| RAY a întrebat:

1 stiintific produsele biologice sunt mai bune ca cele modificate genetic sau chimicale etc?

2 ati incercat produse biologice?

ce parere aveti despre ele, sunt ele viata sanatoasa care si-o doreste fiecare?

23 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca nu esti oligofren, raspunsul la prima intrebare este evident.
Despre produsele biologice, eu as spune ca in momentul in care CUMPERI un produs deja nu mai poti avea asteptari sa fie "bio". Daca vrei sa mananci bio, trebuie sa te muti la tara, intr-o zona nepoluata si sa iti produci singur hrana.

| Miauti a răspuns:

Minciuni! da si nu
Nu se diferentiaza la satanate cu nimic cele biologice cu cele chimice sau modificate genetic. Pe terment scurt.
Din punctul meu de vedere nu am incredere in cele modificate genetic.

Am incercat produse bio vs propria mea gradina. Produsele bio sant si ele fortate in anumit fel pentru a da o productie pentru un anumit numar de oameni.

| doctorandus a răspuns:

In SUA cand fermierii vor sa faca bani multi pun eticheta "biologic" pe produse obisnuite. Sau in Romania cumpara taranii carne de la supermarket si o vand drept salam produs artizanal.

Au fost cercetari stiintifice asupra produselor biologice, facute de Universitatea din Wageningen si nu a reiesit ca ar fi mai sanatoase ca cele obisnuite. Poate si pe motiv ca poluarea nu tine cont de parleazuri. Si un urs de la polul Nord ar fi tratat drept deseu chimic in Olanda, pana acolo a batut poluarea cu dioxina.

| relian a răspuns:

