Întrebare recomandată | usuk a întrebat:

Am citit undeva ca nimic din ce visam nu este creat de noi(ca produs nou, original) si ca de fapt creierul se foloseste de anumite informatii din trecut.
Voua vi s-a intamplat sa visati ceva "nou"? ceva ce nu ati mai vazut? ceva(informatie) de care creierul vostru sa nu dispuna ca sa o refoloseasca?

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ceea ce ni se pare nou, nu este decât ceva vechi, stocat şi păstrat în subconştient (conştientul eliberându-se demult de acele informaţii).

Dacă te interesează subiectul, cred că te vor interesa şi discuţiile de aici:
http://www.tpu.ro/......-intreaga/

| RAY a răspuns:

Visele sunt produse de subconstient care se foloseste de memorie pentru a produce vise, deci da este adevarat, dar stai putin nu visezi exact ca in realitate poti zbura in vis

| Mădă0611 a răspuns:

Nimic nu e nou, sunt doar informatii inregistrate de subconstient fara a fi procesate de constient. Fara in nu exista out.

| usuk explică (pentru Mădă0611):

Fara in nu exista out:nu prea ai inteles.in decursul anilor a existat ceea ce se numeste evolutie. oamenii au incercat tot felul de lucruri pe care fie le-au imbunatatit fie le-au "inoit" creand ceva asa-zis NOU
intrebarea mea se referea de fapt la faptul:poate mintea noastra sa creeze ceva fara ca noi sa fim constienti de asta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru usuk):

Raspunsul e nu, repet, fara in nu exista out. Tot ce poti sau poate mintea ta sa creeze sunt informatii/date pe care deja le detine, doar ca foloseste n combinatii. Incearca sa iti imaginezi cum arata plantele de pe alta planeta. Tot ce poti sa faci e sa combini informatii care exista deja pentru tine.
Singura care poate crea ceva nou e natura.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu prea ai cum sa iti dai seama daca ai visat ceva nou. Informatiile care apar in vise sunt informatii stocate in subconstient, de care noi nu suntem constienti in viata de zi cu zi.

| dragos9234 a răspuns:

Nimic nu este nou!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti imaginezi ceva nou, subconstientul memoreaza si poti visa pe urma. Si asa, este destul de putin probabil, sa visezi ce ti-ai imaginat. Dar nu este imposibil. Deci, da, poti visa si lucruri noi, care nu s-au intamplat in realitate. Trebuie doar sa-ti imaginezi.

| usuk explică (pentru anonim_4396):

Mersi. dar totusi nu mi-ai raspuns la intrebare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru usuk):

Nu mi s-a intamplat. Nici nu este posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visele nu sunt decat rezultatul momentelor in care creierul,ne mai fiind "incorsetat" de constient,isi poate "face de cap". Visele au totusi legatura cu dorinte,frustrari,trairi,emotii, etc., dar nu intr-o legatura neaparat logica. Cercetatorii in neurostiinte, au dezlegat unele mecanisme, dar sunt departe de a da un verdict precis.Pana atunci, daca vrei un placebo, poti sa crezi in talmaciuitorii de vise.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Am avut odata un vis foarte psihedelic, asemanator cu ceea ce vad consumatorii de LSD. Probabil ca in momentul ala se plimbau niste substante chimice mai ciudate prin creierul meu.
Am visat un peisaj format dintr-o multime de culori care se miscau in valuri, ceva de genul: http://i128.photobucket.com/......nation.jpg

Si nu, n-am mai vazut niciodata ceva asemanator, deci se poate ca visele sa fie influentate nu numai de memorii, ci si de modificarile chimice din creier.

| Accero a răspuns:

Hey ce spui tu aici "dizolva" stiinta, amintirile ramase in subconstientul tau pot fi din acele chestii numite reancarnari. Se spune ca o fiinta moare si se reancarneaza.Sincer nu pot sa spun daca e sau nu adevarat, dar pot sa spun ca mi s-a intamplat si nu o data. Personal cred ca poate fi vorba de : Imaginatie sau poate fi ceva "spectral" de nivelul fantasticului big grin

| invicta a răspuns:

Am visat in clar locuri, oameni si intamplari cu mult timp inainte sa se intample.
Cam greu sa ma las convins de teoria vreunui scolar ca lucrurile stau altfel.

| deewskk a răspuns:

Tu visezi ce vrea creierul....de exemplu tu vezi un mos pe strada, dar nul bagi in seama, creierul tau ii da atentie fara sa-ti dai seama, si il visezi