| elasexygagica a întrebat:

Am o vecina la doua case distanta, este foarte saraca, abia daca isi permite o ciocolata, ma inteleg bine cu ea, i-am mai luat si eu ciocolata si mama ii mai cumpara uneori hainute frumoase, mama si mama ei sunt prietene, e o fata foarte de treaba. Astazi so intamplat o mare nenorocirecrying tatal ei s-a spanzuratsad. Aveau probleme financiare uriase, iar fata e in clasa a-8-a si nu are bani sa cumpere rochie de banchet si fata nu se duce la abnchet fara rochie frumoasa, tatal ei nesuportant suferinta fetei cauzata de lipsa baniilor s-a spanzuratcrying. si acum din cauza lipsei baniilor o ramas fara tatasad. Acum ma adresez "desteptiilor"care zic ca banii nu aduc fericirea, acei "destepti"pe care eu nu ii suport angry, daca fata avea bani isi putea lua rochita si toata lumea era foarte fericita, tot timpu vezi copii saraci invidiindui pe aia bogati. Daca banii nu sunt importanti ci familia atunci dc parintii tot cauta solutii ca sa aiba mai multi bani, cer mariri de salariu, cauta loc de munca mai bine platit chiar daca nu e ceva ce ii atrage? e fericire daca vezi fata dezamagita a copilasului tausad care sufera ca nu isi poate permite o inghetata? asta e fericire? Voi astia care ziceti ca banii nu aduc fericirea mai bine tinetiva gura ca numa imputiti aerul phbbbbt. eu una ii multumesc lui dumnezeu ca mi-a dat barinti f bogatilove struck. chiar imi pare rau pentru fatacryingo fata asa de buna sa aiba parte de asa cevasad
Sa va aud acum "desteptiilor" angry

Răspuns Câştigător
| IDaniel a răspuns:

Da la ce vatrebe banket sa va poarte dracu pe toti pe acolo

29 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Ai dreptate, Ely. Dacă tot ai părinţi bogaţi, cumpără-i rochiţă de banchet prietenei happy.

| alex_9903 a răspuns:

Domnisoara, daca crezi ca fericirea se masoara in ciocolata, inghetata sau rochii frumoase pentru banchet, atunci ai o problema. ar trebui sa intelegi ca un om bogat nu e acela care are de toate, ci acela caruia nu ii lipseste nimic... cand o sa intelegi fraza asta, o sa descoperi adevarata fericire...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot e o neintelegere la tine.Dorinta de bani e un flagel care a cuprins majoritatea lumii.Deci in sensul asta spun ca lumea "e bolnava". Cind apare unul sanatos care spune ca banii nu aduc fericirea inseamna ca omul a invins boala dar cei bolnavi sint multi si e normal ca nu vor accepta.E ca si cind ai introduce intr-un ospiciu cu 1000 de bolnavi mintal pe unul sanatos.E normal ca toti vor ride de el ca fiind singurul nebun.Ca sa intelegi mai bine iti dau de ales intre a nu face sex toata viata si a avea bani.Ce vei alege?

| elasexygagica explică:

Erotique, sa stii ca am hotarat cu mama ca ii cumparam si rochita si pantofi si o ducem si la coafor love struck si la manichiura+pedichiura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant destept.nu stau de vorba cu oricine. daca avea bani si rochita dar un tata betiv si scandalagiu, era fericita? insuportabilo si putin ganditoareo? si daca a avut un tata las care in loc sa lupte sa o ajute s-a spanzurat? cine e de vina? tu ca esti bogata? sau eu care spun ca banii chiar nu aduc fericirea? si daca pentru tine fericirea inseamna bani, sa dea Dumnezeu sa-i ai mereu.eu nu vreau bani ci sanatate.stii cati bogati sant bolnavi de cancer sau de alte boli periculoase? sant fericiti? i-ai intrebat? hai da-mi raspuns iubitoare-o de arginti,daca ii iei o rochie de banchet respectivei,este mai importanta decat un blid de mancare pentru o batrana care nu a mancat de doua zile? ii multumesti lui Dumnezeu pentru ca ai parinti bogati? l-ai rugat sa ajute si pe cei mai putin bogati? sau in belsugul in care traiesti ai uitat de restul si vii cu un exemplu doar pe care-l cunosti? te-ai intrebat vreodata daca fetita cu chibriturile chiar exista? care e dintre toate? nu ne suporti? iaca noi te sup[ortam, pe tine care esti bogata.dar de unde? ca eu muncesc cinstit, castig exact cat sa traim 5 persoane, si santem fericiti.tu esti fericita? eu sant fiindca am multe motive.tu fiindca doar ai bani? sau ca parintii tai au? dar tu vei avea? mereu? desteapt-o?

