| Adrian a întrebat:

1 din 5 romani nu citeste deloc.Cum comentati?!
http://stirileprotv.ro/......usita.html

10 răspunsuri:
| Malphas a răspuns:

Estem semi-analfabeţi.

| tiby_5017 a răspuns:

E mai bine sa nu stim nimic decat ceea ce stim sa nu fie adevarat...

| TheHunter38 a răspuns:

Din pacate in societatea romana, nu se obisnuieste a citi, mai rar reviste.Cei care citesc carti sunt numiti tocilari,.Si de ce sa citesti o carte 3zile cand poti afla rezumatu in 3 minute.

| Edd_4925 a răspuns:

Suntem sufocati de mass-media si cluburi; cititul e "de moda veche, plictisitor, rusinos". Nu e de mirare ca nici "ai' mari" ai tarii nu sunt in stare sa duca o fraza pana la capat. Sad but true...

| tocana97 a răspuns:

Sa citesti trebuie sa fii relaxat, noi suntem tot timpul sub presiune

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Este drept că pe de-o parte e o problemă că mulţi oameni nu citesc.
Pe de altă parte, însă, studiul lor este eronat.
Eşantionul este mic şi probabil luat doar din centrul Bucureştiului. Un studiu făcut la telefon pe un eşantion de minim 10 mii de români din care măcar 50% să fie de la ţară (şi de pe-acolo pe unde filmează cei de la vaxpopuli.ro), ar fi eminamente relevant.
În altă ordine de idei, cărţile în România post-decembristă costă ENORM. E pur şi simplu prohibitiv să cumperi cărţi în România iar dacă-ţi permiţi mai mult de 10 cărţi pe an înseamnă că eşti o persoană avută!
La ce salarii sunt în România, 80-90 de RON pe o carte bună înseamnă foarte-foarte mult!

Ah... şi încă ceva: Studiul neglijează complet e-book-urile. Iată eu n-am mai cumpărat o carte de 3 ani de zile dar asta nu înseamnă că n-am mai citit o carte de 3 ani de zile!
Şi-aici e însă o problemă, la câţi semianalfabeţi vedem pe net, se prea poate ca nici e-book-urile să nu ne salveze prea tare imaginea.

Numai bine.

| Shameless a răspuns:

Nu stiu daca mai au nevoie sa citeasca, cand romane politiste = filme politiste, povesti de copii = desene animate, si mai ales acum cu cartiile audio...

| AG a răspuns:

Romanii sunt prostiti de media, si prefera sa se uite 24 de ore pe zi, 7 zile din 7 la "chestii" de gen: moni, iri, pepe, oana. E mult mai "palpitant" decat lectura unei carti, si in plus, majoritatea romanilor nu stiu benefiicile cititului. Mie cel mai grav mi se pare faptul ca elevii nu mai citesc, totul se transforma intr-un circ de cea mai joasa speta in tara asta, iar copii, tinerii, care sa presupunem: sunt viitorul acestei "minunate" tari, nu stiu nici macar cine a fost Eminescu. Ma sperii cand ma uit la copii de gimnaziu care nu stiu cine e Preda, sau Eliade cand ii intrebi.
Romania este tara in care se promoveaza orice, dar absolut ORICE tampenie, dar nu educatia si cultura. Chiar nu vreau sa stiu unde o sa ajunga tara asta in vreo...10 ani, daca lucrurile vor continua asa.

| pwp a răspuns:

Mda...stiam asta

| NickiMinaj a răspuns:

Nu stiu cata acuratete are "sondajul", dar clar la noi in tara nu se (mai) citeste. zic si eu, din cartile pe care le-am citit rolling on the floor
nici nu mai stiu care a fost ultima carte cumparata, mi se par mult prea scumpe. mai bine-mi iau pantofi de banii aia, prefer sa imprumut de la prieteni sau biblioteca.
sincer, eu nu inteleg de ce nu citeste lumea. e ft misto, mai ales ca e total neproductiv. mie-mi place maxim.