sa-ti iei jumatate din caloriile dintr-un Mass Gainer... Chestia aia nu e tot una cu pudra proteica, sa poti lua in mod constant, e predominant ZAHAR. Inteleg ca vrei rezultate rapide, cum vrea toata lumea, dar pentru un om care nu face bodybuilding de performanta, a consuma asa ceva nu are sens, pur si simplu.

Ca idee, mass gainer e pentru cei care deja au 140 kg doar muschi pe ei si nu mai pot fizic sa consume mai mult de 5-6000 de calorii cat au nevoie pentru mentinere asa ca iau shake-uri din astea pentru a usura putin consumul. Dar nici ei nu-si iau jumatate din calorii zilnic din mass gainer. Tu practic ce incerci aici sa faci este sa "pacalesti sistemul" cumva, sa sari peste niste pasi foarte importanti, ceea ce nu functioneaza niciodata. E ca si cum ai vrea sa te apuci de alergat, inca nu poti nici macar 2 km sa parcurgi fara sa lesini dar iti comanzi o pereche de Hoka de 2000 de lei, ca ai auzit ca sunt buni pentru cei ce participa la Ultramaraton.

Deci daca chiar nu mai rezisti o zi fara sa pui 10 kg pe tine, macar cumpara-ti mancare reala. Nici shaorma cu de toate nu e cea mai sanatoasa, dar decat sa consumi 1300 de calorii doar din zahar in fiecare zi si sa faci intr-o saptamana diabet si ulcer, e mai bine...

| Sekim a răspuns:

Iti recomand sa incepi sa te informezi foarte bine cu privire la acest domeniu din moment ce nu stii nici macar sa citesti eticheta corespunzator. Gainer ul pe care l ai prezentat reprezinta 1263 calorii pentru 334g de produs, deci ai de gand sa consumi 334g zilnic tinand cont ca nu ti ar ajunge un borcan decat 8 zile? Pe langa faptul asta, gainer ul este una dintre cele mai proaste alegeri cand vine vorba de surplus caloric, deoarece de obicei sursa carbohidratilor si a proteinelor este de foarte proasta calitate si total lipsita de fibre. Nu avem cum sa stim noi care e necesarul tau caloric zilnic, asta trebuie sa vezi tu pe cantar testand un anumit numar de calorii ca sa vezi unde este deficitul, mentinerea si surplusul. Daca ar fi sa iti dau eu o valoare bazata pe ceea ce cred eu, 2750 de calorii ar trebui sa fie suficient pentru inceput ( 2500 in zilele de pauza, 2750 in zilele de antrenament ), dupa care cand stagnezi mai adaugi calorii. Daca ai intrebari, adreseaza le aici si o sa iti raspund. Spor

| Kys2000 explică (pentru Sekim):

Atunci ce gainer imi recomanzi pentru un surplus caloric?

| Sekim a răspuns (pentru Kys2000):

Niciun gainer. Gainerul asta pe care l ai ales tu spre exemplu, pentru 334 g de produs are 1263 calorii. Aceste 1263 calorii reprezinta in mancare aproximativ 200g de alune ( ex ). Nu este deloc necesar sa folosesti un gainer, scoate ti asta din cap. Iti faci un program alimentar care sa contina sa spunem 100g de oleaginoase ( alune, seminte de floarea soarelui/dovleac, nuci, arahide etc. ) pentru ca contin 20g proteina, 50g grasimi sanatoase ( depinde de firma aici ) si toate astea la 600+ calorii. Restul caloriilor completezi cum consideri tu ca este necesar astfel incat sa ai 2g/kg proteina, 1g grasimi (sanatoase)/kg si restul carbohidrati.

| Kys2000 explică (pentru Sekim):

Stiu ca nu este necesar dar eu vreau sa iau un gainer, dar vreau sa iau unul daca ai idee astept

| BabashaVlic a răspuns:

Pai de ce nu cauti un nutritionist?