| bobby_9594 a întrebat:

Am o intrebare? credeti in vise, vi se intimpla ce visati? eu aproape tot ce visez mi se intimpla, ce credeti ca se petrece? sint uimita uneori, povesteam intr-o zi visul mai multor persoane asta era pe la amiaz, iar seara visul s-a adeverit, persoanele erau de fata, am ramas toti fara explicatie.si asta nu e pentru.prima data. ce credeti ca este?

9 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Visul nu este doar o intamplare aiurea. Este mult mai mult. Senzatia de deja-vu vine din faptul ca accesezi akasha in timp ce visezi si poti vedea anumite aspecte din viitor. Mentine-ti aptitudinile, daca le pierzi e greu sa le mai scoti din starea latenta, crede-ma. Nu-ti ignora visele.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Dupa parerea mea visele sunt cam o alta perpectiva, cumva ele fac legatura dintre noi si propria persoana, insa manifestate prin constiinta si subconstient. uneori visele au o explicatie logica sau au legatura cu ceva anume ce ti-a ramas ca un fel de amintire intiparita in minte si pe care o revezi in timp prin vise, sau sunt o plasmuire a imaginatiei, care fie poate reprezenta o premonitie, fie poate fii ceva la care ne-am gandit foarte mult si care speram sa se intample: o dorinta ascunsa, un scop anume. uneori ni se intampla sa visam acelasi vis de doua sau de mai multe ori. si asta are o anumita explicatie; una dintre ele ar fi ca prin acel vis, studiindu-l si incercand sa-l intelegem reusim sa realizam ca de fapt el a fost ca un fel de semn, un avertisment daca vrei pentru ceva ce urmeaza sa se intample, de aceea s-a si repetat pentru a ne atrage atentia. in acest caz nu putem stii daca visul este dat de propria noastra gandire sau de o forta din afara. o alta explicatie ar fi ca visul reflecta ceva ce s-a intamplat, sau o dorinta arzatoare, pe care doresti sa o revezi macar in imaginatia ta, ceea ce-ti impui subconstientului, care repeta actiunea. uneori visele ni le contruim singuri, insa alte ori ele sunt propagate din situatii mai vechi, din trecut, poate chiar amintiri vagi, sau pot veni de la alte forte. de asemenea persoanele pe care le visam ne pot reprezenta chiar pe noi insine insa in diferite ipostaze pe care ni le inchipuim. cat despre dejavu, stiam ca este un fenomen in care la un moment dat te aflii intr-un anumit loc pe care nu l-ai mai vazut niciodata, sau ai un dialog cu o persoana cunoscuta pe care nu l-ai mai avut niciodata, ai senzatia ca totusi aceste lucruri ti s-au mai intamplat, l-ai mai vazut candva. unii oameni, care cred in reincarnare, spun ca acest dejavu se produce datorita multor vieti pe care le-am trait inainte pe pamant. insa cum noi nu avem acest obicei, probabil ca explicatia sta intr-un alt mister.
PS.: uneori poti visa momente din viata unui membru al familiei tale, sau acelasi vis al persoanei respective si in acelasi timp. aceste lucruri sunt normale si candva probabil ca tuturor ni se vor intampla. happy kiss

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Dumnezeu tia soptit in vis ce avea sa se intimple.)

| deeeeeebora a răspuns:

Poate ti le da Dumnezeu sau alte spirite...

| Enigmă a răspuns:

Este doar un dejavu.
Mi se intampla foarte des, si pare ca ai visat acele lucruri, dar doar pare.
Insa daca tu crezi ca ai un dar special, incearca sa il valorifici.

Bafta! :]

| Nicolelenaa a răspuns:

Eu una cred.
Stai sa iti povestesc o intamplare.
Acum un an mi-a murit pisicul la care am tinut extrem de mult.
Exact in noaptea in care se implinea un an am avut un vis ciudat.
In vis mi se arata o fiinta extraordinara, un inger care imi zicea ca a vazut cat de mult am suferit si ca mi-l va aduce inapoi pe pisic dar cu alt chip.
In vis mi l-a dat sa il iau in brate si mi-a zis ca e ultima data cand il voi vedea aratand asa.
A doua zi, cand am iesit afara dimineata, am vazut un pisic care s-a apropiat de mine si a inceput sa se mangaie de picioarele mele si l-am luat acasa. happy
Unele vise chiar se pot adeveri.

| DanuTzCarbon a răspuns:

Adevaratele vise sunt cele care se realizeaza cu mana ta. Ce ai patit tu acolo a fost DejaVu. Depinde daca te gandesti la ceva evident se realizeaza cum ar fi visez ca maine merg la scoala happy asa este deci ceva evident normal dar asa nu este DejaVu.

| raluioana a răspuns:

Asta mi se intampla si mie.am niste vise care apoi se adeveresc. e foarte misto.

| Dalia_1769 a răspuns:

Un dejavu poate mi se intimpla si mie des