| DracuIa a întrebat:

Am mai postat-o odata dar mi-a fost refuzata.
Chiar si atomii si subatomii ori particulele au o lege fizica, care legile fizicii au aparut dintr-o explozie? Aiurea
Ele au fost creeate la fel si matematica care sta la baza fizicii si a tuturor.
Toate lucrurile sunt facute dintr-o materie, fizica, plecand de la cea mai mica si simpla pana la cea mai complexa, chimica, atat obiecte cat si organice(biologice) sau active (electrice) care TOATE sunt unite, la fel e si in nucleu, iar viata e speciala pentru ca este o uniune atat chimica cat si activa (electrica) si pe langa asta avem pe Dumnezeu in el, fata si asemanara lui, care e Constiinta.
Matematica care e la baza tuturor lucurilor fizice complexe si vazute TOCMAI ca nu e ceva vizibil, e invizibil, e doar ceva ce mintea, constientul percepe, si pe langa asta la fel constiinta e ca matematica, e infinita si e constienta ca e infinita la fel cum e constiinta si ca matematica e infinita, si chiar si asa le folosim si nu stim cum functioneaza, asa ca in constiinta vedem si intalegem matematic si astfel logic, asa ca contiinta cum si de unde a aparut e misterul abolut, asta il definteste pe creator de creatie.
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Jay1 a răspuns:

Astfel, știința modernă ne determină să considerăm Creatorul ca fiind în afara timpului și spațiului, exact așa cum un pictor se află în afara pânzei sale.

Nașterea universului nostru a fost un spectacol cu o singură reprezentație, la care noi nu am fost prezenți.O înțelegere a primelor momente de la începutul universului necesită, de asemenea, o înțelegere a gravității cuantice: o gravitate care apare la densități enorme ale materiei și energiei, și care este imposibil de replicat.
Logica: materia nu poate fi creata din nimic (fara o interventie supra-naturala) si nu este vesnica, caci pentru inceputul prim al existentei universului fiizic este nevoie de o cauza prima, necauzata la randul ei de o alta cauza (caci altfel nu ar mai fi o prima cauza).

1 răspuns:
| Steregoi a răspuns:

Asa este.

Materia e imaterie concentrata. Legile fizice sau materiale nu existau inainte sa apara materia. Legile fizice au fost concepute in asa fel incat sa permita functionarea sistemelor fizice si a organismelor biologice vii.