| Florin085 a întrebat:

Am o intrebare la logica : "Dece e pamantul rotund", si nu stiu ce sa spun.
Am nevoie de un raspuns repede daca se poate

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Am mai zis
Din cauza miscarii sale de rotatie si frecarii cu aerul pamantul este bombat la ecuator si usor turtit la poli, deci nu este perfect rotund.
Din ce cauza este rotund? Pai daca invarti mingea pe deget toata forta rotirii ajunge pe "ecuatorul" mingii iar la pamant sunt forte mari care cu timpul au modelat pamantul, deci nu se poate ca pamantul sa fie patrat sau sa aiba alta forma decat rotunda dar usor bombat la ecuator si turtit la poli.

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Pentru ca cercul este figura perfecta in Univers.Totul, de la steaua pe care noi o desenam in colturi, dar rotunda este ea, la atom, totul. deci, are aceeasi calitate :aceea de a avea un centru fata de care toate punctele aflate pe circumferinta sunt la egala distanta el. Miscarea insasi pare a fi determinat o astfel de forma care nu se impiedica prin nimic si de nimic in permanenta-i curgere:rotatia. Cercul simbolizeza perfectiunea tainica a punctului primordial despre care ne spun fizicienii ca ar fi la originea fenomenului Big-Bang, marea explozie care a dat nastere UNIversului. Miscarea circulara pe care o efectueaza toate astrele, fie in jurul lor fie in jurul unor altele, mai puternice, mai mari, este perfecta, fara inceput si sfarsit de aceea cercul poate simboliza timpul si, ma gandesc uneori, si existentele omenesti si vesnica lor trecere pe Pamant. Poate mitul eternei reintoarceri despre care ne vorbesc filosofii, e si o caracteristica eterna a vietii.Si daca rotundul, cercul are atatea insusiri care-i ofera perfectiune, nu e de mirare ca si planeta noastra e modelata in acest fel.Fie si numai pentru a respecta legile eterne imprimate intregului Univers, Pamantul nu putea fi decat rotund.Cu acea usoara turtire la poli despre care ne vorbesc geografii, datorata miscarii de rotatie.

| NoKidding a răspuns:

Ca sa nu se piteasca extraterestrii dupa colthappy

| Crisu_7532 a răspuns:

Dannyjj are dreptate. pamantul nu este rotund, are forma elipsoidala din cauza vitezei de rotatie atat in jurul soarelui, cat si in jurul propriei axe. Ai observat vreodata, la fotbal, ca atunci cand lovesti mingea cu putere, capata o forma usor alungita si turtita? tocmai din cauza vitezei de deplasare si rotatie happy