| SingleForOne a întrebat:

Am o prietenă care este feministă și susține că femeile au o toleranță mult mai mare la durere decât bărbații, ea studiază și neuroștiințe, chestii legate de dureri...

De asemenea, îi spuneam că bărbații merg în sălbăticie și în război, rănindu-se cu adevărat, cum ar fi să le treacă sulițe, săgeți, săbii sau Dumnezeu știe ce prin corpul lor, de sute de mii de ani.

Dar nu i-a convenit, a început să facă urât, spunând: „du-te și studiază cum funcționează durerea, nervii, publică o lucrare ca un adevărat om de știință, apoi revino să-ți spui părerile!"

Ce crezi?
Vreun sfat?
Cum să o calmez?

23 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Femeia poartă povara casei, iar bărbatul o poartă pe ea în inimă. Așa a avut grijă natura ca balanța să fie echilibrată. happy

| mihai69 a răspuns:

Spune-i bancul asta:
===
O lovitură la koaie e mai dureroasă ca o naștere; dovada? N-am auzit niciun bărbat să spună că ar mai vrea un șut acolo, dar îs destule femei care mai vor încă un copil...

| Drimmero a răspuns:

Femeile nasc si cu asta am zis tot. Durerile nasterii reprezinta echivalentul ruperii mai multor oase din corp sau ceva de genul. Sa nu ma zic ca au dureri menstruale ani de zile care se manifesta lunar, menstruatie care le da peste cap. Bucura-te ca te-a nascut barbat, natura a fost ceva mai blanda cu noi.

| dullcat a răspuns:

Prietena ta are dreptate.Studiile alea nu sunt aparute de ieri pe azi.

Am aflat si eu recent ca durerile simtite de femei in perioada menstruatiei sunt asemanatoare cu cele simtite la un atac de inima, insa femeile nu au de unde sti ca e atac, doarece mereu li s-a spus ca durerea e normala.Si automat nu vor sti cand durerea devine anormala, mai ales ca medicii, daca sunt barbati, habar nu au, nu experimenteaza asa ceva. De edometrioza nici nu mai vorbim, succes sa gasesti pe cineva care te crede cand le spui ca resimti dureri din iad, mult mai puternice decat ce e normal.

Apoi, in razboi nu alegi sa te duci tu, asa cum nici femeile nu aleg sa sangereze o data pe luna sau sa simta durerea echivalenta cu zdrobirea mai multor oase simultan din timpul nasterii. In salbaticie te duci sa te lupti cu ursii, sau faci parte din tribul ala canibal care traieste cu cateva secole in urma fata de noi? Daca raspunsul e nu, argumentele tale sunt invalide.

| relian a răspuns:

Cum sa o calmezi? Spune-i ca ea nu e hermafrodita laughing sau cand barbat cand femeie sa poata compara.

Vad toti dau raspunsuri luate de pe net, ce zic altii si asa mai departe.
Dar care este adevarul? Personal nu cred ca este cum spune mare om de stiinta laughing studiaza ea, ce studiaza? Nu ai cum masura, eventual poti doara sa compari, iar eu din cate am observat, vorbim aici de observatii reale nu ce scriu unia in cartri, deci din observatii femeia este mai sensibila la dureri, barbatu e mai rezistent, trece mai usor peste dureri.

Vad cineva spune, vai barbatu are testosteron si bla bla ii fac mai putewrnici, pai exact asa este, daca te face mai puternicm, este si normal ca suporti o durere mai bine laughing dar ea spune invers.

Cum am spus observa, spune-i respectivei mare om de stiinta sa va loviti, ori sa va loveasca cineva cu aceiasi intensitate.

Femeia daca nitel o atingi deja s-a rupt pamintu laughing

Stie toata lumea, care e aia toata lumea? Daca scrie intr-o carte ceva, aia nu inseamna ca poate fi si adevarat, cel mai bun este atuynci cand poti tu sa observi real, iar daca observatia ta este alta decat ce scrie in carti, atunci pui cartile alea la cos laughing adica la gunoi.