Parere proasta, jupoaie lumea de bani fara un suport real.Dar daca sint naivi de ce unia sa nu profite.Sau facut destule teste nu de cei care vind aceste produse ci de altii, de unele guverne mai serioase si s-a aratat ca nu exista nici o diferenta intre produsele in cauza si cele normale sa le zicem asa, diferenta fiind doar pretul mare in cazul astora bilogice.Bine ca au sarit frate lacomii pai cum adica ia sa vedem si noi testele.Li sau aratat, dupa care au spus ok lasa ca o sa ne angajam si noi unia sa ne faca teste.Dar asa a si ramas sau facut ca ploua.Deci nu este nici o diferenta.De fapt care este chestia? Produsele astea ce le consumam trebuiesc sa aiba un continut anume in elemente, in special acele elemente care in exces ar dauna sa spunem organismului uman.Aia e toata chestia.Planta aia cind maninca sa zicem azot(N)ea acolo in interior face ceva cu azotul ala il asimileaza il transforma, ma rog ajune sub forma de nitrati nitriti, insa nu este nici o diferenta de fapt sa zicem intre nitriti dintr-o salata hranita cu chimicale si nitritii dintruna hranita cu gunoi.Sa facut un experiment pentru o cultura de salata la jumate sa administrat azotat de amoniu la cealalta gunoi de grajd.La anaize ce crezi ca iesit? Plantele hranite cu gunoi era jale frate jale cu J mare alea daca ar fi fost sa fie vindute la magazin n-ar fi trecut testele.Sa manince aia care spun produse din astea.Altceva ca vad pe aici unai tot o dau de gard mainca rosii crude la mijloc bla bla.Nu vad in acest caz care ar fi cauza ca rosiile nu au gust, cas verzi la mijloc, ca nu stiu ce fructe nau gust si asa mai departe.Omenii doar vorbesc asa sa se afle in treaba, cind de fapt habar n-au pe ce planta stau.Toate acele produse care nu au gust capsuni, tomate, etc sint recoltate in stadiul de pirga sau chiar de verzi.Asta e toata explicatia si ma mira cum cei in drept nu pot explica asta oamenilor.Nu ai cum recolta o rosie de pe planta coapta sa o duci la cucu bau, so transporti, so dai la deposit, apoi la magazine si asa mai departe si ea sa ramina ca si cum acum ai culeso.Pai aia e ca va ajunge bulion nu rosii proaspete.Din aceasta cauza capsunile,tomatele si cele mai multe legume,fructe se recolteaza in aceasta stare pirga sau chiar crude, iar puse la o temperatura, umiditate ele reusesc sa capete culoarea, dar nu si concentratia de saruri, zaharuri si asa mai departte care ar trebui sau care lear avea un fruct care se coace pe planta.Asta este primul aspect.Alt aspect este cultivarea acestor legume in in extrasezon, adica atunci cind natural planta respectiva ar fi trebuie sa nici nu existe.Sa cultivi rosii iarna de exemplu,pai natural n-ai cum,de aia se forteaza si ca urmare acele fructe nau cum acumula aceleasi cantitati de elemente,stiu si eu savoare, culoare ca cele care cresc in mod natural in timpul sau sezonul lor.Din cauza asta avem aceste legume, fructe fara culoare, sau culoare asa si asa, fara arome si etc.Nu ca sint date cu ingrasaminte. Faceti voi acasa experimente ca oricine poate face.Plateaza la tine aca la mamaia o planta de tomata si dai ingrasamint chimic dar laso sa se coaca pe plata apoi maninca si dupa sa vii sa comentezi asa aiurea.Asta e tot, dar se pare ca aceste produce organice, bilogice etc au prins la naivi si la cei care au bani si aia e daca esti fraier de ce nu.Bine ca astia au produse selectate bla bla normal ca omul zice aaa uite is de calitate.Dar de calitate poti gasi daca vrei oriunde.Sa mergi in state sa vezi produse organice, in general la magzinle astea europene, ca astia sint cu figuri, americanii nu, nau treaba.Asta apropoo ca cineva a spus ceva de americani.Pai sa vezi produse organice la europeni la magazinle europene din state frate nu-ti vine sa crezi.Nici daca le umflai cu pompa najungeau asa si ei spun sint organice.Fructe,legume fara absolut nici o pata de boala, de insecta etc mari ca sincer nici daca le dai cu galeata azot n-ar creste asa.Dar ei o tin pea lor organice.Organic ce? Sta cineva cu paleta sa omoare insecte? Ok sa zicem ca stai hai sa vorbim asa desene animate.Dar daca apare o boala ce faci stai cu paleta si cu microscopul electronic sa pazesti agenti patogeni? Sa fim seriosi.Dar asta e cum am spus merge banu dai inainte ca fraieri sint destui. Sper sa intelegeti acum de ce aceste fructe,legume nu au arome, nu au zagaruri si asa mai departe ca cele culese de voi copate de pe o planta. Populatia este f mare, trebuie hranita, toti vor capsuni iarna, dar cum? Cultivalea in extrasezon linga orasul tau dar tot gust nu vor avea.Atunci adule din Turcia sau mai stiu eu de unde.Pai le aduci dar pina ajung aici sau facut deja jeleu.Pai atunci recolteazale crude si taci si inghhite daca vrei capsuni iarna.Cam asa sta situatia, dar lumea e asa cum e, adica saraca cu duhul, insa se pricepe de minune la comentarii.Aici sintem cei mai tari sa dam cu presupusul.

| RAY explică (pentru relian):

Bun raspunsul, dar as avea si eu de spus ceva
1 numarul persoanelor obeze crestete alarmant
2 numarul persoanelor care mor din cauza cancerului, diabetului, hipertensiuni, bolii de inima, alergi tot mai mai dese in aglina 1 din 3 sufera de o alergie, ne imbolnavim atat de usor nu vezi ca o simpla raceala ne baga in pat ca saptamanile, sistemul imunitar e slabit rau
3 omul nu a mai evoluat de o suta de mii de ani desi organismul nu este adaptat sa mance chimicale
4 sa nu imi spui ca acei hormoni de crestere,chimicale,alte porcari nu aftecteaza saatatea omului sa fim seriosi se stie ca multe populati exemplu chinezi acuma sufera de boli care nu erau ca cancerul,diabateul,hipertensiune etc asemenea boli nu eerau dese in china,tribur americane care au trecut la dieta americana au tot felul de boli,bine spui planta luata cand nu sa maturizat nu contine nimic decat ceva crud,personal cred ca ecologia ajuta sanatatea si mediul,este imposibil ca un aliment modificat genetic sa nu creeze celule canceroigene,sau facut si experiemente pe animal rezultate catastrofale, nu traim mai sanatosi sincer nu, avem farmaci pline cu medicamente, spitale pline cu bonavi, sa fim seriosi

| relian a răspuns (pentru RAY):