| vera_5828 a răspuns:

Banii n-aduc fericirea ci numarul lor. Din pacate asta-i omenirea. Cei care au bani si sunt "nefericiti" ar putea sa-i imparta cu saracii, lucru pe care n-o sa-l faca niciodata. Banii aduc fericirea pentru ca cu ei iti poti cumpara tot ce doresti, si in acest nefericit caz doar o rochie de banchet. Pai gandindu-ne altfel daca n-ai bani nai casa, de mancare haine etc.Chiar daca nu sunt un lux sunt necesari, asa ca de bani toti avem nevoie.

| AlexSM86 a răspuns:

Iubire esti un pic derutata! Imi pare rau pentru prietena ta, dar ideea e sa nu iti doresti mai mult decat ai nevoie...asta nu inseamna ca nu sunt ffffff multi oameni care sunt sub nivelu decent de trai. "Mo money, mo problems" e adevarata. Tu nu poti sa vezi astea pentru ca parintii tai nu te incarca cu problemele lor, ci doar cu banii cu care vor sa te faca fericita. Sunt multe lucruri simple care iti aduc fericirea si de care iti dai seama atunci cand nu le mai ai pentru ca pana atunci n-ai facut altceva decat sa te gandesti la ce nu ai! Ce nu inteleg unii oameni e ca intre oameni nu ar trebui sa fie ca-n jungla (cel mai puternic fizic/financiar/intelectual sa traiasca in detrimentul aluia slab) si daca ai fost inzestrat cu niste calitati de pe urma carora ai putere ar trebui sa-l ajuti si pe ala de langa tine care nu se poate ajuta singur si cu care Dumnezeu/natura nu a fost asa darnic(a).

| elasexygagica explică:

Harciog bunocule kisslove struck, decat saraca si sa fac sex in tufe fiindca nu am un pat sau un loc privat unde sa fac, mai bine banutzii love struck

Răspuns utilizator avertizat
| ChristinaO a răspuns:

Trebuie sa recunosc ca si eu m-am intrebat de ce nu aduc banii fericirea.Si sincer,trebuie sa recunoastem, intr-un fel sau altul, o aduc.Traim intr-o lume exaltata dupa bani.Sloganul banii nu aduc fericirea isi are si el locul in aceasta lume,dar,depinde de fiecare cum il interpreteaza. Daca ne gandim putin,e logic ca iubirea nu-ti tine de foame,si nici o familie saraca,in care exista iubire, nu e la fel de fericita ca si una care are un acoperis deasupra capului, fara sa-si faca griji daca maine va avea de mancare.Banii nu aduc fericirea celor care doar asta vad:bani. Daca traiesti numai pentru tine,si iti aduni fiecare banut,doar pentru tine,fara sa te mai gandesti si la altceva/altcineva,in cazul asta, nu, banii nu aduc fericirea.Trebuie gasit un echilibru intre fericire si bani,pentru ca, ambele sunt importante in viata.E logic ca omul sa vrea sa faca bani, si sa aiba mai mult.Cu banii, chiar poti aduce un zambet pe fata unui amarat.Cred totusi, ca expresia mai potrivita ar fi "banii nu cumpara fericirea/iubirea adevarata".