Care este adevarul? Barbatii is mai rezistenti, dar depinde in mare de fiecare persoana, dar de regula barbatu tolereaza mai bine durerea chiar daca cei care au scfris in carti, nu au cum dovedi.

Intreba pe individa cum functioneaza durerea, nervii si sa iti spuna daca cumva femeile au alti nervi decat barbatii.
O intrevbi asa usor sa iti explice, dar sa pricepi, pun pariu ca habar nu are cei aia durerea sau cum apare, de ce, e pe dinafara, doara citeaza din carti pe alti papagali, asa cum fac si cei care au raspuns pe aici.

Faptul ca scrie intr-o carte ceva, chestii care is banuite, aia nu arata nimic.
Cum am spus lovitiva cumva si sa spuna ea cum tolereaza.La femei durerea nu doara ce se simte mai rau, dar si efectele is mai nasoale ca la barbati, se face ditai vinataia, se imflameazza etc orice lovitura cit de mica.

Nu inteleg de ce majoritatea iau de bin ce scrie cineva intr-o carte cand stiu pe propria piele cum sta treaba.

| relian a răspuns:

Hai ca miadusei aminte de ceva. Cred ca toate lumea a auzit zicale, esti barbat si te lovesti, incepi sa te plingi, iar cei din jur, inclusiv femei batrine, femei de toate virstele iti zic, " vai te plingi ca o femeiel te plingi ca o muiere".

Nu stiu daca prietena ta auzi astfel de zicale, dar poti sa-i spui. Acestea zicale sunt chestii observate dea lungul timpului, dea lungul istoriei, mii de ani de observatii.

Asa ca cei care au scris in carti ce au scris cine stie ce soarece de camara o fi fost, ori de asta feminist, o bagat si ei dupa cum li se cinta.
Sa nu creada oamenii ca totdeauna ce scrie in carti este si adevarat, uneori se scriu carti dupa cum le cinta sefii.

Observatii poate face oricine, chiar si acu cu COVID asta s-a vazut ce balamuc, cit mint unia, ce voiau unia sa faca, a fost magarie pe fata, sa incercat sa se ingenuncheze omul, dar na prea mers, asa ca sor linistit, cel putin deocamdata.
Ce or sa scrie careva in carti viitoare? Or sa scrie ce le vor dicta sefii sa scrie, cei care studiaza, sau cei care se fac ca studiaza, iau bani pentru ce fac, asa ca odata ces platiti vor scrie ce vor aia care platesc.

Sau dus vremurile cand se faceau cercetari individuale, cand oamenii erau pasionati, cand faceau chestii din pasiune, singuri, cand nu erau platiti pentru acele chestii.
In ziua de azi banu vorbeste, individual ce poti face este sa vii cu ceva doara bun, ceva clar ce pot vedea toti, doar asa poti fi crezut, dar si asa tot greu.

Deci zicalele alea is rezultatul a mii de ani de observatii, majoritatea is adevarate.

| Freya1 a răspuns:

Nu mai are rost sa repet ce au spus și ceilalți, ca e clar.
Dar oricum, nu înseamnă feminism ce a spus ea.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Are dreptate. E dovedit științific. Ce legătură are sulița de război cu felul în care percepe fiecare gen durerea? Și ce creaturi sunt femeile în ochii tăi de nu pot avea nicio calitate fără feminism? laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns:

În Biblie găsim scris când un prooroc descrie vaiurile prin care o să treacă poporul Israel că fiind asemănătoare cu cele ale unui bărbat care naște.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Sunt de acord cu ea.
Căți bărbați rezistă intr-o relație unde sunt bătuți măr, cresc copii și incearcă să-i și educe în timp ce gătesc măncărică gustoasă animalului? Asta fără să adaug nașterea.

| Yparisa a răspuns:

Are dreptate.

Nu are nicio legatura feminismul cu stiința, faptul că avem toleranță mai mare la durere it's just a fact.

