| anonim_4396 a întrebat:

Am citit in multe locuri ca e mai important sa ii fi aproape unei persoane la care tii, unui prieten si sa il asculti decat sa ii dai un sfat.Cum functioneaza asta? Acea persoana chiar se simte mai bine chiar si numai daxa esti langa ea si o aprobi, daca ii intelegi suferinta? Nu are nevoie de o rezolvare? Spun asta pentru ca eu de multe ori vreau raspunsuri...sunt confuza si am nevoie de persoane care sa ma lamureasca, sa imi explice.Bineinteles ca vreau sa fiu si ascultata dar parca e important si sa mi se arate ce sa fac sa ies din impas. Voi ce credeti?

4 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Prietenii adevarati gasesc rezolvari.Nu am nevoie de compatimire am nevoie de solutii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ce vrei sa ai 10 prieteni? sau 10 poveri diferite?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca orice prieten adevarat e dispus sa ofere si sa primeasca sfaturi. faptul ca ii asculti problemele il ajuta dar totodata trebuie sa fii si cu solutii la ele chiar daca el initial refuza lucrul asta. nu ai cum sa-i intelegi suferinta doar aproband ci trecand prin experienta respectiva. rezolvarea o ai chiar in propriile maini. sa ajuti e suficient ca sa vezi ca acelei persone o sa-i fie bine stiind ca avut pe cineva alaturi. nu e nevoide de explicatii. toate le gasesti in tine in propria minte ca doar suntem fiinte rationale si cognitive. ca sa iesi din impas ajuta pe cel ce are nevoie si rezultatul lui iti va raspunde la intrebarea ta.

Răspuns utilizator avertizat