Numarul persoanele obeze creste alarmant pentru ca a crescut nivelul de trai de aia.Tu ai fost la tara vreodata? Ai vazut animale care nu prea au ce minca? Ei daca nai vzut iti zic eu ca le vezi oasele prin piele. Daca ar avea ce minca ar crapa in ele pina sar umbla s-ar face obeze.Deci chestia asat tine nu de produse ci de cit maninci si ce faci dupa.Omul deja maninca din ce in ce mai mult si face efort din ce in ce mai putin.Deci n-are a face asta cu chimicalele despre care tu crezi.Altceva? Numarul persoanelor care mor de cancer, diabet etc sint din ce in ce mai numeroase. Oare asa o fi? Tu crezi asta? Normal numarul daca e sa vorbim ca numar da este mai mare decit stiu si eu acum 100 de ani.Dar de ce? Pai acum 100 de ani erau nici 1 miliard pe planeta si acum sinte 7 deja.Ca urmare numarul este mai mare DAR raportat la populatia globului si comparativ cu acum 100 de ani am spune ca stam mai bine.Tu nu crezi? Eu gindeam ca tu rumegi ceva acolo pe undeva pe la mansarda.Deci fii baiat istet nu te grabi sa tragi concluzii pripite.Alergii au existat dintodeauna, acum poate ar fi ceva mai mult deoarece noi migram ceva mai rapid dintr-un loc in altu.In rest hormonii de crestere adica ce hormoni la ce te referi? Plantele nu sint crescute cu hormoni. Unde mai pui ca hormoni iau si cine crezi ups ia gandeste-te nitel. Sportivii, aia cu muschii tari si mari.Si aia se pare is sanatosi si pentru tine.Ca sa vezi ce chestie nu? Asa spui cancerul,diabetul nu exista inainte? Esti sigur de asta? Ai studiat, ai fost acum mii de ani si ai vazut ca oamenii nu sufereau de astfel de boli? Eu ma indoiesc ca nu sufereau, insa problema e alta ca aia pe atunci se curatau la foc automat ca naveau medicamente, naveau nimic. Daca cumva erai bolnav de ceva mureai in cit mai scurt timp, deci nu prea se baga de seama de ceai murit. Spui avem farmacii pline cu medicamente? Pai cu cei vrea sa fie pline? Aveam pretentii la tine mai Ray.Sincer acum.Medicamentele sint bune, iar pe vremuri existau medicamente din plante au exiostat diontodeauna dar nu aveau acces decit cei bogati.Acum daca avem acces toti nu e bine. Daca sa zic nai avea acces la medicamente ceai spune? Tot de rau normal.Deci cum o dam nu e bine nicicum.Ca urmare chestii modificate au existat dintodeauna.Acum sint unia care vor sa fie bagati in seama si se agita si ei vor sa cistige ceva bani asa ca nu le place munca.Tu acum sincer ai vazut in natura natural mere ce le gasesti la magazine? Eu nu am vazut mere salbatice asa de mari.Deci asupra unui pom de mar sa intervenit cumva, cum spunea cineva modificarea o poate face si insectele si asa sa si intimplat.Insectele sint cele care au contriobuit f mult la raspindirea si aparitia de noi specii sau noi indivizii din cadrul unei specii.Insectele zboara din floare in floare si duc polenul de colo coloe de la o specie la alta si asa mai departe.Intimplator este asdevarat ca fenomentul are o sansa de apraitie f mica dar apare este real.Acum ca omul vrea sa accelereze procesul este