| shadovv a întrebat:

1) Care este savantul tau preferat (din punct de vedere a ceea ce a facut, cat de mult a influentat lumea sau ce caracter a avut el)?
2) Care este filozoful tau preferat (sau ce sistem filozofic preferi)?

Fiti cat se poate de subiectivi.

21 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

1 ) Nikolas Tesla
Pentru ca a fost un geniu in adevaratul sens al cuvantului.
Invetii care continua sa ne uimeasca si in ziua de azi....sau sa ne sperie
2 )
Un filosof preferat nu am...dar as zice Confucius
,, Cel care este stăpânul minţii sale este stăpânul Universului,,

| harciog a răspuns:

Viata e si savantul meu si filosoful, amindoi la fel de preferati.

| Dumnezău a răspuns:

1.Nikola Tesla.Cel mai mare geniu al oamenilor, un caracter fabulos, in mod normal nu apreciez modestia, mai ales la cei cu minti iluminate, insa el e un caz exceptional.Am citit cate ceva despre Tesla si nu cred ca va mai exista vreodata unul ca el,nu doar pentru ceea ce facea strict stiintific, ci si pentru activitatile mai obscure... Avea o legatura incredibila cu electricitatea si asta nu doar in mod denotativ, ci si conotativ. Daca nu ma insel, taica-su era preot si maica-sa le avea putin cu paranormalul si vrajile, Nikola devenind pe la 20 de ani un tip ce se juca literalmente cu electricitatea, pe corpul lui.Genial omul, genial.Da Vinci era si el destept, insa nu cred ca pot compara erele celor doi si posibilitatile prin care se puteau exprima.Da Vinci scade in ochii mei si pentru activitatile sale religioase posibile(si subliniez posibile) in care se spune ca ar fi fost sionist(alaturi de Newton) sau iezuit, desi sunt ferm convins ca era prea superior Leonardo sa se aciueze pe langa tipi ca Loyola sau Gonzaga.

2.Friedrich Nietzsche.Ca de n-ar fi fost el, m-as fi nascut eu sa afirm ca Dumnezeu e mort.De foarte multe ori, mi-am regasit covingerile in ce scria el.Mentiuni speciale merg la Steiner si GWF Hegel.

| shadovv explică:

Observ ca Tesla e un fel de celebritate in lumea savantilor... sa nu uitam ca a fost mai mult un inginer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru shadovv):

E clar, TPU e un site masonic rolling on the floor
Aici toata lumea tine ori cu Henry Coanda, ori cu Tesla. Bine ca nu tin cu Benjamin Franklin, sau Newton...

| king4aday a răspuns:

1. Stephen Hawking - in primul rand, ma uimeste ca om. Apoi, cred ca a contribuit cel mai mult in a afla cum s-a format Universul in care traim. Fiind si eu pasionat de astronomie, m-a inspirat foarte mult. Asa pe scurt. happy

2. Nietzsche - pentru ca a reusit sa ne arate o oglinda.

| RAY a răspuns:

1) Care este savantul tau preferat (din punct de vedere a ceea ce a facut, cat de mult a influentat lumea sau ce caracter a avut el)?
pentru mine darwin este cel mai important om de stiinta, a putut sa dea o explicatie rationala privind natura si este unul dintre cei mai inteligentii oamenii care a existat vreodata, 2) Care este filozoful tau preferat (sau ce sistem filozofic preferi)? buddha, imi place citatul ca nu visa la viitor, nu trai in trecut, concetreazati mintea in prezent, si este o filozofie buna buddha era ateu doar ca astia mai tarziu au facut religie din filozofia lui asa e omul mereu distruge cei bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Mama. Pe bune!
2. Tata. E un stoic.
PS. Am fost destul de subiectiv?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Tesla
2. Nu suport filozofii, dar ma amuza cei care filozofeaza happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E o moda, sau sunteti o secta, ceva? Teslecienii de pe TPU? rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe bune? Stai sa vad celelalte raspunbsuri.
Hahaha! Pai deh, daca a fost bun omul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu uita ca v-ati ambalat toti ca fata la maritat... omul asta va solicita clar sa fiti subiectivi, nu obiectivi rolling on the floor rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai subiectiva am fost...
Puteam sa zic ca eu, sunt buna, dar nici chiar savanta happy

| iKronstadt a răspuns:

1) Tesla. Mai trebuie sa argumentez?winking
2) N-am. Nu le vad rostul pe lumea asta.

| harciog a răspuns (pentru iKronstadt):

Arunc-o Kron, arunc-o ca e pui de sapa.Sa nu creasca cumva ca te omoara.

| iKronstadt a răspuns (pentru harciog):

Daca nu m-a omorat coasa in clasa a 4-a (baga-mi-as... in el de plai!), nu ma omoara pe mine domnu' Tesla pe TPU laughing

| Emilian601 a răspuns:

Desi nu este savant in adevaratul sens al cuvantului, il stimez enorm pe Stephen Hawking, omul asta este suprem pentru mine,
iar ca filozof, sincer nu am preferat pentru ca nu prea "imi bag nasul" pe acolo.

| SergiuOsan a răspuns:

1 NIkola Tesla
2 Nu am unul in mod special. Fiecare are cate o idee care ma fascineaza

| Vali2012 a răspuns:

1) Leonhard Euler-pentru contributia in matematica, mecanica, atronomie
1') Mozart-nu mai e cazul sa zic de ce...

| Chaterinna a răspuns:

1. Americanul care a inventat masina de spalat rufe ( ai zis ca putem fi subiectivi )
2. Iisus Hristos / Crestinismul

| Ale94 a răspuns:

2) Friederich Nietzsche