| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca cine poseda un ankh, nu mai are mult de trait daca il pierde. O. O
laughing) voi credeti in asa ceva? va rog dati-mi parerea voastra si cat mai multe detalii despre acest simbol[ca si amuleta]. FUNDAA.happy

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

Vorbeşti despre crucea Ankh?
Dacă da, am una chiar acum la gât. Singurul motiv pentru care le port e că-mi plac cum arată.
Am pierdut o grămadă şi după cum îţi dai şi singur/ă seama, nu sunt moartă.
Simbolul ăsta a apărut prima dată în Egipt, simboliza imortalitatea. Apoi mi se pare că a fost adoptată de biserica creştină după care de protestanţi. Caută mai multe pe wikipedia, şi te asigur că nu-i nimic special în legătură cu simbolul. Nu mori, nu trăieşti veşnic, nu poartă noroc sau ghinion etc. Baftă!

2 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Cu puţin noroc ar putea să prindă nişte episoade pe la OTV.