| VortexLuz a întrebat:

Vreau să-mi cumpăr niște mănuși de KickBoxing dar problema este că nu știu ce mărime. Am căutat pe Emag și am găsit diferite mărimi, gen 8 OZ, 12 OZ, 14 OZ etc M-am uitat pe Youtube și zicea unu că trebuie să ții le iei in functie de greutate gen dacă ai între 75 și 90 Kg, trebuie să-ți iei 12 OZ. Un prieten care a facut KickBoxing, imi spune că el are de 14 sau 16 (Nici el nu stie sigur) și ca are până în 80 Kg. Si ca alea de 12 sunt pentru copii. Sincer nici eu nu stiu ce sa cred, voi ce spuneti?

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Eu recomand de 12. Trebuie sa te gandesti si ca pe sub manusi o sa ai bandaje de box si ca e posibil sa nu incapa daca iei prea mici.

+ ca la sparring manusile trebuie sa fie mai mari, te protejeaza mai bine + adversarul nu simte foarte tare loviturile (daca ii dai cu manusi de 8 sau 10 simte aproape ca si cum ar fi cu pumnul liber)

| AnastasiaK a răspuns (pentru AnastasiaK):

Acum am vazut ca link ul nu directioneaza spre ceea ce am vrut. My bad, cauta si tu pe acolo "Ghid marimi" si ar trebui sa gasesti ce te intereseaza.