| GulDan a întrebat:

Am auzit ca americanii nu au ajuns pe luna in 1969 din cauza centurii de radiatii Van Allen. E adevarat?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca am fi ajuns pe luna ar fi facut-o si altii nu doar americanii.Am fi facut-o si astazi dar se pare ca dupa 40-50 de ani noi in loc sa avansam tehnologic am regresat, pentru ca se pare acum nu mai este posibil ca un om sa ajunga pe luna.Ba mai mult se pare ca nu mai sintem capabili sa ajungem cu un satelit ceva. Uite programul ala a lui google care ofera 20 de milioane de dolari celui care arata ca duce ceva pe luna.Nimeni nu a aratat nimic si nici nu se inghesuie sa o faca. Poate o sa spui pai ii costa mai mult decit cistiga.Da de unde? Acum dupa 40 de ani avem tehnologie ar trebui sa fie floare la ureche sa mergem pe luna.Acum 100 de ani o masina era privita cum era si erau f rare.Dar dupa 100 de ani masinile sau inmultit f mult si au evoluat de asemenea, cecea ce nu este cazul asta cu luna.Chinezii vor sa ajunga pe luna, de ce nu au ajuns inca? Americanii vor sa le puna bete in roate de ce? Nu cumva sa nu vada ca ei nu au fost? Unde mai pui ca dupa 20 de ani de la asazisa aselenizare un director de la NASA atunci, sau cred ca inca este acolo intr-un interviu spune referitor la planeta Marte ca omul va ajunge pe marte dupa ce va fi rezolvata problema cu centura de radiatii.Pai cum masa acum 40 de ani nu erau radiatii dar acum sint? Ori ala uitase ca ei fusese pe luna? Povesti, nu subestimam nimic eu cred ca dimpotriva ne supraestimam, ne credem cumva buricul pamintului cind de fapt noi de abia putem zbura cun avion si asta cu mari riscuri.O fi luna foarte aproape de pamint, dar noi oamenii sintem f departe de ea.E ca si cum ai spune hai inot pina in america.Asta este problema omenrii ca se supraestimeaza, asta datorita multor surse de informare, surse care de cele mai multe ori spun povesti, iar noi neavind posibilitatea sa le verificam le acceptam ca atare. Dupa venim si spunem vai cum adica nu se poate daca eu asa am citit nu stiu cind si unde, ca am dres ca am facut.Am facut praf sa nu zic ce.Sintem departe de luna, cum se spunem sintem praf, nu am ajuns nicaeri, doar se fac incercari e a se ajunge.Vine NASA cu niste fotografii pur si simplu in ceata, nu se vede absolut nimic, spune uitati cam pe aici ar fi fost aselenizarea.Pai ce sase vada frate, adica ai trimis un satelit f aproape de luna sa faca poze si era ceata pe luna sau cum? Ma lasati cu povestile astea.Basme,basme pentru copii aia de 2 ani. Daca omul ar fi ajuns pe luna deja noi acum faceam vacantele pe acolo, sau macar mergeam asa in excursie, asa cum deja au inceput unia sa faca.Platesc sa mearga pe statia internationala, sa mearga cit mai sus sa pluteasca in imponderabilitatea etc.Omenii astia s-ar fi dus pe luna garantat asa intr-o excursie.Dar deocamdata nu avem cu ce, sau mai bine zis nu ne da voie radiatiile sa o facem.Citeste sa vezi ce au spus cosmonautii cind au incercat sa mearga mai departe de unde e statia aia acum.Erau sa fie prajiti, cu ochii inchisi, prin nava izolata, prin casca si asa mai departe vedeau lumina asa de puternica incit pur si simplu treceau prin ei ca prin brinza.Si asta mai recent nu acum 100 de ani.Asa ca povestile astea NASA sa le spuna stiu si eu africanilor poate aia or crede.

13 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Eu nu am inteles niciodata...ce e asa de extraordinar la a ajunge pe luna incat noi sa nu fim in stare sa o facem.

Sonda Voyager trimisa de nasa in 1977 a iesit acum din sistemul solar, am trimis rovere high-tech pe Marte, am construit telescoape care ne pot transmite imagini HD a unor galaxii situate la mii de ani lumina de noi, am construit o statie spatiala internationala care este permanent populata si am pus-o pe orbita.

Ce e asa de greu de crezut ca am trimis niste oameni pe luna, i-am lasat acolo 5 minute si s-au intors?
In termeni astronomici Luna e ridicol de aproape de pamant...+ ca am facut lucruri mai dificile decat atat.
Chiar si inainte de 1969...

