Yee(Salut)! Tinand cont ca o frunza nu e de fapt verde(pentru ca respinge culoarea verde din compozitia lumini care pica pe ea) iar negrul absoarbe toata lumina, negrii nu sunt de fapt albi?
Ce pareri aveti despre acesti oameni? Ma refer atat la pacienti cat si la doctori. Este un documentar despre un spital psihiatric https://www.youtube.com/watch?v=N1Bab-bjsLQ
Bunica mea a fost blonda, este un blond mai caramelizat ce devine maro mediu in timp. Caracteristica asta a fost mostenita de mama si surorile ei si de mine cu cei 2 verisori (generatia asta...? (mai mult)
Ce curiozitati stiintifice aveti? ca sunt curios
Saaaa vedeeeem. Deci, la inceput au fost particulele sub atomice, apoi s- au format cei mai simpli atomi, H, He, Li, Be, apoi tot mai complecsi, apoi molecule simple, forme de viata simple, apoi...? (mai mult)
Cine imi poate zice si mie ceva despre streptococcus lactis? pe net nu prea gasesc informatii si am nevoie. orice informatie e utila, gen cum a aparut de unde etc
Cum pot transforma un radical de ordin 2 in radical de ordin 3? De exemplu radical de ordin 2 din 5 este egal cu cât radical din 3.
De unde imi pot lua si eu un submarin de calitate? Dar permis? Unde l-as putea parca cand trebuie sa merg pe uscat?
a incercat cineva aplicația asta de indus vise lucide? merge? https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwji_P7e7NnXAhWGb1AKHZGlBccQFggsMAE&url=https%3A%2F%2Fplay.google.com%2Fstore%2Fapps%2Fdetails%3Fid%3Dcom.simonc.lucid%26hl%3Dro&usg=AOvVa
De ce n-a mai pasit omul pe luna din 1969?
Exista vreo pastila sau vreun drog care iti mareste inteligenta, puterea de concentrare, perspicacitatea si viteza de calcul(sau de gandire mai bine zis) pentru o scurta perioada de timp(exe: 2h).
Teoretic, cum se pot afla subiectele, sau macar variantele de subiecte pentru evaluarea nationala 2018(adica exact ce se va da acolo)? Stiu ca sunt vreo 12 variante si la mate si la romana dintre care...? (mai mult)
Bogatii cand il citeau deveneau saraci, cei care erau impreuna se desparteau, iar cei saraci se bucurau. ce era scris pe ea? Raspunsul se incepe cu : Timpul este.
Care este singura asemănare dintre ghilotina si alcol? Funda primul răspuns corect!
Mulţi oameni sunt nefericiţi. Dar haideţi să observăm puţin care sunt unele din piedicile care le stau în cale. Mulţi cred că fericirea stă în bogăţii, glorie, sănătate sau în iubirea...? (mai mult)
Am gasit un site care publica 10 mituri demontate despre homosexuali. Ce parere aveti? https://rezistentacrestinablog.wordpress.com/2016/11/23/10-mituri-despre-homosexualitate-demontate/
Hei TPU, de ce reporterii poarta in urechi casti?
Este dilatarea un fenomen termodinamic?
Cum as putea deveni vampir?
Se poate tăia un atom? Dacă se poate, cum?
Yee(Salut)! Daca pamantul ar fi cu 0, 5-0,1% mai mic, s-ar schimba ceva, cat de cat, sau ar ramane totul exact la fel( inclusiv clima, frutunile, vatul, mareea etc)?
Unde se găsesc quarcii?
as dori niste experimente fizice( nu chimice cu reactii) interesante. La acest experiment trebuie sa explicam si sa aratam formula care ne demonstreaza experimentul. Va rog mult ajutor.
Va veni sfarsitul lumii candva ce credeti?
Salut, am de povestit la scoala despre curiozitati ale fenomenului de topire imi puteti da niste link uri de unde sa ma inspir,idei, orice dau funda.
Bună, TPU! Am o întrebare: Dacă în fizica cuantică ni se spune că informația nu poate fi distrusă, ce se întâmplă la anihilarea unei particule cu o anti- particulă opusă? Din câte știu,...? (mai mult)
Ce parere aveti despre Louise L.Hay si lucrarile ei in domeniul autovindecarii? Ati intrat in contact cu ele?
Cum se numesc planetele asemănătoare cu Pământul?
Dintre filosofiile care au existat în Grecia antică, cea mai aproape de adevăr se pare că a fost filosofia sceptică. Ce ziceţi? Judecând cel puţin după proba timpului. Păi, mai există astăzi...? (mai mult)
Am nevoie de un exemplu de situatie problematica si problema pentru psihologie, gandire.
