| harciog a întrebat:

A trai in adevar inseamna a fi sincer cu noi insine si cu ceilanti oameni.Cum s-o facem? Este posibil?

25 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E posibil in masura in care suntem gata sa acceptam suferinta produsa de trairea in adevar, caci, daca traiesti in adevar, nu se poate ca mai devreme sau mai tirziu sa nu ai de pierdut.

| Shammal a răspuns:

Inseamna sa fi autentic, sa fi cine esti tu, ai o carte unica chestia e s-o joci asa cum simti indiferent de cum te percepe lumea sau cum te percepi tu;
este posibil, pot sa vad la mine, ideea e sa fac ce-mi place, sa actionez pe cea ce ma bucura si totul se desfasoara perfect insa uneori intervin prejudecatile, credintele, temeri, intervine mintea care incepe si gandeste - e atat de simplu, sa fac ce-mi place (mintea: da dar... daca si trebuie... cum sa fie atat de simpul?!)
sincer, nu eram obisnuit sa fiu in fiecare clipa fericit si sa mearga totul perfect insa incep sa ma obisnuiesc big grin

| Reiki a răspuns:

Da, este posibil desi este si greu in acelasi timp. Pentru ca adevarul nu este acelasi pentru toti oamenii, adevarul meu nu este si adevarul tau. Si asta tine de nivelul de cunoastere, de constientizare, de dorinta de a trai in adevar. Desi, acest cuvant "adevar" poate avea multe semnificatii, depinde de domeniul la care te referi.In acelasi timp, pentru a putea trai in adevar trebuie sa respecti si adevarul celor din jur, sa le respecti credinta privind acest lucru, sa nu le incalci liberul arbitru incercand sa-ti impui propriul adevar care nu poate fi acceptat de altul, trebuie sa ai bunul simt sa recunosti - si cred ca aici este cel mai greu - ca si cel de langa tine poate detine propriul adevar care este opus cu ceea ce consideri tu a fi adevar."Adevarul" tine de multe lucruri si "crearea" lui incepe de la cele mai mici varste. Este creat de mediul familial, de partea de societate in care te dezvolti, de religie, de cunoasterea obtinuta prin dezvoltarea culturii si cred ca mai sunt si alte elemente care tin de aceasta creare. Nimic in aceasta "scoala" a vietii nu este usor asa cum nu este usor sa traiesti cu propriul adevar in mijlocul atator devaruri, dar, fiecare in parte avem multe lectii de invatat.

| harciog explică (pentru Reiki):

Si tot mi-e teama. Mi-e o frica morbida din tocmai ce ai dezvoltat acum.Ai spus ca fiecare om detine un adevar, de unde deduc ca fiecare om are adevarul lui.Si atunci, traind intru adevarul meu nu s-ar putea intimpla totusi ca celor a caror adevaruri nu corespund sa li se para ca traiesc in minciuna?

| Reiki a răspuns (pentru harciog):

Evident ca li se poate parea ca tu traiesti in minciuna. Acum, depinde la care adevar te referi pentru ca am vaga senzatie ca tu te referi la un anume adevar, la un anume domeniu. Ca sa luam un singur exemplu:religia pentru ca "senzatia" mea este ca la asta te referi in cod special, desi acest adevar poate tine de meserie, de modul in care te porti cu cei din jur. Deci, cum pe acest site se discuta foarte mult despre religie, revin la acest subiect. Da, adevarul tau poate fi altul fata de adevarul altui utilizator de aici. Poate fi vorba de adevarul tau diferit de celui al unui satanist - desi ca ei sa ascunda adevarul lor de altii se ascund sub tot felul de nick-uri- sau chiar de al altei persoane crestine, repet, mai ales in functie de gradul sau de cunoastere.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Dupa cum se vede treaba te cheama sihastria.

| harciog explică (pentru Hombre):

Ma ajuti sa-mi fac rezervele de palinca?

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Palinca iti aduce Kron, eu iti dau vinoase si branci in şanţ sa te linga caini pe bot, ca vorba aia, daca de la prieteni nu iei ceva de la straini nici vorba. rolling on the floor

| Hmmmm a răspuns:

Imposibil sa traiesti DOAR in adevar. Insusi prezenta minciunii ofera valoare adevarului. Omul= calitate-defect; adevar-minciuna; tiran-martir; iubire-ura si asa mai departe. Le posedam pe toate.

| 354 a răspuns:

Buna Parerea mea este ca ar trebui sa avem sinceritate numai pentru oamenii care merita cu adevarat! eu una de multe ori nu sunt sincera nici macar cu mine insusi, asta se intampla de teama sau de frica de adevar. Este posibil sa traim in adevar numai atunci cand avem oameni langa noi care traiesc pe principiul adevarului.Dar in general noi ne ghidam in functie de ceilalti, de ce vedem, de multe altele .......deci intr-un cuvant eu sunt sincera numai cand merita cineva, si a-si trai numai in adevar numai cu conditia sa o faca si oamenii din jurul meu!

| Shammal a răspuns (pentru 354):