Problema cu oamenii este ca ne subestimam mereu chiar si atunci cand nu este cazul.

| relian a răspuns (pentru Apache):

Daca am fi ajuns pe luna ar fi facut-o si altii nu doar americanii.Am fi facut-o si astazi dar se pare ca dupa 40-50 de ani noi in loc sa avansam tehnologic am regresat, pentru ca se pare acum nu mai este posibil ca un om sa ajunga pe luna.Ba mai mult se pare ca nu mai sintem capabili sa ajungem cu un satelit ceva. Uite programul ala a lui google care ofera 20 de milioane de dolari celui care arata ca duce ceva pe luna.Nimeni nu a aratat nimic si nici nu se inghesuie sa o faca. Poate o sa spui pai ii costa mai mult decit cistiga.Da de unde? Acum dupa 40 de ani avem tehnologie ar trebui sa fie floare la ureche sa mergem pe luna.Acum 100 de ani o masina era privita cum era si erau f rare.Dar dupa 100 de ani masinile sau inmultit f mult si au evoluat de asemenea, cecea ce nu este cazul asta cu luna.Chinezii vor sa ajunga pe luna, de ce nu au ajuns inca? Americanii vor sa le puna bete in roate de ce? Nu cumva sa nu vada ca ei nu au fost? Unde mai pui ca dupa 20 de ani de la asazisa aselenizare un director de la NASA atunci, sau cred ca inca este acolo intr-un interviu spune referitor la planeta Marte ca omul va ajunge pe marte dupa ce va fi rezolvata problema cu centura de radiatii.Pai cum masa acum 40 de ani nu erau radiatii dar acum sint? Ori ala uitase ca ei fusese pe luna? Povesti, nu subestimam nimic eu cred ca dimpotriva ne supraestimam, ne credem cumva buricul pamintului cind de fapt noi de abia putem zbura cun avion si asta cu mari riscuri.O fi luna foarte aproape de pamint, dar noi oamenii sintem f departe de ea.E ca si cum ai spune hai inot pina in america.Asta este problema omenrii ca se supraestimeaza, asta datorita multor surse de informare, surse care de cele mai multe ori spun povesti, iar noi neavind posibilitatea sa le verificam le acceptam ca atare. Dupa venim si spunem vai cum adica nu se poate daca eu asa am citit nu stiu cind si unde, ca am dres ca am facut.Am facut praf sa nu zic ce.Sintem departe de luna, cum se spunem sintem praf, nu am ajuns nicaeri, doar se fac incercari e a se ajunge.Vine NASA cu niste fotografii pur si simplu in ceata, nu se vede absolut nimic, spune uitati cam pe aici ar fi fost aselenizarea.Pai ce sase vada frate, adica ai trimis un satelit f aproape de luna sa faca poze si era ceata pe luna sau cum? Ma lasati cu povestile astea.Basme,basme pentru copii aia de 2 ani. Daca omul ar fi ajuns pe luna deja noi acum faceam vacantele pe acolo, sau macar mergeam asa in excursie, asa cum deja au inceput unia sa faca.Platesc sa mearga pe statia internationala, sa mearga cit mai sus sa pluteasca in imponderabilitatea etc.Omenii astia s-ar fi dus pe luna garantat asa intr-o excursie.Dar deocamdata nu avem cu ce, sau mai bine zis nu ne da voie radiatiile sa o facem.Citeste sa vezi ce au spus cosmonautii cind au incercat sa mearga mai departe de unde e statia aia acum.Erau sa fie prajiti, cu ochii inchisi, prin nava izolata, prin casca si asa mai departe vedeau lumina asa de puternica incit pur si simplu treceau prin ei ca prin brinza.Si asta mai recent nu acum 100 de ani.Asa ca povestile astea NASA sa le spuna stiu si eu africanilor poate aia or crede.

| Andrei7520152 a răspuns:

Prostii ieftine fara nici o baza. Daca stai sa te gandesti vreo 5 secunde o sa ajungi la o mica problema. Daca misiunea din 1969 n-a putut ajunge pe luna din cauza centurii Van Allen, atunci cum au ajuns celalalte 5 misiuni dupa 1969?

http://www.clavius.org/envrad.html
Scrie intrebarea la 'search' si o sa gasesti inca vreo 500 de intrebari asemanatoare.