Tu, ca bărbat, habar nu ai cum e să mergi cu dureri premenstruale la școală și muncă, lună de lună, nu o să știi în viața ta ce sunt durerile nașterii, lasă mersul la război că e un argument ilogic, nu o să prinzi așa ceva și pe majoritatea vă pune la pat o răceală.

Vezi că pe internet sunt bărbați care testează aparate care simulează durerile menstruale ș majoritatea se pun în poziția fetală de la treapta 3 din 10, care nici măcar nu e durere, e o jenă tolerabilă, o crampă obișnuită.

Dacă bărbații ar avea durerile noastre și-ar băga 10 zile concediu lunar, voi nu realizați că viața noastră continuă la fel orice ne-ar durea, foarte multe avem endometrioză și nu ne trădează nimic happy

Femeile au toleranță mai mare și termică, dacă ai fi făcut vreodată un duș cu o femeie ai fi știut.

Și de emoțional nu mai zic.

| Sekim a răspuns (pentru Yparisa):

Sa spunem că ai avut un punct de vedere până în momentul în care ai spus,, și de emoțional nu mai zic ", aici ai greșit total. Și pe lângă chestia asta, tu discuți despre durerile menstruale și durerile nașterii și spui că bărbații nu rezista. Nu ți se pare ironic sa spui că femeile rezista la mai multă durere biologic și apoi să oferi ca exemplu că dacă un bărbat încearcă durerile nașterii cu un simulator nu rezista? Modul în care te ai exprimat mă dezgusta. Nu vad comentarii imparțiale care să explice științific și frumos, vad doar oameni care de ataca.

| Yparisa a răspuns (pentru Sekim):

"Nu ți se pare ironic sa spui că femeile rezista la mai multă durere biologic și apoi să oferi ca exemplu că dacă un bărbat încearcă durerile nașterii cu un simulator nu rezista?"

Sunt niste plasturi, se pun in zona abdominala, simuleaza durere. Il pui pe o femeie si zice ca e un fleac. Barbatii tresar, se indoaie, transpira cand nu ajung nici la treapta 5 care se apropie de ce se simt femeile in general fara sa schiteze un gest. Nu stiu ce o fi in capul tau cand scrii, dar face sens doar acolo, nu si pus in cuvinte. Sau crezi ca interzice cineva femeilor sa testeze plasturi? Cum crezi ca i-au inventat fara feedback-ul femeilor?

Te simti atacat si dezgustat pentru ca esti un baietel sensibil, mie nu-mi provoci niciun sentiment sau senzatie, esti un avatar.

As putea sa iti dau 100 de exemple de situatii in care emotional sunteti praf, inclusiv comentariul tau, dar nu cred ca intelegi mare lucru oricum.

| Sekim a răspuns (pentru Yparisa):

Eu cred că ți ai demonstrat inteligenta strict prin faptul că nu ai înțeles mesajul meu. Nu o sa stau să mă contrazic cu tine pentru că atât poți, dar o sa spun asta : recent am văzut un congres din SUA în care bărbatul spune :,, Sorry, my wife just died, but we gotta continue so let s start. ", congres in care a stat peste 30 min fara sa schițeze vreun sentiment. Așa sunt bărbații când vine vorba de partea emoțională, sa negi asta e nebunie ( caută statistica barbati-femei care merg la psiholog, asta asa, off topicwinking ). Și așa, pentru cultura ta și logică ta "avansata", daca femeile rezista la mai multă durere ca fapt biologic, la ce dai exemplu ca bărbații nu rezista la ceea ce rezista ele? Nici măcar nu are legătură cu plasturii despre care vorbești. Daca lovești un bărbat și o femeie cu un ciocan in mana, logic că femeia va rezista mai bine, biologia spune asta.

| Yparisa a răspuns (pentru Sekim):

"Daca lovești un bărbat și o femeie cu un ciocan in mana, logic că femeia va rezista mai bine, biologia spune asta."
Exact happy la orice procedura medicala femeile primesc mai putine calmante decat barbatii, dar de unde sa stii tu asa ceva, copil copac neiesit in lume?

