| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care se pricep la stiinta bine de la astronomie pana la nivel celular, atomic.
Vreau sa vizionati urmatorul video de 2 MINUTE si sa-mi spuneti ce apare in ultima parte imediat dupa protonii si neutronii din nucleul atomului.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Si aici ai despre quarc
http://ro.wikipedia.org/wiki/Quarc

6 răspunsuri:
| Terente20 a răspuns:

Cea mai mica particula este electronul si quarcul(sau quark), intre cele doua nu stiu care-i mai mica pentru ca-s particule fundamentale si nu se cunoaste marimea lor.
dragut filmulet, apropo.

| Inferno a răspuns:

Apar quarcurile ce alcatuiesc neutronii si protonii, care interactioneaza intre ele prin schimb de gluoni.(linia ondulata dintre quarcuri)

| Hombre a răspuns:

Interesant filmulet. Fruza aceea din iarba este chiar in curtea interioara la GOOGLE.
http://www.panoramio.com/photo/37430240?source=wapi&referrer=kh.google.com

| RAY a răspuns:

Care compun lumea cuantica