pentru ca cum am spus sintem 7 miliarde pe aici.Altceva daca dam cu ingrasaminte nu-i bine, daca dam cu pesticide pai ce ne otravim.Ce ar trebuie sa faca un fermier? Pai tu stii cite chestii sint? Unu tipa ma otravesti, altu vine si spune pai imi dai fructe urite, stricate, altu vine si sopune iti inchid ferma ca poluiezi.Acum unia incearca sa faca ceva sa elimine toate astea dar apar altii pai ce frate imi dai modificate.Omul niciodata no sa fie. multumit indiferent de situatie.Si tu trebuie sa cunosti realitatea.Omul de astazi o duce cel mai bine din toata istoria noastra a omenirii,are cel mai inalt nivel de trai inregistrat vreodata.Tu stii cum era pe vremuri? Noi habar naveam citim asa despre conducatori, despre eroi, despre oameni de fapt care erau elita acelor vremuri, care aveau acces la de toate, dar habar n-avem cum traiau oamenii cei multi in general.Aia traiau vai mama lor in mizirei crunta, mincau ce apucau si cind apucau, erau bolnavi de toate bolile si asa mai departe.Media de viata era scurta si asa mai departe.Si voi veniti si spuneti pe aici povesti. Dupoa cum spuneam ma gindeam ca esti un tip ok si gindesti altfel decit gloata.ar te asigur ca omul va accepta si aceste specii modificate asa cum de fapt a acceptat totul de cind ne stim.Aici este o alta problema lipsa de informatie, omul nu stie cei aia modificat ce anume se face, ce se urmareste si etc.Omul crede ca gata bagam otrava in acele plante si otravim, fara ca ei macar sa isi dea sema ca au burtile pline, ca traiesc ceva mai bine ca cei dinate si asa mai departe. Apar boli dar toate vin de la mincare? Adica daca stai toata ziua si o fredonezi, maninci ca un spart, nu faci efort si stai pe facebook toata ziua aia iti face bine? Sau e de la mincare? Bolile apare din cauze diferite nu ca stiu si eu mincam soia modificata.Modificarile se fac in special pentru a stopa atacul de boli si daunatori asta in principal pentru a elimina pesticidele sau macar a le diminua mult, ca de eliminat nu le putem elimina de tot deocamdata. Apoi se mai umbla pe la productii dar astea sint chestii de cind e omul pe acest pamint. Dupa cum ti-am zis la inceput tu maninci mere de acum 50 de ani sa zic pai ala e tot modificat sa umblat la marimea lui, dar vezi tu il accepti ca e de acum 50 de ani.Si care e diferenta dintre ala si unu nou? Upsa ca asta e modificat ceva mai rapid.Da pentru ca acum avem masini.Inainte aveam cai sau mergeam pe jos acum avem masini avem avioane si facem totul mai repede.Ok cred ca am scris un roman pe aici dar vreau sa explic cind afirm ceva.Asa trebuie sa facem cu totii sa explicam ceea ce afirmam sa ne ajutam sa intelegem.Sintem multi si avem nevoie de mincare nu avem toti pe mamaia la tara sa plateze rosii.Si ok dar ce te faci iarna ca tu sigur vrei sa maninci rosii iarna nu? Si capsuni si asa mai departe.Si atunci cum vrei sa maninci? O sa faci scandal daca nu aduc aia la magzine o sai injuri ca naduc. Daca aduc vai nau gust, is modificate bla bla.Omul asta e omul nai cei face.