Vrei sa-mi demonstrezi ca barbatii sunt psihopati? Mare serviciu ii faci genului tau.

Barbatii nu merg la psiholog de lene, prefera sa se sinucida. Ia du-te si citeste statistica despre asta, nu doar ce iti convine. Mersul la psiholog e un gest responsabil, plecatul cu mana in fund la cea mai mica dificultate aparuta intr-o casnicie nu e. Vezi ca ai si acolo niste statistici, dar zic sa nu le citesti ca nu o sa iti placa. Sunteti emotional praf si pulbere, doar ca sunteti neasumati si va ascundeti ca sobolanii. Pline stirile de crime "pasionale", plin internetul de grupuri de hate create de tipi care au fost respinsi de o fata in liceu si tu vii cu boolsheetu asta la mine, nu ti-e rusine sa fii asa rupt de lume? Gelozia si furia sunt emotii si va domina la greu. Comiteti cele mai multe crime de orice fel si vii si imi zici tu ce aspect pozitiv e ca barbatii merg mai rar la psiholog si sunt mai iresponsabili.
Nu-mi scrie romane ca m-am lamurit cu tine. Mai ca la prosti de atat nu pot sa explic. Sa fii sanatos.

P.S: Vrei sa imi arati ca barbatii sunt tari, atat de tari si stoici incat vii si imi zici ce sentimente extreme ti-a starnit un comentariu meu rolling on the floor)))
Well, mie inca imi esti indiferent.
Sper ca nu ai mai mult de 14 ani.

| Sekim a răspuns (pentru Yparisa):

1. „ La orice procedura medicala femeile primesc mai putine calmante decat barbatii, dar de unde sa stii tu asa ceva, copil copac neiesit in lume? ". Daca femeile biologic rezista la mai multa durere, nu e absolut logic ca ele sa nu necesite atata calmant cat necesita barbatii? Esti efectiv ilogica, sa nu spun altcumva.
2. „ Barbatii nu merg la psiholog de lene, prefera sa se sinucida ". Ma faci sa rad ironic cand citesc ceea ce spui. Tu cred ca consideri ca barbatii care se sinucid asa cum spui tu se sinucid pentru ca s au zgariat la unghie sau ca au fost barfiti de x si y. „ Mersul la psiholog e un gest responsabil, plecatul cu mana in fund la cea mai mica dificultae aparuta intr o casnicie nu e ". Ai vrut tu sa te scoti incercand sa generalizezi, desi si daca generalizai nu are nicio treaba cu ceea ce discutam. Totusi, ai dat cel mai prost exemplu din lume. Daca arunc un ochi pe YouTube la trial urile din SUA in cazuri in care se cer teste de paternitate, in 90% din cazuri barbatul nu e tatal si chiar si stiind asta si a crescut copilul. Barbatii lucreaza in cele mai grele conditii si nu se plang, se duc pe santiere si in cine stie ce locuri fara sa se planga. Daca chiar vrei sa generalizam, nu veni tu sa sustii femeile care stau la birou si isi fac unghiutele si machiajul inainte de munca si dupa 8 ore nu mai pot. Crezi ca doar barbatii fac crime? Stai linistita si cauta statistica si la femei sa vezi ce ne spune.
3. Cred ca iti dai mai multa importanta decat meriti. Faptul ca tu esti o femeie de 2 bani nu ma afecteaza cu nimic, nu esti nici prima nici ultima. Diferenta intre mine si tine e ca eu pot sa accept argumentele adevarate pe cand tu o dai in crime si spui ca „ barbatii nu merg la psiholog de lene ", efectiv nu are rost sa continui conversatia cand vad asa ceva. Dar hei, asta fac femeile! Mint si se pupa in fund de fiecare data, sursa : fiecare sectiune de comentarii de pe retelele sociale si nu numai. Dar nu iti fa griji, sunt fete cu caracter si inteligente care compenseaza si pentru tinewinking ( Valabil la general si pentru barbati, nu exista perfectiune nicaieri ).

