| skycraper a întrebat:

A fost depasita viteza luminii din nou? Adica, de data asta e pe bune? Fara erori de masurare prin GPS?

Dau funda, mersi.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Unul din cercetatorii experimentului Opera spune ca mai sunt necesare" experimente complementare si masuratori independente " pentru ca viteza superioara a neutrinilor fata de cea a luminii in vid sa poati fi confirmata sau infirmata. Vezi presa : http://www.gandul.info/......ta-8987964

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Skylar a răspuns:

Da
{majuscule}

| DBlack a răspuns:

Einstein a spus ca viteza luminii nu poate fi depasita. daca depasim viteza luminii, putem calatori in timp, sau este posibila calatoria in timp. aia la inceput au spus ca au depasit viteza luminii, dar n-a fost asa

| ROBERT89 a răspuns:

Ramanem fara atei daca descoperirile merg in ritmul acesta.Toata stiinta lor se da peste cap.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca a fost depasita eroare umana din nou

| Salahadin73 a răspuns:

Viteza luminii a fost depasita de particulele numite neutrini.

| 88Darky88 a răspuns:

Da,a fost depasita de niste savanti care au folosit un reactor, nu cred ca au erori de masurare, dar au dat tot ce stiam peste cap.

| dan022 a răspuns:

Viteza luminii nu poate fi depasita, dar daca s-ar putea depasi am putea calatorii in timp.Serios!

| skycraper explică (pentru dan022):

Ma refeream la experimentul de la CERN, unde s-au accelert particule de neutrini pana la o viteza mai mare decat cea a luminii.Si da,am putea calatori si in trecut, daca acest lucru se demonstreaza. Oricum in viitor putem calatori si acum cu un vehicul ce ar atinge o viteza ff mare, doar ca nu avem mijloacele tehnice necesare.