| katykaty2 a întrebat:

Am inteles ca pe viitor nu o sa mai fie de munca pentru oameni,si vor fi,masiniile,roboti, cum o sa traiasca lumea si nu vor muri de foame toata populatia?

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

De ce să moară de foame? Revoluția industrială a început deja de 250 de ani. Tot ce facem de atunci este să proiectăm mașini tot mai bune care să ne ajute în muncă.

Roboții înlocuiesc muncile repetitive și presetate, pe care o mașină le poate face mult mai eficient decât un om. Nu înlocuiesc procesele de creație, de strategie, de organizare, de viziune, de interacțiune umană. Fac doar ceea ce sunt programați să facă.

Faptul că roboții preiau o mare parte din munca "de jos" îi va elibera (și forța în același timp) pe oameni să se dedice domeniilor care necesită mai multă gândire și mai puțină muncă fizică.

Da, oamenii care au genul de slujbe ce pot fi înlocuite de roboți, sunt în pericol să și le piardă. Dar asta nu înseamnă că nu-și pot găsi altceva. Dacă făceai ceva atât de repetitiv încât să poată fi programat într-un robot, atunci este timpul să te dedici unor activități de pe un nivel superior.

Imaginează-ți o fântână care nu are roată (presupunem că încă nu s-a inventat). Pentru a scoate o anumită cantitate de apă rapid din fântână, ai nevoie de cinci oameni care să stea pe scara și să urce găleți din mână în mână. Apoi vine unul și spune "Mi-a venit o idee! Haideți să punem un mecanism rotativ care să permită unui singur om să scoată apa din fântână la fel de repede".

Patru dintre oamenii care dădeau găleți din mână în mână își pierd slujbele și se revoltă, spunând că adăugarea roții este o idee proastă. Dar asta nu înseamnă că este o idee proastă. Este progres.

| Darkmagic a răspuns:

Nu te ingrijora baby. big grin
Cu astfel de intrebari, in viitorul mult mai apropiat decat cel al "muritului de foame", se va inchide TPU, si toata populatia va muri de plictiseala.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Nu inteleg de ce ar trebui sa se pastreze aceleasi reguli care sunt acum si se bazeaza pe bani?
Ar fi minunat pentru ca oamenii nu vor mai fi nevoiti sa munceasca pentru a putea trai. vor avea timp de ei insisi.
De ce nu ar putea oamenii sa primeasca un fel de salar fix din care sa poata duca o viata decenta + sa isi permita concedii?
iar cei care intr-adevar fac mai departe o facultate si lucreaza in domeniu sa primeasca un salar considerabil mai mare?
si gata povestea?

Ar fi un lucru revolutionar, pentru ca oamenii ar avea timp pentru ei, pentru preocuparile, hobby-urile lor, nu vor mai fi sclavii banului.

| simina001 a răspuns:

Nu o sa fie chiar asa. Masinariile astea trebuie bagate in priza ca sa functioneze, nu se baga singure si cineva trebuie sa supravegheze modul in care ele functioneaza. Nici nu cred ca un om are capacitatea sa creeze un robot atat de performant incat sa poata sa gandeasca in asa fel incat sa gestioneze anumite lucruri cum le fac oamenii. Robotii nu gandesc, ei doar "stocheaza informatii" si aleg sa rezolve o problema cu informatiile pe care le au deja.