| Yparisa a răspuns (pentru Sekim):

Suferi de analfabetism functional si-mi pierzi timpul.

| oSalamadra a răspuns (pentru Sekim):

1 Pai asta a zis si ea, de ce e ilogica
2 De ce te tot raportezi la SUA noi traim in Romania si aici majoritatea tatilor sunt absenti sau alcoolici
3 Citeste ca despre tot ce a zis exista studii
mamei inainte sa i se zica ca are lupus i s-a zis sa se pregateasca emotional ca poate o sa o paraseasca sotul ATAT de frecvent se intampla asta incat au avertizat-o
E o generalizare pornita de la ceva foarte real care se intampla des

De ce nu merg barbatii la psiholog? Nici la medic in general nu merg si e una djn cauzele din care se spune ca mor mai repede. De ce? La medic nu ai stigma ca sa zici ca asta e cauza si daca pur si simplu nu le pasa e tot lenee
Am prieteni care nu si-au facut analizzele de la varsta de 12 ani si au 30 imediat, ei nu si-au luat un sange in atatia ani, de ce? Frica? Daca viata ta e guvernata de frica unde e stoicismul? Am un prieten cu maselele praf care a zis ca prefera sa moara decat sa mearga la dentist

| Sekim a răspuns (pentru oSalamadra):

1. Nu poți folosi ca argument o chestie permanent valida. Bărbații nu au ales ei sa se nască mai puțin rezistenți la durere. Sa folosești asta ca argument e ilogic. E ca și cum cineva spune că ești urat pentru că ai pistrui și apoi spune că el e superior că nu are pistrui.
2. Nu cred că nici eu și nici ea am spus că vorbim despre Romania, ci despre bărbați și femei in general. Nu cred că femeile din Romania sunt superioare în a rezista la durere celor din afara țării noastre ca sa vorbim doar despre Romania. Și pe lângă asta, folosesc exemplu SUA pentru că e foarte ușor să găsești pe YouTube exemplele pe care le am oferit. Cum am spus, in fata judecătorului in SUA se face un test de paternitate și verdictul este televizat.
3. Cred că chestia cu,, sa te părăsească soțul " nu se rezuma doar la bărbații fiind animale care părăsesc familii. Fiecare om are viața lui, viața care îi influențează în mod direct deciziile. Cu siguranță că există oameni de nimic atât bărbați, cât și femei însă daca facem o generalizare și statistic stam asa : cand un cuplu se desparte și baga divorț, femeia ia 50% din bunurile soțului chiar daca ea nu a adus un beneficiu acolo, lucru deloc corect fata de bărbat pentru că și așa, după moartea bărbatului lucrurile ar ajunge in totalitate ei sau copilului ( și cel mai bine ar fi să ajungă copilului ). Apoi, după acest divorț în care femeia ia tot, vine disputa și procesul în care se decide la cine să rămână copilul. Știai că în lume doar in 20% din cazuri bărbații câștigă custodia? Și nu e doar o chestie bazată pe : mama și a dat mai mult interes și tatăl era un bețiv care nu își iubea copilul. Cunosc 5 cazuri în care doar tatăl își dădea interesul și femeile din aceste cazuri erau chiar de ultimă speță și ghici ce, nu a câștigat bărbatul în niciunul din aceste cazuri.
Cat despre prietenii tai, nu am idee despre ce vorbești. Ai dat exemple rare, exemple pe care și eu ți le pot oferi despre unele femei dar nu au nicio valoare.
In schimb pot sa spun asta. Daca bărbații nu merg la psiholog, e pentru ca bărbații nu cresc ca femeile. Fetele primesc iubire și susținere de la toata lumea pe aproape tot parcursul vieții, bărbații nu. Un bărbat nu aude cuvintele :,, ești frumos ",,, mult noroc",,, te iubesc " etc. decât de la părinți în mare parte. Nu crezi ca daca trăiești o viață în care nu te susține nimeni să dezvolți o parte a ta in care lupți singur? Bărbații nu merg la psiholog pentru ca prefera să lupte singuri și în peste 80% din cazuri eu zic că reușesc. Și cum a dat ea exemplu de oligofren că bărbații prefera sa se sinucidă, e dezgustător sa asculți așa ceva. Cunosc caz în care bărbatul lucra în străinătate de ani de zile zilnic cate 15 ore doar să își întrețină familia, ca soția sa poată să stea acasă și să aibă grijă de copii. Mi a spus că ajunsese în cele mai rele momente dar a continuat pentru că nu avea de ales. Cum i-am spus și ei dar nu ai cu cine, daca chiar ajung bărbații în punctul de a se sinucide, înseamnă că nu e ceva chiar atât de banal. Și acum te întreb pe tine, cum se ducea omul asta la medic daca nu avea timp nici sa respire? Nu se ducea. Ai dat exemple de oameni imbecili acolo, am spus asta și mai sus, exemple de cazuri speciale, dar nu cazuri în care au o scuză, cazuri de prostie acuta.