Poftim niste multe poze
http://www.theregister.co.uk/2011/09/06/new_lunar_images/

| RAY a răspuns:

Daca n-am fost pe luna cum calculam distanta intre p si l
s-a pus o oglinda pe luna care reflecta lumina oricine poate sa se lamureasca plus ca exista pasi pe luna nu crede in orice fel de minciuni
1. De ce nu se observă în fotografii şi în filmări stelele? În conditiile în care nu există atmosferă, cerul este negru şi acestea ar trebui să fie vizibile, cum sunt noaptea pe Pământ.

R: Stelele de fapt sunt acolo, dar... stălucesc prea slab pentru a fi văzute. Pretindeţi că sunteţi un astronaut. Cerul lunar este negru deasupra voastră, în timp ce solul este luminat din plin. Daca vreţi să faceţi o poză, cum vă veţi seta camera? Timpul de expunere va fi foarte mic, pentru că obiectele din jur reflectă multă lumină. În aceste condiţii, stelele de pe cer vor apărea? Chiar dacă aparatura NASA era foarte evoluată la acea vreme, acum 40 de ani era totuşi cu mult în urma tehnologiei de astăzi. Incercati, în întuneric de data asta, să fotografiaţi cerul, iar dacă nu aveţi o cameră profesională nu veţi reuşi mare lucru...

2. In pozele cu modulul lunar nu se vede niciun crater, acesta trebuind să existe ca urmare a aselenizării.

R: Aselenizarea se face cu o viteză foarte mică. Nici când parcăm nu ne aruncăm cu 100 km/h. Orificiul de evacuare a gazelor ce propulsau modulul avea 138 cm în diametru, ceea ce înseamnă 14.840 cmp. La o greutate de 1.360 kg, presiunea exercitată va fi de 90 g/cmp, ceea ce nu înseamnă foarte mult. Pe lângă asta, în vid, gazele evacuate se împrăştie mult mai rapid decât atunci când există atmosfera, deci presiune mai mare, ce dă acestora forma unei coloane.

3. La aselenizare, se vede clar că praful lunar este ridicat. Astfel, atunci când astronauţii coboară, ei n-ar trebui sa lase urme în acesta, şi totusi aceasta s-a întâmplat.

R: Încă o dată nu este luat în vedere mediul complet străin nouă de pe Lună. Dacă presari făină pe masă şi sufli, ţi se va umple toată camera. Dar în acest caz acţionează nu numai aerul expirat, ci şi aerul din cameră pus în mişcare de aerul expirat, un fel de efect de bulgare de zăpadă. Pe Lună, acest efect nu se propagă, ci va fi ridicat doar acel praf atins direct de gazele expulzate de modul. Adică doar o mică suprafaţă, iar în imediata apropiere praful depus de miliarde de ani va rămâne la fel de neatins. Este posibil chiar ca stratul de praf din jurul modulului să fi fost... mai gros, ca urmare a depunerii prafului ridicat de pe locul de aselenizare.

4. În fotografii, umbrele nu sunt complet întunecate. Având în vedere că Soarele este unica sursă de lumină şi că nu există atmosferă, acestea ar trebui să fie complet negre.

R: Premisa greşită este că Soarele este singura sursă de lumină. Iar dacă vă gândiţi că Pământul, pe cer, ar putea fi alta, vă spunem că nu este atât de puternic încât să dea un asemenea efect. Sursa de lumina în plus este chiar... Luna. Praful lunar are o proprietate interesantă: reflectă lumina în direcţia de unde o primeşte. Suprafaţa lunară este atât de luminoasă încât cu uşurinţă luminează umbrele suprafeţelor verticale. Efectul se numeşte heiligenschein (cuvântul german pentru halo) şi se poate observa şi pe Terra.

5. Altă nedumerire cu privire la umbre. Câteva fotografii ale peisajului lunar arată şi obiecte ce au umbre lungi. Dacă Soarele este singura sursă de lumină, aceste umbre nu ar trebui să fie paralele? Dar cum nu sunt, fotografiile ar fi contrafăcute.

R: Haideţi să presupunem că umbrele nu sunt paralele. Şi că există mai multe surse de lumină. Atunci... unde sunt umbrele multiple? Se poate presupune că sursa luminii ar fi fost aproape şi ar fi putut determina umbre neparalele. Dar acelaşi lucru se întâmplă şi în cazul unei surse îndepărtate. Nu uitaţi că vedeţi o imagine tridimensională proiectată bidimensional. Când Soarele este spre orizont, iar umbrele sunt lungi, acest efect îl puteţi observa şi pe Pământ.

