| sabrin a întrebat:

Am o problema de matematica clasa a 7-a va rog ajutor dau funda celui care mi-o face
Fie AB un diamentru intru-un cerc de centru 0 su raza R=27cm.Prin B se contruieste o tangenta la cerc si pri A 0 secanta. Cele doua drepte se intersecteaza in P.Stiind ca OP=45cm, calculati aria si perimetrul triungihiului PAB!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Judeca si tu putin:intr-un triunghi dreptunghi(OBP) cunosti:ipotenuza (OP) si o catete (OB), deci poti afla cateta BP. In contiuare:in triunghiul dreptunghi ABP cunosti cele 2 catete deci poti afla ipotenuza si aria.Succes!