| RAY explică (pentru relian):

Avem nevoie atunci de
sport cat mai mult
si de mai putina hrana
odihna, stres mai putin

| RAY explică (pentru relian):

Intrebarea e una singura daca ma duc la magazin si cumpar un kg de carne de porc,porcul ala find ingrasat cu ingrasaminte e acelasi ca daca iau de la tara? valoare nutritiva, proteine la asta ma refer, asta as vrea sa experimentez diferenta calorica difera, proteine, din pacate nu am cum sa fac experimentu

| OOOLEOOO a răspuns (pentru relian):

Numarul Obezilor a devenit mai mare decat celor muritor de foame, si asta dintr-un motiv simplu.
Omul trebuie hranit. Iar alimentele ce se vand pe piata nu contin nutrienti.
Astfel organismul cere tot mai mult de mancare, mancare care iti umple burta pentru o vreme, dar nu te hraneste.

"Pe piata alimentelor exista disfunctionalitati grave, din moment ce 15% din omenire moare de foame, iar 20% este supraponderala'' Bekele Geleta

''Am vazut putin oameni murind de foame.Din cauza mancatului am vazut murind o suta de mii''
-Benjamin Franklin.

Iti spun asta din propria experienta.
Ti-ar placea sa te trezesti dimineata sarind din pat si fredonand o melodie armonioasa dupa doar 6 ore de somn? Fara sa fi nevoit sa te indopi de cofeina?
Ti-ar placea ca organismul tau sa aiba un proces de autovidecare foarte rapid si eficient?
Atunci fa un singur lucru, ofera organismului nutrienti de care ai nevoie.
Si ca sa oferi organismului uman nutrienti de care are nevoie trebuie sa STI in primul rand de unde vine hrana pe care o mananci.
Mergi la Market veizi multa mancare. Prima intrebare pe care trebuie sa ti-o pui este : De unde vine aceasta mancare?
Sau tie iti place sa mananci ori si ce?

In al 2-lea rand trebuie sa stii sa mananci!
Da, multi nu stiu sa manance. Iti plac cartofi cu carne? Afla ca aceasta combinatie de proteine si carbohidrati are un efect ce te va epuiza de energie, iar daca energia fizica este scazuta si imunitatea organismului este mai sensibila.
Iti place sa bei apa in timp ce mananci? Acelasi efect.

Industria farmaceutica si cea de armament, sunt folosite in domeni diferite dar au acelasi scop: MOARTEA
Medicamentele nu sunt facute ca sa te vindeci, ele sunt facute pentru tratarea unor efecte.
Cauza in general este mereu aceeasi: malnutritia
Un calculator nu este facut ca sa se strice.
Insa daca acel calculator nu primeste ingrijirile de care are nevoie se va defecta.La fel functioneaza si organizmul uman.

Iti spun toate acestea din prorpia experienta.Si deoarece vad ca pentru tine toate acestea sunt ''normale''. Poate iti e suor acuma sa zici, ca toate acestea sunt normale.
Organizmul tau este tanar si puternic, va trage dupa el toate gunoaiele pe care le bagi in el.
De la 30 de ani incepe treptat procesul de imbatranire, si atunci in functie de alegerile facut de tine in domeniul alimentatiei, fizicul tau isi va spune parerea.

"Cei care cred ca nu au timp pentru sport, mai devreme sau mai tarziu, vor avea nevoie de timp pentru bolile lor."
-Edward Stanley

| relian a răspuns (pentru RAY):