6. Există două fotografii în care în spate se vede un munte, iar în prim-plan modulul lunar în cazul primei fotografii, în cea de-a doua nemaiapărând modulul, care nu s-a mişcat din loc de la aselenizare până la plecare. De aici concluzia că decorul ar fi artificial adăugat.

R: Încă o dată, Luna nu este Pământul. Pe Terra avem foarte multe indicii, pe care creierul nostru le prelucrează pentru a măsura distanţele; este atmosfera, este flora, sunt diversele construcţii. Ceea ce nu se întâmplă pe Lună. Un obiect foarte îndepărtat poate părea mai aproape, peisajul este în mare parte identic şi puncte de reper nu există. Modulul lunar este aproape de astronaut, la 20-30 m. Muntele este la kilometri distantă. Dacă astronautul se va muta câteva zeci de metri lateral, peisajul va fi identic, însă modulul nu mai intră în cadru. Iar dacă vă uitaţi bine la fotografii, veţi observa că micile detalii ale peisajului lunar apropiat se schimbă, ceea ce arată că astronautul şi-a schimbat poziţia.

7. Exista două filme în care un astronaut apare pe aceeaşi colină. NASA le-a catalogat ca fiind înregistrate în zile diferite, la zeci de km distanţă.

R: Într-adevăr este vorba de una şi aceeaşi colină. Însă, la clasare, a avut loc o eroare. Da, şi NASA mai poate face greşeli. Ulterior s-a demostrat că acele filme au fost luate la 3 minute distanţă unul de altul, şi nu în zile diferite.

8. Ralph Rene, care se autoproclamă fizician, susţine că mişcările astronauţilor din modulul lunar ar duce la dezechilibrarea acestuia şi nu ar putea fi realizată o aselenizare corectă, astfel încât modulul s-ar zdrobi de sol.

R: Există un sistem de control feedback care păstrează stabilitatea modulului pentru compensarea schimbărilor centrului de greutate. Pentru o explicaţie detaliată, citiţi acest articol.

9. La decolare, nu se vede nici o flacără. În mod normal, fiecare rachetă lasă în urmă o flamă ce ar trebui sa fie vizibilă. Deci momentul este trucat.

R: Motivul pentru care nu s-a văzut asa ceva este simplu: combustibilul folosit de modul nu produce aşa ceva! Modulul a folosit un amestec de hidrazină şi dinitrogen tetraoxid (oxidant). Aceste două substanţe în momentul contactului duc la un produs de reacţie transparent, de aceea nu vedem nici o flamă. Ne-am aştepta la asta pentru că suntem obişnuiţi cu rachetele ce decolează de pe Terra, dar acestea folosesc alt tip de combustibil. Pentru mai multe detalii citiţi acest articol.

10. Când astronauţii se mişcă la suprafaţa Lunii arată ca şi cum totul ar fi fost filmat pe Terra şi rulat cu încetinitorul.

R: Este clar că motivul pentru care se deplasează aşa este gravitaţia. Dar să zicem că ar putea fi trucată această mişcare. Ce nu poate fi trucat este legat însă legat de mişcarea modulului. Când acesta se deplasează, praful lunar se ridică în sus, urmează o parabolă perfectă şi cade la loc pe sol. Pe Terra, în condiţiile existenţei atmosferei, praful s-ar fi împrăştiat.

11. Poate cel mai cunoscut argument contra aselenizării este că steagul SUA, la asamblare, flutură... Deci nu este vid, ci bate vântul!

R: Bineînţeles că un steag poate flutura şi în vid. Steagul era montat în capătul unei bare, iar astronauţii, ca să îl poată fixa, roteau de această bară. Care bineînţeles rotea steagul. Mai ales că acest steag avea şi o bară orizontală deasupra, de care era prins pentru a sta vizibil; avea astfel două laturi prinse şi două libere. În urma rotaţiei, partea liberă rămasă are o mişcare oscilatorie. Mai mult, pe de o parte din cauza gravitaţiei scăzute, dar în principal din cauza lipsei atmosferei, această oscilaţie durează în timp mult mai mult decât pe Terra, neexistând frecare cu aerul. La baza acestei oscilaţii stă însă şi o defecţiune. Bara de sus trebuia să se extindă până când steagul ar fi fost perfect întins. Însă astronauţii nu au putut-o extinde complet. Acest lucru este vizibil şi pe film, bara de sus nefiind perfect orizontală. Pentru că această eroare a dus la un efect optic interesant, în fotografii arătând chiar ca un steag în vânt, astronauţii ce au ajuns pe Lună ulterior l-au lăsat cum a fost pus iniţial, deşi s-ar fi putut remedia problema. Interesant de citit despre steagul respectiv pe site-ul NASA.