| oSalamadra a răspuns (pentru Sekim):

"cand un cuplu se desparte și baga divorț, femeia ia 50% din bunurile soțului chiar daca ea nu a adus un beneficiu acolo
Fals. Esti prost informat, dar asa e cand te intereseaza mai mult de sua decat legile din tara ta rolling on the floor
Dar hai sa zicem ca e cum zici tu: in primul rand femeia daca alege sa stea acasa si sa iti creasca copilul lucreaza 24/24 si isi risca viitorul si renunta la multe pentru familia ei, ar trebui sa aiba tot dreptul la acel 50% ca ea a tinut bunurile "in viata" dar cred ca esti copil si nu intelegi ca a tine o casa locuita curata e munca.

"Cunosc 5 cazuri în care doar tatăl își dădea interesul și femeile din aceste cazuri erau chiar de ultimă speță și ghici ce, nu a câștigat bărbatul în niciunul din aceste cazuri."
Singuri v-ati construit reputatia asta prin durerea generala in poooala pe care ati afisat-o fata de copii
Dar sa revenim la ROMANIA lasa SUA ca acolo nu se bea ca la noi
Eu din cercul meu de prieteni suntem 11 persoane, eu si inca una avem tata, restul toti sunt parasiti, si nu stau chiar la tara unde toti beau

"Bărbații nu merg la psiholog pentru ca prefera să lupte singuri și în peste 80% din cazuri eu zic că reușesc"
Da, de aia se joaca la pacanele la nivelul asta, de aia suntem primii la comsum de alcool, de aia avem atatea cazuri de violenta domestica, de aia suntem campioni la crime, de aia va sinucideti pe capete de bine ce sunteti rolling on the floor

Prea multe tampenii gramada nu mai stau sa le iau pe rand, lasa sua si uita-te in jurul tauinvata legile din tara ta nu texte de inceli

| oSalamadra a răspuns:

N-ai cum sa o calmezi si eu as turba sa am prieteni asa prosti.
Femeile simt mai multa durere decat barbatii si au capatat rezistenta la asta, plus estrogenul ajuta sa atenueze durerea barbatii nu au mult estrogen, au mult testosteron care ii fac mai agresivi mai ales cand simt disconfort
Nu e ceva nou si feminist
si bunica-miu stie asta si are 92 de ani
nu degeaba femeile traiesc mai mult desi trec prin mai multe decat barbatii, sunt mai rezistente la stres si la boli

| AdiC0man98 a răspuns:

Are dreptate. Stie toata lumea mai putin tu ca femeile au toleranta mai mare la durere.

| ioanarosuuuu2005 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti zic prietene, dar prietena ta are dreptate. Este dovedit stiintific ca femeile au toleranta mai mare la durere. Un barbat ar muri in durerile nasterii, pe cand femeile pot duce o nastere pana la capat. Nasterea de altfel are cel mai mare nivel de durere care exista. Eu zic doar sa ii spui ca ai fost neinformat si nu ai vrut sa o calci pe nervi si treceti mai departe