| krysty_5655 a întrebat:

cum se numeste locul de unde vine cutremurul?

Răspuns Câştigător
| -TattO- a răspuns:

Din Epicentru. se intersecteaza placile tectonice si se suie una pe alta. asa se formeaza cutremurul.

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Epicentru.

| death a răspuns:

De fapt, cutremurul îşi are originea în hipocentru, adică în punctul de sub scoarţa terestră unde se intersectează plăcile tectonice care intră în coliziune. Epicentrul este punctul de pe suprafaţa Pământului care corespunde hipocentrului.

Răspuns utilizator avertizat
| sigmanet a răspuns:

Epicentru - Centru seismic

| Rizer a răspuns:

Epicentru

| unicka a răspuns:

Epicentru

| Brotacelu a răspuns:

Epicentru- Cand o placa tectonica intra in interiorul scoartei terestre iar cealalta se ridica [formand la suprafata chiar munte]... acel fenomen practic naste un cutremur

Distractie placuta

| danutzsan a răspuns:

Cutremurie. scuze, glumesc. Au raspuns altii inaintea mea

| EUSIATIT a răspuns:

Epicentru[mai bine sa nu stii de unde ca. 1977 a fost rau de tot