12. Cineva a spus odată ca fotografiile sunt prea frumoase... Nu se puteau face numai fotografii atât de bune.

R: Au fost luate mii de fotografii şi bineînţeles că s-au ales doar cele bune. Nu şi-ar fi asumat nimeni riscul realizarii unui număr limitat de cadre în timpul unei misiuni atât de importante. De altfel, oricine când pleacă în vacanţă face sute de fotografii, dar împarte cunoscuţilor doar pe cele mai bune. Revista Scientific American a publicat o prezentare cu câteva fotografii realizate de astronauţii care au călcat pe Lună, intitulându-le: "Viziunea astronauţilor care au călcat pe Lună".

13. Radiaţiile în centurile Van Allen ar îmbolnăvi grav sau ucide pe oricine le traversează.

R: Centurile Van Allen sunt regiuni în spaţiu unde câmpul magnetic terestru ţine captive particule provenite din vântul solar. Un om NEPROTEJAT care stă în această regiune pentru un timp îndeajuns de lung va muri într-adevăr. Centurile Van Allen au fost traversate destul de repede, în aproximativ o oră, iar naveta spaţială avea protecţia sa, cea mai mare parte a acestor radiaţii oprindu-se în fuselaj. Au existat, foarte rar, şi particule care să treacă de acesta; un documentar pe Discovery arăta studierea costumelor spaţiale ce prezentau la nivel microscopic urmele trecerii acestor particule înalt energetice.

Ceea ce demostrează că nu se moare atât de usor, iar pe de altă parte că cineva a trecut de aceste centuri şi nu s-a învârtit prin deşertul Nevada...Pentru mai multe detalii urmaţi site-ul NASA şi acest articol.

14. Casetele conţinând filmarea originală din timpul misiunii Apollo 11 s-au pierdut. Oare NASA le-a sustras intenţionat?

R: Aceste casete într-adevăr nu sunt de găsit, în schimb acelaşi tip de casete din timpul misiunilor Apollo 12, 14, 15, 16 şi 17, celelalte cinci misiuni cu aselenizare şi echipaj uman, există şi sunt accesibile publicului. NASA a dat recent publicităţii copii prelucrate digital găsite în arhiva CBS şi Johnson Space Center a înregistrărilor realizate în iulie 1969, susţinând că înregistrările originale s-au pierdut. Acestea au alimentat speculaţiile potrivit cărora omul nu a ajuns pe Lună. Mai multe detalii puteţi citi pe HotNews.

15. URSS nu a reuşit aselenizarea, cu toate că s-a dovedit superioară tehnologic.

R: Se face referire la faptul că URSS a lansat primul satelit artificial, prima făptură vie pe orbită, prima întoarcere în siguranţă a unor creaturi vii, a avut primul om ajuns în spaţiu şi primul om ce a orbitat Terra, prima femeie în spaţiu, primul echipaj de trei cosmonauţi, prima ieşire în spaţiu a unui om doar în costumul de protecţie. Însă aceste succese sovietice au fost dublate la scurt timp de americani. Înainte de programul Apollo, URSS acumulase 534 ore de prezenţă umană în spaţiu, iar SUA 1.992 ore. URSS nu a testat niciodată un modul lunar.

16. Rocile aduse de pe Lună sunt identice cu cele colectate din Antarctica.

R: Analizele chimice efectuate asupra rocilor lunare arată ca acestea prezintă o compoziţie izotopică diferită şi foarte puţine elemente volatile, asemănându-se cu o mică parte din rocile descoperite în Antarctica şi despre care se crede că provin de asemenea de pe satelitul nostru natural, ejectate fiind de impacturi meteoritice. Toate aceste roci descoperite pe Pământ cântăresc mult mai puţin decât totalul celor aduse de misiunile Apollo, care ajunge la 382 kg. Mai mult, acestea au fost comparate şi cu roci colectate de misiuni automatizate sovietice.

17. Toate cele şase misiuni Apollo cu aselenizare au avut loc în timpul mandatului preşedintelui Richard Nixon şi nimeni de atunci nu s-a mai arătat interesat de ajungerea pe Lună.