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Banii iti fac bine atata vreme cat sufletul tau nu se lipeste de ei si cata vreme ii vezi ca ceea ce sunt, un mijloc si nu un scop in sine. E tare trist ca un om iti pune streangul de gat pentru un asemenea motiv, cunosc pe cineva care este in pericol sa isi piarda toata munca de 15 ani, case, masini, firme si sinuciderea e ultimul gand care ii trece prin cap. Problema sta in felul in care te raportezi.
Ca bine zici tu in postare, acea fata va ajunge sa te invidieze, ai numai putina rabdare si fii pregatita pentru asta. Este de asemenea probabil ca din binefacatorul ei, sa te vada ca pe cel mai mare dusman.

| cristi202 a răspuns:

Tatal nu s-a spinzurat pentru ca fetita nu a avut rochie. Gindesti in mod stupid daca gindesti asa. Si te asigur ca nici din lipsa banilor (mii de oameni traiesc si fara bani, si fara adapost, si isi contiuna viata - interesant e ca am vazut bucuria vietii, zimbete, ris, buna dispozitie chiar si printre aceia). Poate ca aceste lucruri doar au fost picatura care a umplut paharul. La sinucidere ajungi mai mult din cauza unei incarcaturi psihologice imense, care poate interveni de pe urma mai multor imprejurari, si cele mai multe sunt de ordin relational - simti ca nu te mai iubeste nimeni, nu te mai intelegi cu cei apropiati, ai conflicte serioase cu ei, conflicte la care nu gasesti rezolvarea. Asa ca fi sigura ca nu din cauza liupsei de bani fata a ramas fara tata. Si pot sa te asigur ca, chiar de ar fi avut rochie, tatal ei poate o facea mai tirziu, dar tot se sinucidea.
Fericirea nu sta in lucrurile materiale, ci in a fi multumit cu ceea ce ai. Poti sa ai bogatii nespuse, daca nu esti multumit de ceea ce ai, e ca si cind nu ai avea nimic, sau poti fi sarac si sa te multumesti cu putin, si sa fii din acea cauza fericit. Multumirea e o stare a inimii, si fericirea, care se datoreaza in mare parte ei, isi are originea tot in inima. Nu banii o dau, ci atitudinea mea cu privire la viata, cu privire la ceea ce am.
Si inca ceva: tu inca nu ai dat de dragostea adevarata. Ca daca dadeai de ea, si mai erai si saraca, era buna orice tufa pentru un strop de intimitate. Mai apoi, devenind bogata cu iubitelul tau, ti-ai aduce aminte cu nostalgie de momentele petrecute in tufe. Chiar daca ele nu ti-au oferit luxul necesar pentru asemenea momente.

| FuckOnCocaine a răspuns:

Cred că se răsucește tatăl ei în mormânt din cauza banchetului.

Doliu nu poartă? rolling on the floor

Și tu, mai bine-i cumperi o pâine și-o mâncați amândouă, poate sunteți alergice la gluten și scapă TPU-ul mai ușor.
P.S. : N-a fost cu răutate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te vad eu plina de bani si sa stai numai uda fleasca sa vedem atunci.Normal ca acum esti satula de sex si nu-i simti lipsa si de aia vorbesti asa.Auzi la ea, cind organismul geme dupa, ea mai are pretentii ca nu in tufe.Ai s-o faci si in urzici in pielea goala nebuno.

| Bastet a răspuns:

Mai bine te-ai ruga lu' Doamne-Doamne să-ţi dea puţinică minte.că de bani faci tu cumva rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine zice ca " Banii nu aduc fericirea " sunt cei care nu au bani si se multumesc cu orice. Un om care e miliardar de exemplu nu cred ca va zice asta vreodata. Si cu dumnezeul vostru ma cac pe el cu voi cu tot. Stiu oameni saraci cu sutele care se tot roaga si tot saraci raman. Ca dumnezeu nu iti da bani sau sa tii puna in contul de la banca. Te rogi la el doar sa te simti mai bine.

| Kosuchin a răspuns:

E intr-adevar marcanta povestea.Prin "bani", oamenii inteleg multe lucruri(e milionar//are vila cu piscina//are masini faine //are sute de perechi de pantofi//etc, etc).
Pentru cei aflati in situatii asemanatoare ca cea a prietenei tale, "Banii aduc fericirea", reprezinta probabil fericirea de a trai intr-un trai modest as zice, la fel cum traiesc prietenii si colegii lor.E o fata buna, care va trebui sa invete cu ce se mananca viata abia la varsta aceasta.Nu ai ce sa faci, arata-i respect ca s-o intaresti, nu mila ca s-o faci sa se autocompatimeasca.
Intreab-o daca ar vrea sa aiba masini, case, vile de lux sau un trai multumitor.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Povestea e inventata, asa-i? Cum dracu sa ii cumperi rochie, pantofi si sa o duci la coafor si manichiura cand tatal ei a murit? O coroana nu-i iei?