Porcul ala nu este ingrasat cu ingrasaminte, i se da mincare nutritiva astfel incit sa ajunga la o greutate convenabila intr-un anumit timp. Daca dai unui animal mincarea de care are nevoie ala se va dezvolta asa cum trebuie.Un porc la o ferma nu va avea grasimea porcului crescut de tine la tara.Deci acum tu alegi vrei porc cu grasime sau cu carne.Referitor la gust, la stiu eu savoare etc eu cumpar de la ferma un prc asta prefer decit sa maninc de la unu cel al crescut la tara.De ce? Pt ca am crescut porc an de an, poate multi pe aici cred ca habar n-am cei ala un animal deci la parintii mei acasa am crescut porc an de an si mincam cum tu spui de la tara.Ei odata am l.uat un porc de la ferma si m-a dat pe spate, nu tare, fraged, zemos, bun bun exact cum trebuie sa fie.Si de atunci nu mai ma agit cu crescut de porci a carui carne nu prea iti vine sa o maninci.Si alta chestie, cu ce creste ala porcu la tara crezi ca e diferit de ce se da la ferma? Ma refer la pormumb ca cei mai multi la tara cresc porci cu pormumb in cel mai fericit caz si cu resturi de la mincarea noastra ceea ce e o chestie f grava.Dar daca voi asa spuneti ca e mai sanatos sa maninci de la tara fiecare cu cei place.Eu stiu o chestie, am fost si am vazut oameni din alte tari care maninca cum spuneti voi chimicale si sint mai sanatosi ca cei din Romania de la tara care manminca sanatos asa cum voi spuneti.Mergi tu in america si controleaza toti oamenii in gura sa vezi citi au dinti si citi nau? Iti pot spune sigur ca nu gasesti om indiferent de virsta in america care sa naibe dinti in gura.Mergi in Romania si vezi citi sint fara dinti si de la ce virste. Apoi poti compara un om din america care maninca chimicale pensionar cu unul din Romania. Compara si dupa mai vorbim.Propaganda pentru ca la vinzare nu se accepta produse care au un conmtinut in anumite substante mai mare decit prevede normele.Chioar sin Romania desi multi spun a nimic nu se controleaza.Va asigur ca se controleaza si nu se da drumul asa cum credti voi la produse.Maninci paine? Ei afla ca painea aia este testata zilnic daca nu stiai.Nu trece nu este lasata la vinzare daca nu corespunde normelor.Si tiam mai spus uite pe cei care consuma chimicale si fac muschi. Deci nu zic ca o fi exact ca mine dar nici nu pot spune ca da mincarea de la magazine nu e buna.Deci daca cumperi porc de la tara si asta o poti face si experimenta o sa vezi ca nu este mai buna decit carnea cumparata de la ferma.Fa experimentul asta ca poti. Oamenii la tara cresc animale cu resturi.Tu intelegi ces alea resturi? Pai animalu ala creste mare in 2 ani cind ar trebuie sa creasca la o anumita greutate in citeva luni.Ti se pare normal? Un sugar unj copil se cintareste saptaminal? De ce? I se da hrana sa stea in jurul unuei anumite valori? De ce? Pai de aia ca sa creasca normal.La ferme asta se face se da hrana la animale in limite normale.Ce se mai face acolo. Avind in vedere cas f multe pot apare boli si de aia li se dau in mincare memdicamente care sa previna aparitia eventualeleor boli.Ce crezi tu ca maninca un porc la o ferma dupa tine? Pai porumb, soia, grau etc cereale care se macina se amesteca, li se adauga anumite medicamente si alte ingrediente de care are nevoie organismul porc. Faina de oase pentru nu stiui ce chestii si asa mai departe.Deci carnea de porc de la magazin respecta anumite norme impuse de stat.Cea crescuta de om respecta normal nici nu se pune p[roblema ca la ei sa de[paseasca ceva pentru ca ti-am zis cresc porci o resturi, sau cu porumb.Ce se face si la ei control pentru anumite boli si daunatori care sint mortali pentru om.In rest ca nu ti-a placut carnea de la magazin poate fi din N motive. Poate a fost tinuta necorespunzator, a prins miros, sau stiu si eu inghetata deaghetata repetat bla bla.Dar asta tine de noi sa reclamam atunci cind gasim asa ceva.Deci daca hrana contine chimicale si oamenii din occident si din america maninca mai mult ca noi romanii si sint mai sanatosi ca noi sincer prefer si eu sa maninc ce manin ca ei.In rest fiecare intelege ce doreste.

| relian a răspuns (pentru RAY):

