| DBlack a întrebat:

Cu ce medie, sau ce studii trebuie sa ai ca sa intrii la o facultate de psihologie? poti face facultate de psihologie si la fara frecventa? as vrea cateva detalii de la cineva care stie cum stau treburile big grin

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Mulți nu înțeleg o chestie. NU CONTEAZĂ ce studii ai, ce liceu ai făcut etc ca să intri la orice facultate atâta timp cât ai Bacul luat. Poți să te duci de la uman la real sau invers, poți alege exact opusul a ceea ce ai făcut în liceu. Nu are absolut nicio relevanță.
Totul ține de Bacalaureatul care e obligatoriu prin lege pentru admiterea în orice facultate. Restul depinde de metoda de admitere a universității și facultății respective. Universitățile au autonomie prin lege deci pot decide singure cum te primesc. Poate să depindă de medie, de vreun examen de admitere, de ambele sau de un simplu interviu cum se practică la cele particulare. În funcție de rezultatele obțiunte intri la buget(neplătit) sau taxă. Asta în cazul facultăților de stat că la privat nu există buget. Sunt preferate cele private din cauza taxei mult mai mici decât cea a unei facultăți de stat(pentru că locurile la buget sunt puține) și din cauza admiterii ușoare.
La stat îți spun sigur că nu poți face Psihologie la distanță. La privat gen Spiru nu știu dar nici măcar acolo nu cred. De ce ai vrea să scrie pe diplomă Psiholog FF(fără frecvență)? E o prostie! Crezi că ți-ar lua cineva diploma în serios?
Media cu care intri depinde de cât de căutată e facultatea. Dacă nu e atunci intri și cu 5. Cu cât se înscriu mai mulți cu atât media de admitere crește. Astea nu sunt chestii reglementate ci noțiuni logice.