| anducu a întrebat:

Am 13 ani.imi place sa citesc romane, dar nu am idee ce pot citi. recomandari?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer, Aventurile lui Huckleberry Finn, Prinţ şi cerşetor, Un yankeu la curtea regelui Arthur, Hector Malot-Singur pe lume, Michael Ende-Poveste fără sfârşit, Harriet Beecher-Stowe-Coliba unchiului Tom, Eugene Sue-Misterele Parisului, Victor Hugo-Oamenii mării, Mizerabilii, Wilkie Collins-Piatra lunii, Jules Verne-20 000 de leghe sub mări, Insula misterioasă, Copiii căpitanului Grant, Doi ani de vacanţă, 5 săptămâni în balon, Karl May-Winnetou, Old Surehand, Comoara din lacul de argint, Testamentul incaşului, Rafael Sabatini-Odiseea căpitanului Blood, Fenimore Cooper-Ultimul mohican, Al. Dumas-Cei trei muşchetari, După 20 de ani, Cei patruzeci şi cinci, Doamna de Monsoreau, Regina Margot, Theophile Gautier-Căpitanul Fracasse, Paul Feval-Cocoşatul, Paul Feval-fiul-Fiul lui d´Artagnan, Maurice Druon-Regii blestemaţi, Michel Zevaco-Cavalerii Pardaillan, Fausta, Fausta învinsă, Epopeea dragostei, Pardaillan şi Fausta, Mayne Reid-Călăreţul fără cap, Ioan Dan-Cavalerii, Taina cavalerilor, Cavalerii Ordinului Basarab, Curierul secret, ori, dacă vrei ceva mai nou CS Lewis-Cronicile din Narnia, Maureen Johnson-13 plicuri albastre, Caroline Pitcher-Prăjitura de la ora 11, Băiatul şaman, Hilary McKay-Îngerul lui Saffy, Anna Dale-Şoptindu-le vrăjitoarelor, Gary Kilworth-Attica, Katherine Paterson-Punte spre Terabithia, Carl Hiaasen-Bufniţa, Louis Sachar-Secretul din Lacul Verde, Angie Sage-seria Septimus Heap, Sophie Audoin-Mamikonian-seria Tara Duncan, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie, Alan Gibbons-trilogia Legendeer, V M Jones-seria Karazan, Anne Brashares-Pantalonii călători, A doua vară a pantalonilor călători, Fete în blugi, Mereu în albastru

9 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Victor Hugo-Oamenii mării, Mizerabilii dar eu as incepe (la virsta ta) cu :Jules Verne-20 000 de leghe sub mări, Insula misterioasă, Copiii căpitanului Grant, Doi ani de vacanţă

| livia_twilight a răspuns:

Eu am 12 ani, si am citit toate cartile din colectia twilight.am plans la toate cele patru

| paul_5950 a răspuns:

Mizerabilii e scrisa de Victor Hugo...Si DA, iti recomand si eu acea carte(are 3 volume de cate 500 de pag aproximativ), da merita citita crede-ma, e o poveste foarte frumoasa... Spor la citit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice este scris de Jules Verne sau Karl May.

| Pinkyx a răspuns:

Incearca Mizerabilihappy

| schafer a răspuns:

Iti recomand sa citesti Frank Herbert - Dune ...toate partile ...si daca nu ai cartile. dai un pm si ti le trimit pe mess le-am scos de pe net

| anducu explică:

De cine e scris"Mizerabilii"?

| fite dhe minora a răspuns:

Ciresarii mai e o carte pentru varsta ta