| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o curiozitate legata de evolutie omul chiar nu se poate împerechea cu alt individ/a din alta specie? atunci cum a supravetuit specia noastra? oare atunci se putea acum nu?

11 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Bag seama ca esti indragostit de vreo gorila,zoofilule dar se cunosc cazuri la feline intre leu si tigru, acum nu mai sint sigur ca era o leoaica si un tigru sau invers, dar stiu ca progeniturii i s-a pus numele de ligrul.

| DakotaRoyse a răspuns:

Dacă ar mai fi existat alte specii direct înrudite cu omul, poate poate ieşea ceva. Dar în decursul evoluţiei, speciile "de tranziţie" să le spunem, au murit imediat cum noi ne-am format.

| anonim_4396 explică (pentru DakotaRoyse):

Sunt alte speci cimpanzei dau cu ei nu putem din cauza cromozonilor

| DakotaRoyse a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu vorbeam de ăştia. S-ar putea vorbi mai degrabă de specii gen Homo sapiens neanderthalensis sau Homo heidelbergensis, care deja erau evoluaţi, care aveau deja trăsături pe care omul de azi le are, de pildă mersul biped sau lipsa părului pe tot corpul. Cel din urmă avea deja şi simţul auditiv foarte dezvoltat, era în stare să diferenţieze multe sunete, şi ţin să precizez că era extrem de diferit de cel al cimpanzeilor.
Dar cum am mai spus, au dispărut. Şi ăştia erau foarte apropiaţi de noi. Foarte probabil să fi fost posibil o "încrucişare" între omul modern şi un specimen de-al lor, care în fond, e strămoşul nostru.

Oricum întrebarea ta e cam aeriană. Cum să ne putem combina cu altă specie? Eventual cu altă rasă (de om). Tu poţi combina o pisică cu un câine? Doar rasele între ele.

| anonim_4396 explică (pentru DakotaRoyse):

Daca stramosul comun era o femela trebia sa se imperechieze cu cineva / la inceput erau speci apoi rase

| Rapplex a răspuns:

La oameni nu prea e posibil, dar la alte specii s-a intamplat acest lucru.De exemplu:tigru si leu.

| Fishhh a răspuns:

E cam complicata genetica pentru asa ceva.Omul e facut sa fie om si nu altceva, asta o demonstreaza si incompatibilitate cu alta specie.In cel mai bun caz poti transplanta unele organze/tesuturi de la animal la om si invers dar in nici un caz nu e posibila imperecherea

| anonim_4396 explică (pentru Fishhh):

Sincer man sunt blocat am crezut intr-o teorie acum am dubi

| Fishhh a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte normal.Nu trebuie sa crezi in nimic doar pentru ca ai citit undeva sau ti se spune acel lucru.
"Cerceteaza si nu crede"

| WTFAAA a răspuns:

Esti ciudat.
rau rolling on the floor)

| anonim_4396 explică (pentru WTFAAA):

De ce ca intreb ceva logic