Referitor la esenta intrebarii, banii aduc sau nu fericirea, cert e ca sunt necesari. Atat.

| Angel0 a răspuns:

Daca tot zici ca ai bani, de ce nu-ti cumperi ce ai nevoie? De exemplu:
-inteligenta
-intelepciune
-cultura
-caracter
-respect
-iubire
etc, etc

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@larix, pentru ca sunt lucruri pe lume pe care banii nu le pot cumpara, pentru toate celelalte exista MasterCard

| Parmalat a răspuns:

@Ely:
Eu m-as combina cu tine si daca ai bani si daca n-ai avea. Ce mai zici acum ma "desteapto"? big grin

| pwp a răspuns:

Dc tot minti, si minti, si minti?

| DildăuPaispe a răspuns:

I-ai luat rochie si pantofi si o duci la coafor... Crezi ca rochia si pantofii ii tin loc de tata? Si sigur el nu s-a spanzurat ca nu avea prietena ta rochie. Daca tot zici ca esti asa bogata puteai sa le dai niste banuti acolo sa-si ia paine, sa rezolve problemele financiare parintii ei etc, si asa se evita sinuciderea. Ne mai zici "destepti" acum? Ar trebui sa-ti zici singura, pentru ca-i luai ciocolata in loc sa le dai la parintii ei bani sa rezolve acolo problemele. Dumnezeu sa-l odihneasca pe acel biet tata.

| PufuleţiCuCaramel a răspuns:

Nu neaparat ii trebuia bani pentru.rochita! Da-o dracu de rochita!
Ei ii trebuia bani pentru. familie, sa aiba ce sa manance.
Daca tot esti proetena cu ea, fai cadou o rochita si dai si cativa bani pentru.banchet[desigur daca ai o situatie financiara mai buna].

| lunarwolf a răspuns:

Nyx,în cazul în care nu te-ai prins, Iarix făcea o aluzie la faptul că banii nu cumpără tot ceea ce îți trebuie cu adevărat. Ș)

| Betyyyy a răspuns:

De fapt ai inteles tu prost... faza cu "banii nu aduc fericirea"se refera la faptul ca si oamenii bogati pot avea probleme de sanatate care nu pot fi tratabile.A si ai uitat un cuvant esential "banii nu aduc -mereu- fericirea"winkingsi daca tot te lauzi atat ca esti f bogata cumparai si prietenei tale o rochita.

| PastilutzaColorata a răspuns:

Daniel si cel mai destept de aicia laughing macar el o mai ramas si cu unii ca majortiatea sunteti pristi, apoi ***-o satan d treaba ce *** nu o mers si taksu sa spele scariile la bude de o stiut ca nu are bani ce *** banchet app sa nu mai ai bani de o paine pentru un **** de banchet?!?!

| asdasdsada a răspuns:

DA mai du-te in mm de pitika copila am fost cu ochii pe tine de ceva timp ai 11-12 ani si stai pe TPU si uh si pui intrebari de sex mars dracu afara ca deja m-am asaturat

| euzictutaci a răspuns:

Hey da nu se pune asa problema! straight face Eu zic ca mai bine sa ai parte de o fam buna [fara certuri, divorturi etc] decat o gramada de bani.Nu zic: sunt imp banii, dar nu trebuie sa FIE PE PRIMUL LOC IN VIATA NOASTRA! straight face gANDITI SI VOI ALTFEL! Si f bine ca ii multumesti Domnului ca ai tot ce iti doresti dar sa stii ca sunt lucruri mai imp decat banii in viatawinking! Am o amica care are vile, masini, BANI multi multi da are certuri in fam si nici-un prieten adevarat!