In momentul in care tu esti sincera o sa atragi in jurul tau persoane sincere; cea ce tu oferi, cea ce tu expirmi, cea ce tu reprezinti aceasta o sa primesti inapoi; daca tu te porti intr-un fel toata realitatea din jurul tau se va modifica dupa acel fel in care te porti

| 354 a răspuns (pentru Shammal):

Buna.Ai dreptate sa stii...

| Raniia a răspuns:

Cum sa facem? Implinind aceste porunci, sa ne iubim unul pe altul, sa ne slujim si sa ne incurajam reciproc, relatiile cu ceilalti ne vor aduce bucurie si ne vor infrumuseta viata.Nimic nu este mai minunat decat dragostea unui sot sau prietenia adevarata.Si nimic mai traumatic ca tradarea acestor relatii.Sunt de acord cu cineva care a spus:''As putea fi multumit, daca nu ar trebui sa am de-a face cu oamenii!''

| Azµre a răspuns:

Ne taiem limba laughing si suntem sinceri cel putin numai putem spune prostii laughing

| harciog explică (pentru Azµre):

Nu este vorba despre comunicare ci despre cum s-o facem in adevar exact dupa ceea ce simtim fiindu-ne indiferent daca pierdem sau cistigam.

| Azµre a răspuns (pentru harciog):

Pai nu stiu harciog cine ar putea fi sincer cu el insusi dar si cu ceilalti cand ceilalti nu iti dau importanta sau nu sunt si ei sinceri cu tine? Majoritatea oamenilor ascund lucruri se feresc de tine, ce faci in situatia asta? iti dau un exemplu ma intalnesc cu un vecin in piata il intreb ce face si imi spune ca el cauta paine ca n-a gasit la magazinu de la colt. Eu il cred, ajung la magazinul de la colt avea paine sa-ti pui si in cap... Acu daca omu la un simplu lucru se ascunde, dar la ceva mai serios cand ar trebui sa fie sincer si nu este ce faci? nu stiu este o filosofie complexa..Ar insemna sa traim intr-o lume perfecta unde nimeni nu minte si toata lumea ar fi sincera una cu cealalta. Daca ar fi acu sa fim sinceri uni cu altii, am declansa razboaie.

| harciog explică (pentru Azµre):

Te respect pentru "mica"sinceritate.Mai departe voi incerca sa-mi dau seama singur astfel incit, orice ai spune, sa aleg rezultatul subrindurilor tale si sa consider ca esti sincer.

| Azµre a răspuns (pentru harciog):

Nu stiu ce sa-ti mai spun sincer, poate am sa revin maine cu ceva acum sunt si obosit abia am ajuns acasa de la o intalnire cu fosti colegi de liceu dupa 5 ani.

| harciog explică (pentru Azµre):

Dupa numai atitia ani? Eu vreau sa-i reunesc pe toti care au terminat a -8-a si a-10-a cu mine si tine-mi te rog pumniii sa reusesc.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

A trai in adevar, daca esti crestin, inseamna a crede si a trai dupa invataturile Bibliei. A fi sincer cu tine insuti inseamna a te analiza si corecta permanent, a incerca sa duci o viata buna si a trai in armonie cu altii. A fi sincer cu ceilalti oameni, daca te referi la toti e imposibil, daca vrei sa traiesti intre ei. Uneori adevarul ii ajuta pe cei care -l doresc sincer, dar in general trebuie sa le oferi fiecaruia,, adevarul,, de care au nevoie.Incearca sa-i spui sefului tau ca e gras, cracanat si zgarcit si vei intelege ce inseamna a fi sincer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In rom. ceilalti...

| Safire17 a răspuns:

Nu cred ca este posibil, deoarece cat traim, spunem diferite minciuni: mai mari sau mai mici, care la momentul potrivit ne influenteaza mai mult sau mai putin. O minciuna mica poate insemna peste ceva timp o chin sau o suferinta foarte mare. Si cel mai rau e ca ajungem sa regretam acest lucru.

| thecakeisalie a răspuns:

Ca sa traiesti in adevar trebuie sa te detasezi de tot ceea ce opreste constiinta sa ajunga la o armonie cu sufletul.

| Evanna a răspuns:

Nu este posibil, deoarece toţi oamenii mint. Stă în firea umană. Să nu mai spun că uneori minţi fără voia ta, ţi se spune o minciună care crezi că e adevăr şi tu continui să o faci/spui.

| SENEX_4262 a răspuns:

LUMINA LUMINEAZA IN INTUNERIC,
SI INTUNERICUL N-A BIRUIT-O. Ioan cap. 1/5
VOI SUNTETI LUMINA LUMII; ....Matei cap. 5/14
LUMINATORUL TRUPULUI ESTE OCHIUL; DE VA FI OCHIUL TAU CURAT, TOT TRUPUL TAU VA FI LUMINAT Matei cap. 6/22
Fie ca pastele, sa aduca in familia voastra lumina cea adevarata, lumina sufletului ce lucreaza in lumina.
TU Harciog, esti unom I, luminat;?