Cind esti copil de ce nu te ingrasi? Toata ziua alergi incolo incoa si asa mai departe, tot timpul aproape esti in miscare si normal ca arati normal.Pe masura ce inaintezi in virsta activitatea fizica scade f mult.Si cei care sustin ca mincarea e de vina, adica produsele sint chimice bla bla pot face experimente.Si nu trebuie sa le facem noi, putem sa mergem si observam lucru asta.Mergem undeva la tara departe rau unde oamenii maninca mai mult ce au ei pe acasa decit sa cumpere.Si o sa va arat ca este cum zic eu oamenii sint grasi, mai ales femeile grase cind trec deja de 30 de ani, barbati fara dinti in gura si asa mai departe si bolnavi.Toti au dureri de spate, dureri de mai stiu eu care stomac etc.Cei mai multi vorbesc pe aici doar din fata calculatorului, dar citi au fost la tara, citi au vorbit si intrebat oamenii de acolo cum se simt, ce simt si asa mai departe? De dat cu vorba si presupusul toti sintem specialisti.Dar adevarul este cu totul altu. Daca tu ai minca normal si ai face sport dar sport frate sa te uzi sa transpiri si asta macar 3-4 zile pe saptamana o sa vezi ca o sa fii mai bine. Apoi mai este si chestia genetica, asta e n-avem cei face. Daca esti predispus genetic la ingrasare atunci sport si reduci mincarea.Eu nu sint gras si surpriza maninc chimicale, maninc tot cemi cade, tot cemi place indiferent din ce este facuta. Poate o sa ma intrebi de ce boli sufar? De nici una pe controlate pe ce vreti voi.In viata mea nu m-a durut nimic altceva decit dintii, pentru ca consum cantitati uruiase de dulciuri.Consum zaharuri cit pentru 10 dar nu-s bolnav de diabet, sau de stomac.Sincer iti spun nu stiu ce este aia boala.In viata mea am fost racit de le numar pe degetele de la mana. Dweci de cind mam nascut.Nu maninc produse biologice povesti, maninc cum am spus ce apuc.Sint de acord ca sint produse unele chimicale curate, nau decit carioci dar daca sint la vinzare inseamna ca nu-ti fac rau.Sint de acord ca sint si pasari care nu au carnea asa de buna cum ar aveao o gaina de la tara.Dar in ce sens? In sensul ca acele pasari de ex sint unele si asta stie oricne care pur si simplu nu se misca din acel loc.Normal ca acea carne sa fim acum realisti nu pot spune ca este super buna.Dar aia nu este de la ce maninca acele pasari, este de la lipsa de miscare, de la lipsa de soare si alte chestii.Asa cum si tu cind faci sport ai pielea intinsa, arata bine si culoare si tot, iar daca cumva lenevesti asa luni de zile ani se vede la o posta ca nu e cum ar trebui.Noi dam vina pe orice doar sa ne simtitm noi bine, sa nu cumva sa dam vina pe noi, pe neputinta, pe lenea noastra.Astia sintem, asta vrem asta vom fi.

| RAY explică (pentru relian):

Relian de ce nu se face mancare pentru 8 mld de persoane, de ce trebuie uni sa moara de foame? daca o iei logic totul i chimic format din atomi neutroni si protoni, natur insati e chimie, eu as da de mancare le negri ca aia sunt cei mai saraci uite ca se poate un porc in 6 luni are 120 de kg am auzit ca un bivol a ajuns la cateva sute de kg, de ce e asa scumpa carnea 26 de lei kg de porc?

| relian a răspuns (pentru RAY):

E scumpa pentru ca tine de economia acelei tari.In alte tari 1 kg de carne coats 1-2 dolari.Si de ce sa dai de mincare la negrii sau la altii care ar fi saraci? Nu vad care ar fi ideea? In primul rind ca sa duci acolo unde oamenii nau ce minca te costa f mult, ca urmare nu se merita chiar daca tu ai avea mincare so arunci.Deci este mai rentabil sa o arunci decit sa o transporti la cucu bau sa manince cine? Unu care sta la umbra pamierului? Sa fim seriosi

| ErrorFound a răspuns:

Categoric.
Da, de ce nu?

Da.

| OOOLEOOO a răspuns:

Hey Ray.

Trebuie neaparat sa veizi acest documentar:

http://vimeo.com/25393223

| RAY explică (pentru OOOLEOOO):

L-am urmarit clar ca un mamifer adaptat la o mancare naturala nu poate sa mance asemenea otravuri si chimicale, mai spun ca chimicalele nu afecteaza vrajeala afecteaza corpul uman si sanatea de ce sunt atatea cazuri de cancer, diabet, hierpensiune vb de boli mortale

| antimulte a răspuns:

