| alinamarinela a întrebat:

1.Aristotel spune:"omul se naste rau si poate deveni moral in cadrul societatii "
2.Rousseau spune:"omul se naste bun si devine imbecil in cadrul societatii"

3. o terta parere spune:"omul NU se naste Nici bun Nici rau, omul E produsul societatii si al altor factori:educatia primita, influente din exterior-anturaj etc."
~~~~~~~~~~~~~~~~CARE E PAREREA VOASTRA, si DE CE?~~~~~~~~~~~~~~~~~

Răspuns Câştigător
| kathessa a răspuns:

Omul se naste cu un bagaj genetic. Studii criminlistice au aratat ca exista o mostenire in ceea ce priveste aplecarea catre faptele criminale.
Totusi, cred ca educatia, autocontrolul, mediul in care traieste individul, climatul familial, exemplele pe care le are, accesul la formele de educatie, toate astea cintaresc mult mai mult. Daca instinctele ar fi fundamentale, atunci ne-am incadra intr-o specie si atit. Nu am mai fi OAMENI.

6 răspunsuri:
| alinamarinela explică:

Crezi ca ESTI produsul societatii?-argumenteaza.

| MissCamelia a răspuns:

E clar ca factorul genetic are o influenta, dar cred ca 30% suntem influentati de gene si 70% de mediu, pentru ca exista oameni care provin din familii fara educatie care au ajuns mari ganditori/scriitori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varianta 3 plus mostenirea genetica.

| rey a răspuns:

2. Eu cred ca omul are un bagaj genetic, o balanta intre bine si rau, nici bun 100% nici invers, cred ca societatea il face pe om rau, deoarece ne foloseste ca pe niste slavi, mai mult in Democratie decat in Comunism, in democratie, omul foloseste omul, in comunism, tara este ajutata de om.
Şi nu în ultimul rând să nu uităm de temperament care este preponderent înăscut.

| antonius74 a răspuns:

Toti suntem 100% egali in ceea ce priveste genele cu talentele etc., depinde de noi care le cultivam, care ne sunt cultivate de societate etc. Desigur, si karma joaca un rol important in comportamentul omului, asadar as zice ca toate cele 3 afirmatii sunt adevarate, dar depinde care de la om la om

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"omul este mai putin un produs al naturii si mai mult un produs al societatii"
(pavel corut)