De ce ne trebuie scoala, de ce ne trebuie munca, de ce ne trebuie bani ca sa cumparam ceva, de ce viata asta e asa de grea si trista? Mereu trebuie sa te chinui, sa depui efort pentru orice ca apoi sa ...? (mai mult)
exista extracrerestri?
Exista mai multe unități de măsură mai mici decât nanometrul?
Ce parere aveti de Facultatea de Drept? Merita s- o faci si cat de plauzibila e asumarea responsabilitatii de a intra in meandrele meseriei, respectiv a pregatirii? Sunt indecis, ori Drept ori Relatii...? (mai mult)
Am la dispoziție o balanta si o masa marcata de 2 kg avem nevoie de un kg de orez. Cum cantarim un kg de orez.
Stiu ca este o intrebare cliseica dar vreau sa stiu parerea voastră.De ce credeti voi ca ne nastem si ce rost are viata? Adica oricum in cativa ani sau maxim cativa zeci de ani vom muri si nu ne vom aduce...? (mai mult)
"Cuget, deci exist!" spunea Descartes. Calugarii isihasti ortodocsi, pe de alta parte, vorbesc despre "coborirea mintii in inima", si despre existenta mai mult ca simtire, perceptie, contemplare. ...? (mai mult)
Dovediti- mi ca romanii (astia de- acum) se trag din daci si romani. Si ca acestia se trag din traci. va rog. Doar poate ca va dati seama ca eu cred, dar am un sceptic care nu crede. Doveditii. Va rog....? (mai mult)
Yee(Salut)! Stie cineva care a fost cel mai ciudat lucru descoperit de un om de stiinta vreodata?
Credeţi că mai există astăzi probleme de matematică care nu pot (şi nici nu vor putea) fi rezolvate? De- a lungul timpului multe probleme au părut să fie în acestă situaţie, dar după lungi...? (mai mult)
Salut, sunt clasa a 12- a si visul meu este de a fi politist, asa ca trec repede la subiect, sunt constient ca nu am sanse la academie dar macar la scoala de politie si intrebarea mea este : eu sunt...? (mai mult)
Cum ați defini, în viziunea voastră, o persoană care are aspirații de mărire a propriei persoane, adică, acea persoană care vrea să ajungă în înalta societate, cu oameni de seamă alături,...? (mai mult)
Sunt in clasa a 8 a si vreau sa dau la mate-info da profesorul de mate nu ma lasa si spune sa ma duc la stiinte ale naturi.Ce sa fac? Ajutorr
Un camion porneste din loc cu acceleratia de 50cm/s2 timpd de 20 s si poseda viteza de 36 km/h continua sa se miste uniform, parcururgand distanta de 3, 9 km. Determinati viteza medie a camionului pe...? (mai mult)
Carti despre filozofie? Ce parere aveti de "Dialogurile" ale lui Platon?
Soluția este un amestec omogen?
Ce s-ar intampla daca ai intra cu viteza lumini intr-o gaura neagra?
Exista karma, legea compensatiei sau legea atractiei?
Spuneti-mi carti despre filozofie. Cea mai usoara care este, respectiv cea mai grea din pct. vostru de vedere. Ce parere aveti de "Dialogurile" ale lui Platon? Ms
Care este formula elongatiei?
Boxa portabila EP118WS Difuzor Bluetooth cu radio FM incorporat
16
Memorie USB Kingston DataTraveler 50, 64GB, USB 3.0
50
Casti Bluetooth Creative Sound Blaster Jam
UnchiulRamiz întreabă:
Mindfulness întreabă:
Stelian1989 întreabă:
RAY întreabă:
O să- ți zic cum vad eu situația.Te înțeleg fiindcă și eu am fost asa si sunt, doar ca...cu tata(acum am 20 de ani și m- am distanțat de el și el...acum regreta dar degeaba, ma țin cât mai...... (mai mult)
Nici una, exista o directiva a EU impotriva "turismului pentru obtinerea permisului de conducere" cum- i zic ei. Pe scurt faci scoala si poti da de permis numai dupa ce esti inregistrat ca rezident...... (mai mult)
Încrederea se pierde cel mai ușor și se castiga cel mai greu. Părinții tăi au nevoie de timp. I- ai dezamagit. Trebuie să vadă că nu mai faci aceleași greșeli. Chiar daca uneori nu vrem sa acceptam,...... (mai mult)
Vampire Diaries
Iti plac serialele cu vampiri? Ce stii despre Vampire Diaries?