R: Nimeni nu a fost interesat să fie numărul doi. Costurile ridicate ale misiunilor umane către Lună şi a explorării acesteia au fost probabil un motiv întemeiat ca nimeni să nu mai dorească să se aventureze. O bază lunară sau altă misiune complexă ar fi fost greu de susţinut pentru o singură naţiune, iar în ziua de astăzi se vede acest lucru, cele mai multe misiuni de amploare fiind sub patronatul eforturilor reunite ale mai multor state. Dacă Nixon ar fi falsificat misiunile Apollo, sovieticii ar fi fost primii care să aducă dovezile împotrivă.

Misiunea lunară japoneză SELENE (SELenological and ENgineering Explorer), cunoscută şi sub numele "Kaguya", a observat şi fotografiat locul în care a aselenizat modulul lunar al misiunii Apollo 15. Este prima oară când ceva de acest fel este detectat de o misiune ce nu a făcut parte din programul Apollo. Apollo 15 a aselenizat la 31 iulie 1971 în regiunea Marea Imbrium, având la bord pe astronauţii David Scott şi James Irwin, ce au avut activitate în afara modulului 18 ore şi jumătate. Misiunile următoare vor găsi cu siguranţă şi celelalte locuri de aselenizare.

Poate ar fi bine să apreciem la adevărata valoare realizările ştiinţei în loc să încercăm să îngropăm cu rea intenţie ceea ce oameni excepţionali au înfăptuit. Poate este şi vina noastră a tuturor că nu facem nimic pentru explorarea spaţiului şi că, deşi am ajuns acolo sus, de 40 de ani omul n-a mai călcat pe alt corp ceresc. Poate doar când şi dacă vom reuşi să transformăm mediul într-unul neprielnic vom fi nevoiţi să privim mai departe.

| relian a răspuns:

Da este adevarat, insa omul stii cumeste el trebuie sa spuna povesti, dar sa si le creada, ca vai dupa ei asta near da sperante near face curajosi. Vraja marii.Au incercat sa treaca de centura aia de radiatii dar au fost foarte aproape sa fie prajiti, asta daca nu cumva so si intinmplat, dar ei nu mai pun la socoteala. Dupa au incercat sa faca o gaura in centura aia de radiatie detonind acolo o bomba atomica, insa dupa detonare cind au masurat radiatia se pare ca acolo unde ei voiau sa faca gaura radiatiile devenise si mai puternice.Si asa sau linistit.Chestia asta cu detonarea ei au facut public si au spus, nu a venit nimeni sa zica povesti.Deci eu cred ca omul na ajuns nici unde dapai pe luna.Nu vezi ca nu putem ajunge nici pe un munte ca ne prabusim si ei vin cu povesti Luna, Marte etc.Omenirea a fost manipulata asta e ste adevarul,neau facut sa credem tot felul de povesti, ne-au facut sa ne supraestimam si nu stiu de ce. Poate au facut-o din greseala, din prostie dar deja faptul este consumat, iar noi trebuie sa revenim cu picioarele pe pamint si sao luam de la cap, dar pe cinstite canumaiasa putem da inainte.Eu te mint pe tine tu pe mine si rezolvam ce? Nimic asta rezolvam.

| GulDan explică (pentru relian):

Sintem intr-o plina campanie de dezinformare globala... Oameni cauta si argumente pro si contra.
Parerea mea ca poate el n-a ajuns dar cineva tot a facut-o altfel cum stiu ei cum e pe luna cu prafu, pietre, cratere, etc.

| GulDan explică (pentru relian):

Orcum mersi pentru toate informatiile date acum mi-am schimbat parerea despre ce credeam eu.

| Apache a răspuns (pentru relian):

1 ) Misiunea din 1969 nu a fost singura...au mai fost misiuni americane pe Luna pana in 1972 ( Apollo 17 )

2 ) Nu a mai ajuns nimeni pe luna de 40 de ani...pentru ca nu ai ce vedea acolo.
Este o roca rece, fara atmosfera, nu prezinta interes geologic si nu a mai fost luata in considerare.
Dupa 1972 s-a indreptat atentia spre satelitii lui Jupiter, Saturn, si mai ales spre Marte, loc in care incercam sa ajungem acum.

3) Google Lunar X Prize este special pentru echipe finantate privat, nu guvernamental.
Si asta inseamna ca in special sunt echipe care reprezinta universitati, centre de cercetare stintiifica private, finantatori privati...deci cu alte cuvinte echipe care nu pot sa se aproprie de costurile de cercetare si dezvoltare a unei agentii universitare.
Lucrurile merg incet pentru ca : 1 ) e destul de greu sa trimiti ceva in spatiu cand nu prea dispui de bani
4 ) E nevoie de ANI pentru a testa prototipurile de rachete, de capsule, pentru a vedea daca totul este in regula.
Totul e de la 0 si asta fara cine stie ce finantare.
Fact : Arca ( http://www.arcaspace.com/ ), adica cei care ne reprezinta pe noi sunt unii dintre favoriti.

