| bike a întrebat:

1 De ce apa isi mareste volumul cand ii scade temperatura?
2 De ce apa are memorie(reactioneaza diferit structural la zgomote si la cantece placute)?

2 răspunsuri:
| NoName05291 a răspuns:

Intrebari fara raspuns... Totul se intampla astfel pentru ca asa au fost concepute lucrurile de la bun inceput...
Este ca si cum ai intreba de ce te-ai nascut cu 2 ochi si nu cu 3.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa are densitate maxima la +4grade C.
Isi mareste volumul de la 4 grade in jos dar si de la 4 grade in sus.
Citeste despre anomaliile apei.
Se comporta asa ca sa permita vietuitoarelor sa nu inghete iarna pe fundul lacurilor sau oceanelor.Apa ingheata doar la suprafata formand un strat izolator.
Interesant, nu?