| DaReZon a întrebat:

Am 16 ani si nu mi-am descoperit scopul in viata. Simt ca exist pe degeaba.
Cum imi pot descoperi scopul in viata?

28 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu cred ca poti sta asa degeaba si sa iti cauti scopul in viata. Daca incerci si nu reusesti inseamna ca nu ai ajuns la punctul in care il descoperi.
Mai intai gandeste-te la ca iti place sa faci.

| Musique a răspuns:

De ce consideri că viața are un scop?
Și dacă ar avea, nu o să-l afli decăt după moarte.
Ceea ce tu cauți să descoperi sunt pasiunile, caracterul și slăbiciunile tale, pe care le afli și le dezvolți în timp.
Baftă!

| Miauti a răspuns:

Crezi ca esti singurul?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu există nici un scop al vieţii.

| doctorandus a răspuns:

Viata nu are un scop obiectiv, deci nu e ceva care il "descoperi", poate fi cel mult ceva pe care il creezi (pentru tine). Citeste-i pe Sartre si Camus, ca si-au pus intrebari similare.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu existi degeaba, nimeni nu o face.Este imposibil ca cineva sa fie absolut inutil.
Ai un talent, trebuie sa-l descoperi...si sa muncesti pentru a fi cel mai bun in ceea ce faci.

| dragos9234 a răspuns:

Surpriza! Nu ai nici un scop.

| Exilee a răspuns:

Cum adica nu ai niciun scop? laughing Am ras cu lacrimi. Da-mi adresa ta IP sa-ti blochez eu internetul si sa-mi dai numarul tau de telefon peste 2 ani DUPA CE AI PROMOVAT EXAMENUL DE BACALAUREAT ( eventual cu 10). Acesta este scopul tau.

| ElenaSA a răspuns:

Pana acum poate.La aceasta varsta ai totul in fata, poti orice...Deocamdata termini liceul, apoi daca vrei o facultate, iti faci prieteni si uite asa afli si scopul.

| OOOLEOOO a răspuns:

E atat de amuzat, toti il cauta insa scopul il creezi tu.

| HueyFreeman a răspuns:

Bravo, ai reusit sa raspunzi la o intrebare existentiala cu care multi se complica foarte mult. Viata umana nu are niciun scop.

| Exilee a răspuns (pentru HueyFreeman):

Te contrazic. Viata celor slabi, lipsiti de ambitie, de dorinta de munca si de iluzii nu are niciun scop.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Exilee):

Nu, viata noastra nu are niciun scop, dar daca nu ai putut s-ai dai un scop, atunci ai trait degeaba.

| Exilee a răspuns (pentru HueyFreeman):

Bineinteles.

| dracu14 a răspuns:

''daca stai sa-ti cauti scopul in viata, viata o sa treaca pe langa tine inainte sa-l gasesti''-dracu'14

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa il descoperi!
Adica la ce te pricepi, iti place etc!
Orice fiinta de pe Pamant e data de Dumnezeu cu un scop bun!
Trebuie sa cauti, si sa descoperi singur!
Funda?:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Studiaza-te. Ce-ti place sa faci? La ce te pricepi? Ce ti-ar placea sa faci pe viitor?
Deocamdata scopul tau e sa iei bacul. Ce faci pe urma depinde de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul scop pe care-l ai ca om pe aceasta planeta este acela de a perpetua specia. Alt scop nu cred ca exista.

| AdrianVoicu a răspuns:

Bun venit in club =)) te saluta tovarase Woozie mai sunt multi ca noii
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=P4_ws9UdQqQ

| lolium a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa nu te mai gandesti atat de insistent la un "scop anume"; ideea ca trebuie sa gasesti ceva concret pentru care sa traiesti pune prea multa presiune pe tine. poti sa te linistesti, sa zambesti si sa observi persoanele din jurul tau (mai ales cele de varsta ta ). nici ele nu au planuri prea mari de viitor, sau aspiratii, nu incearca sa dea un sens existentei lor, nu se lasa coplesiti de ganduri. eu sunt cu un an mai mare ca tine si am descoperit ca momentan e inutil sa gasesti "sensul bun " sau directia corecta. acest lucru o sa se intample mai tarziu, si o sa vina de la sine.

momentan esti adolescent, te duci la liceu, iesi cu prietenii, sau iti pierzi timpul cu diverse activitati. ce altceva crezi ca ai mai putea sa faci?

| al9264 a răspuns:

Fa tot felul de lucruri noi si la un moment dat, vei gasi ceva la care ai talent.

| TomyRO a răspuns:

Joaca-te GTA San Andreas si o sa-ti descoperi scopul.Du-te in S.U.A. si te faci politiciano-politisto-gangster.

| PainMax1985 a răspuns:

Viata e o calatorie ai rabdare, invata pas cu pas si fii original nu te compara cu altii, uite o postare de pe un blog pe tema asta http://multimedia-lateral-dezvoltatu.blogspot.ro/......ne-si.html

| lexi21 a răspuns:

Incearca sa te implici intr-o activitate, trebuie sa fie ceva care sa iti placa. Un exempu bun ar fi voluntariatul, incearca sa inveti sa-i ajuti pe cei din jur pentru ca asta ofera multa satisfactie de sine.

| Andreiyy a răspuns:

Buna, scopul tau in viata este doar acela care il descoperi pe parcursul aniilor. Degaba zici ca existi degaba, toti traim cu un scop. De ex de ce nu incerci un sport? Du-te la sala si pune pe tine masa musculara si o sq vezi fetele cum vor veni dupa tinelaughing. Scopul meu in viata e de a muncii si a face sala sa arat bine. Suna penibil dar fetitele stau la coada dupa mine love struck. Incearca si tu ceva ce crezi ca te-ar putea reprezenta fizic cat si psihic

| LIVIU1992 a răspuns:

Scopul tau, ca al oricarei forme de viata, este ca atunci cand devii matur sa te reproduci, restul is baliverne.

| Sorana28 a răspuns:

Scopul nu il descoperi, il faci. Daca nu te simti in stare sa-ti creezi unul inca, incearca sa-ti fixezi obiective mai mici [sa-ti iei bac-ul, sa intri la o facultate cu profilul care te atrage, poate sa faci un curs care are legatura cu ceea ce-ti place sa faci(daca nu vrei la faculta) samd]. Daca nu te poti lamuri, eu zic sa apelezi la consilierul/psihologul scolii.Ar trebui sa te poata ajuta sa-ti dai seama ce doresti sa faci mai departe.O metoda buna ca sa simti ca ai un scop e sa-ti fixezi obiective cat mai clare!

| Nuamgasitnumedisponibil a răspuns:

Scopul tau in viata este sa iti gasesti scopul in viatahee hee!