5 ) Chestia cu radiatiile este adevarata...dar partial.
Radiatiile devin periculoase daca iesi din magnetosfera pamantului, Luna fiind aproape de Pamant *vorbind in termeni astronomici * iesi din aceasta pentru o perioada scurta de timp si efectele asupra organismului sunt minime.
Lucrurile se complica putin intr-o calatorie calatorie mai lunga.

6 ) Unde doamne iarta-ma ai scos chestia cu explozia nucleara? ...prea mult ancient aliens?

7 ) China vrea sa ajunga pe Luna, dar misunea este planificata pentru 2015, cel putin teoretic.
Si fac asta doar ca sa inchida gura americanilor...

8 ) Nu sunt singurii. Desi organizatiile guvernamentale ignora Luna, tot mai multe companii private devin interesate de ea, si mai ales de potentialul turistic al acesteia.

9 ) Cam multe greseli gramaticale...

| relian a răspuns (pentru Apache):

De unde am scos chestia cu explozia nucleara? Man daca nu prea citesti normal ca nu vine nimeni sa iti spuna.Am citit-o cindva chiar la romani dar nu mai tin minte exact unde.Acum am cautat uite pe net la americani si daca cauti si tu o sa gasesti articole balamuc. Uite un fragment dintr-un articol din america."1964 U.S atomic bomb blast in the Van Allen
Friday, 8 December 2000, 9:37 PM EST
U.S physics blunder almost ended space programs
By Richard Sale, Terrorism Correspondent

WASHINGTON (UPI) -- In 1964, a U.S atomic bomb blast in the Van Allen belts surrounding the earth almost permanently ended the U.S. space program, according to retired Gen. Ken Hannegan of the Defense Nuclear Agency. Hannegan spoke recently with United Press International.

Hannegan acknowledged that during a 1964 test for a new U.S. anti-satellite weapon system, the United States fired an atomic bomb of about 50 KT (or two and a half times the strength of the Nakasaki bomb) in the Van Allen belts -- areas of radiation and charged particles which surround the earth's upper atmosphere and which are held in place by the earth's magnetic field.
Deci u e de la romani sa spui ca au scos romanii povesti. Uite alta articol sau am copiat doarputin ca n-are rost sa pun aici pagini intregi, asta poti si tu gasi penet si sa citesti.
"— a US hydrogen bomb test 250 miles above the Pacific Ocean in 1962. The mission came about after James Van Allen confirmed the existence of radiation belts around the earth that now bear his name. As it turns out, the same day Van Allen announced his findings at a press conference, he "agreed with the military to get involved with a project to set off atomic bombs in the magnetosphere to see if they could disrupt it." According to NPR, "The plan was to send rockets hundreds of miles up, higher than the Earth's atmosphere, and then detonate nuclear weapons to see: a) If a bomb's radiation would make it harder to see what was up there (like incoming Russian missiles!); b) If an explosion would do any damage to objects nearby; c) If the Van Allen belts would move a blast down the bands to an earthly target (Moscow! for example); and — most peculiar — d) if a man-made explosion might 'alter' the natural shape of the belts." The article is accompanied by a podcast and a video with recently declassified views of the test. They also explain how the different colors of light in the sky were produced."
Deci eu vorbesc din basme sau de la radio sant.Cind spun ceva ma bazez pe ceva, acum ca aia or vorbi prostii nu e vina mea.Insa dcaca citesti articole o sa vezi citi oameni au vazut explozia, iar stirile vremii au confirmat cea fost.Si legat de greselile mele gramaticale aici se pare eram sau sintem la categoria nu mai stiu parca stiinta si bla bla, nicidecum gramatica limbii romane. Daca cumva ma vezi postind ceva pe la categoria respectiva si fac greseli atunci poti spune ce vrei.Deocamdata sint pe net scriu cum imi place, nu stau sa ma corectez, nu intocmesc acte si asa mai departe.Si stai linistit ca nu sint anafalbet am si eu acolo ceva scoala. Iara ca scriu cu i din i si nu cu I din a este ca asa vreau eu, nu-s de acord cu timpeniile scoase de oricine vine pe la guvernare si vrea si el sa schimbe cite ceva.Referitor ca se pleaca de la zero nu vad de ce, odata ce acum 40 de ani aveam tehnologia si acum ce a disparut sau cum? Dar nu are rost sa mai discutam caoricum nu ajungem nicaeri.Restu cu Marte, Jupiter ce spui tu alea sint vise si stai linistit ca stiu si eu ce si cum este.Citesc mai mereu orice revista, ziar etc, cunosc ca datorita tehnologiei ce o avem (adica no avem)o calatorie pina la Marte dureaza iar in acest timp daca ar merge un om ar muri sau; pur si simplu sar rupe in bucati cind ar ajunge acolo, datorita lipsei gravitatiei.Bafta la citit iar interes prezinta atit Luna, cit si orice asteroid asa mai mare, inclusiv planeta Marte dar nu asa de dragul dea ajunge noi acolo. Orice merge pe Marte sau pe Luna merge cu un scop bine stabilit.Omul cauta acolo resurse pentru ca odata cele de pe pamint se vor termina si va trebui sa aducem din alta parte.Nu baga nimeni bani sa ajunga pe marte sa arate el ce tare este.Asta este singurul motiv pentru care si chinezii vor sa ajunga pe Luna.Tu crezi ca pe luna nu sint resurse? Sint sinca cite.Deci pentru asta se fac aceste cercetari, se trimit sateliti si asa mai departe.Bine asta o fac tarile cu bani, ele baga banii in proiecte pe termen f lung dar cindva asta le va aduce profit f mare.Numai bine.