Produsele bio sunt mai bune ca cele modificate genetic a caror actiune pe termen lung nu este prea bine cunoscuta.
Da, am incercat produsele bio, sunt de calitate, au gust si aroma greu de copiat si incomparabile cu produsele de la plante modificate genetic sau alti hibrizi pentru productii mari.
Sunt e parere ca e un inceput, dar nu ni le putem permite toti in primul rand, nu putem consuma numai si numai produse bio, dar e un prim pas important pentru sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai bune cele bio.
La cele ne-bio li se scurteaza ciclul de crestere pentru a avea mai multe productii pe an. La fel si in cazul animalelor. UE interzice tratarea cu hormoni si modificarile genetice, dar cresterea animalelor tot este grabita, in mancare sunt incorporate produse care sa grabeasca cresterea, la limita acceptata de UE. Puii sunt injectati in piept cu apa cu sare sau cu un gel de ceva vreme, pentru a fi adusi la acceeasi greutate. Asa cer supermarketurile. Doar nu ai impresia ca toti puii cresc la aceeasi greutate. Sunt mai multe de spus, probabil ca te-ai documentat si tu, nu mai continui.
Deci, da, produsele bio sunt mult mai bune. Ma refer la cele luate din curtea taranului. In astea care sunt pe rafturi cu eticheta bio nu am incredere.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

1) Evident
2) Nu, ca sunt de 3 ori mai scumpe.
3) Nu, normal ca nu. Sunt o alternativa mai sanatoasa dar si aici e cu dus si intors fiindca e mafie mare la produsele bio. Mare parte din ele nici macar nu sunt bio. Pentru o viata sanatoasa trebuie sa depui mai mult efort. Doar cu o floare, nu se face primavara.

| Adryan17 a răspuns:

Mama are o vorba: "Ceea ce am facut eu in gradina, e mai sanatos pentru mine de o mie de ori decat ceea ce imi aduci tu de la magazin. Cine stie cu ce sunt stropite si injectate toate fructele si legumele alea"
Ei bine sunt de parere ca daca un fruct e fortat sa creasca atunci nu e bun. Si mai spun ca natura ar trebui sa inventeze fructe si legume, iar omul ar trebui sa se limiteze.
Pentru mine capsunile trebuie sa faca doar capsuni, nu si cirese sau mere.
Asta e opinia mea, poate e o opinie gresita insa eu o sustin.

| Lynnfield a răspuns (pentru Adryan17):

Tu spui ceea ce crede mama ta, adoptand ideile ei ca şi cum ar fi ale tale, te cred că nu şti, dar nu poţi sustine ideile familiei doar pentru că faci parte din ea şi pentru a arăta solidarismul, aici nu ai ce arăta. Omului îi este frică de necunoscut e doar generalizare a frici care se aplică şi în cazul fructelor/legumelor nu că ceea ce cumperi nu ar fi mai bun. Injectate sau nu, tratate chimic sau modificate genetic înseamnă a face din ceva bun ceva şi mai bun aşa cum şi tu iei chimicale atunci cand te îmbolnăveşti sau vitamine atunci cănd nu, Căpşunile întodeauna va face doar căpşuni, nici măcar nu ai ce susţine!

| Adryan17 a răspuns (pentru Lynnfield):

Ei bine atunci iti doresc sa continui sa mananci acele rosii care arata foarte coapte insa sunt verzi la mijloc sau acele lamai care isi pastreaza coaja timp de 3 ani.
Adopt ideeile familiei deoarece consider ca sunt bune. Zici ca nu am ce sustine? Ei bine sustin un mod de viata natural, nu artificial. In care fructele si legumele cresc in copaci si in pamant, unde fructele au un miros placut si o savoare aparte. Tu ce sustii?

| OmuCuBasca a răspuns:

Toate produsele "bio" sunt modificate genetic, in timp. Unele pe cale naturala, altele pe cale artificiala. Rosiile bunicii mele sunt delicioase, dar sunt modificate genetic de catre albine si bondari.
Cele care au la baza o cultura bazata pe crestere fortata sunt pur si simplu pline de substante toxice. Cred ca te-ai lovit de rosii extraordinar de frumoase, dar cu gust de carton inmuiat in apa.