| Apache a răspuns (pentru relian):

La un moment dat citeam si eu o multime de astfel de teorii si relatari...dar multe din ele ajungeau sa se contrazica intre ele si pana la urma deveaneau chiar ridicole.

Nu m-ar mira ca Sua sa fi facut astfel de lucruri in anii 60, pana la urma sunt recunoscute actiunile lor din acea perioada, dar nici nu cred in amploarea anumitor teorii ale conspiratiei care devin din cei in ce mai populare...

| CamiiBăă a răspuns:

Nu e adevarat.straight face

| marianvranceanul1 a răspuns:

Nu este adevarat.Au muncit vreo 10 000 de oameni la acest proiect si s-ar fi trezit o parte dintre ei sa spuna adevarul daca nu s-ar fi ajuns pe Luna.Nici macar unul dintre acestia care au lucrat nu au declarat vreodata ca aselenizare este o farsa. Daca mergem la Area 51, acolo toti care au lucrat si sunt dispusi sa vorbeasca spun ca este ceva secret, misterios, ozn uri, extrateresti sau ceva de genul.Plus ca cei de la Mitbusters au facut niste experimente si au demonstrat ca toate lucrurile care s-au produs erau datorita legilor fizicii:steagul flutura pentru ca era implicata inertia, astronautii zgaltaind steagul.Plus ca ultima misiune a amplasat niste cristale care reflecta lumina de pe Pamant.Au fost ei cu echipa la un observator si sclipeau cristalele de pe luna.

| ElaIliesi a răspuns:

Lumea sarbatoreste deja 50 de ani de la prima aselenizare, adica de la Misiunea spatiala Apollo 11, cand americanii, primul om, primul astronat au ajuns pe luna https://cariera.ejobs.ro/cum-ajungi-astronaut/ Cred ca daca era ceva adevarat din teoriile acestea pana acum stiam sigur.

| DoctorChucky a răspuns:

straight face Astronautul Neil Armstrong, primul om care a pasit pe Luna, a murit la varsta de 82 de ani, din cauza complicatiilor aparute in urma unor operatii la inima.

Armstrong suferise ultima operatie in urma cu trei saptamani, insa inima sa nu a mai rezistat, CNN.

Neil Armstrong, operat pe cord

Astronautul american este omul care a facut primii pasi pe Luna, unde a arborat drapelul Stetelor Unite.

El s-a aflat la bordul navei spatiale Apollo 11, care a aselenizat pe data de 20 iulie 1969, in cadrul cele mai indraznete misiuni stiintifice a secolului XX.

Primele sale cuvinte, rostite dupa ce-a reusit sa puna piciorul pe suprafata Lunii, in premiera pentru intreaga umanitate, au ramas si ele in istorie: "Este un pas mic pentru om, un salt urias pentru omenire".

Neil Armstrong pe Luna, in 1969

Tanarul astronaut american

Neil Armstrong, un octogenar implinit

Primii pasi pe Luna, explicati de Neil Armstrong

La inceputul lunii august, Armstrong a fost operat pe cord, iar medicii si familia erau optimisti cu privire la sansele sale de recuperare. Deci este adevarat